Manželé jsou spolu 65 let. Byla to láska na první pohled, říká žena

  14:12aktualizováno  14:12
První jiskra přeskočila u karet. Když byla příležitost, hned se pod stolem chytili za ruce. Netrvalo dlouho a šli do kina. Následovala svatba a první dcera. „Byla to určitě láska na první pohled,“ říká Drahoslava Pravdová z Českých Budějovic. Když si brala svého muže Jaroslava, psal se rok 1954.

Manželé Pravdovi jsou spolu už 65 let. Na radnici v Budějovicích měli kamennou svatbu. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Uběhlo dlouhých 65 let a Pravdovi zamířili v sobotu 8. června na radnici znovu. Manžel si dokonce ještě autem nevěstu přivezl sám na obřad. Pak si znovu moc rádi řekli ano a oslavili kamennou svatbu.

Na pár je krásný pohled, pečují o sebe, starají se, dávají jeden na druhého pozor. A když o sobě začnou vyprávět, jen potvrzují to, co je vidět.

„Děda je strašně moc hodný. Všechno se mnou dělá, hezky hospodaříme spolu,“ pochvaluje si nyní pětaosmdesátiletá Drahoslava Pravdová. Její manžel je o tři roky starší a přiznává, že například auto by rád řídil ještě dva roky.

Při seznámení oba žili jen kousek od sebe v Českém Krumlově. Jaroslav byl voják a Drahoslava se mu hned líbila. Proto došlo na setkání u karet.

„Děda si přál děti, a tak jsem byla brzy těhotná. Místo v září jsme se nakonec brali už v červnu. Byla to jen malá a rychlá svatba. S rodinou jsme to oslavili až o něco později,“ vzpomíná žena.

Dostali tehdy novomanželskou půjčku osm tisíc korun, za kterou si pořídili ložnici. Za tři našetřené tisíce zase kuchyň a manžel dostal jako voják byt. „Už asi o tři roky později jsme se ale stěhovali do Českých Budějovic, kde žijeme dodnes. U vojska jsem ze zdravotních důvodů zůstat nemohl, a tak se ze mě stal lesník a u toho už jsem zůstal,“ vypráví Jaroslav Pravda.

Fotogalerie

Dokonce napsal i knihu. A v sobotu dorazil na obřad stylově v lesnické uniformě. Také jeho žena pracovala až do důchodu u lesů a oba se shodují, že jim nikdy nevadilo, že spolu byli skoro neustále. „To víte, že někdy byla nějaká bouřka, ale to se hned přehnalo,“ dodává paní Drahoslava.

Vychovali spolu dvě dcery a radují se také ze čtyř vnoučat a šesti pravnoučat. Rodina je přišla na radnici doprovodit. Obřad byl tak hezký a dojemný, že ukáplo i několik slz.

Recept na dlouhodobé a spokojené manželství se podle Pravdových skrývá v toleranci a vzájemném porozumění. Oba si přejí, aby se mohli dál radovat ze života se svou rodinou a za pět let třeba oslavili i svatbu platinovou.

Autor:

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Potápěči přežili týden v kabině pod vodou. Pili pivo a bojovali s vlhkostí

David Vondrášek (vlevo) a Václav Gabriel se po týdnu vynořili z vody. Týden...

Krátce po poledni se vynořili nad hladinu a stanovili tak nový český rekord v době strávené pod vodou. Potápěči David...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Vandalové zničili nápis Budějce. Město je zkouší odhalit přes Facebook

Nápis Budějce vytvořil robot formou 3D tisku. Lidé si ho rychle oblíbili....

Tradiční venkovní výstava Umění ve městě v Českých Budějovicích opět neodolala nájezdu vandalů. Tentokrát to odnesla...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Další z rubriky

Více komfortu, wi-fi i nové spoje. Jihočechy dál vozí České dráhy

V Českých Budějovicích představily České dráhy novou vlakovou soupravu

Na regionálních tratích v Jihočeském kraji bude vozit cestující i v následujících deseti letech národní dopravce. Deset...

Babiš na D3 slíbil její dokončení v 2028, pak ho vítali odpůrci i příznivci

Andrej Babiš navštívil Netřebice. Místní obyvatelé premiéra vítali, ale...

V jihočeských Netřebicích se do sebe pustili příznivci a odpůrci premiéra Andreje Babiše, zůstalo jen u slov. Babiš do...

VIDEO: V Budějovicích jezdí loď jako v Benátkách, je to pravidelná linka

V Českých Budějovicích začala jezdit vodní linka podobná těm v Benátkám. Lidé...

Obyvatele a návštěvníky Českých Budějovic nově sveze pravidelná lodní linka ze Sokolského ostrova směrem k Malému jezu....

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz