Zničená jurta i solární panely, vítr napáchal v lesní školce škodu za milion

  14:38
Pondělní vichřice poničila mimo jiné i jurtu a zázemí lesní školky v Třísově u Holubova na Českokrumlovsku. Dnes tam provozovatelé spolu s dětmi rodičů a dalšími dobrovolníky likvidovali následky řádění Sabine.

Okolím Třísova se rozléhá zvuk motorových pil. Vichřice totiž kromě hasičů, záchranářů a energetiků zaměstnala i partu dobrovolníků. Ti se od dnešního rána snažili odstranit popadané stromy v areálu místní lesní školky. Jeden z nich dopadl přímo na jurtu, kde se při běžném školním dnu nachází až 35 dětí.

„Díky prázdninám tu naštěstí nikdo nebyl. Dostáváme včas varování o silném větru, v takovém případě výuku v jurtě rušíme,“ vysvětluje Petr Novotný, předseda spolku Doma v lese, který lesní školku poblíž Třísova provozuje.

Celé dopoledne neúnavně pobíhá mezi všemi dobrovolníky a koriguje jejich práci.

První mladíci s motorovými pilami se na dvorku školky začali scházet už okolo deváté hodiny ranní a prakticky okamžitě se pustili do díla. „Budeme muset ještě některé další stromy shodit. Teď se ale zaměřujeme na to, co zatím popadalo. Musíme tu v první řadě udělat nějaký pořádek,“ dodává Novotný.

Pomoci přišli lidé i ze vzdálených koutů a různých profesí.

„Dneska jsem měl díky prázdninám volno, tak jsem se rozhodl, že přijedu na pomoc. Dozvěděl jsem se od předsedy, co se tu stalo, tak jsem neváhal a vyrazil sem. Počítám s tím, že budu s dodávkou odvážet nábytek a jiné věci, které se podařilo zachránit,“ říká dobrovolník Petr Kratochvíl, který je učitelem v jedné z českobudějovických škol.

Jeho kolegům s pilami se mezitím podařilo odstranit korunu borovice, která zasáhla a prakticky téměř zničila jurtu, která měla v průměru asi sedm metrů. Díky tomu se mohly dovnitř dostat učitelky, které začaly okamžitě sčítat škody. Kostra jurty je z jedné strany úplně polámaná, což odnesla i část vybavení školky.

„Musíme jurtu kompletně rozebrat a zjistit, co všechno ještě budeme moci použít. Všechno teď tedy stěhujeme pryč a sčítáme škody. Nová jurta stojí okolo 700 tisíc korun, celkové škody ale určitě přesáhnou milion korun,“ podotýká místopředsedkyně spolku a provozovatelka školky Adéla Kučerová s tím, že nejhorší práce by měly být do čtvrtka hotové.

Škody v lesích

Podle prvních odhadů poničil silný vítr v šumavském národním parku 50 tisíc krychlových metrů dřeva. Přesnou výši škod po pondělní a úterní kalamitě lesníci v terénu stále zjišťují. Podle lesnického přepočtu to znamená 50 tisíc stromů. Jde tak o přibližně stejný rozsah škod, které na podzim 2017 způsobil orkán Herwart.

Vojenské lesy hlásí škody 150 tisíc kubíků, převážná část je na Šumavě. Nejvíce postiženou oblastí je vojenský újezd Boletice na Šumavě s okolím, kde větrné poryvy poničily asi 100 tisíc kubíků dříví.

Mapování škod komplikuje mimo jiné to, že na řadě míst se stále pracuje na zpřístupňování lesních cest, které jsou zapadané polámanými stromy.

Velké škody napáchal vítr také na přilehlé venkovní učebně, na kterou padl další ze stromů. Celá konstrukce sice vydržela, což se nedá říci o několika solárních panelech umístěných na střeše stavby. „Bohužel k tomu musíme připočíst také poničenou králíkárnu, sociální zařízení a několik prvků venkovní zahrady,“ jmenuje Kučerová.

V dopoledních hodinách se přímo na místě sešla asi dvacítka převážně mladých mužů a žen, kteří se na pomoci podíleli. Velká část z nich se o události dozvěděla díky facebookové výzvě, kterou spolek umístil na svůj profil. „Překvapila nás velká vlna zájmu a ochoty. Výzvu jsme na stránky umístili v pondělí večer a očekáváme, že se tu za celý den objeví až čtyřicítka lidí,“ vysvětluje Kučerová a dodává, že v době prázdnin a dovolených ji takové číslo překvapilo.

Ani taková pohroma však dvojici provozovatelů neodradila od výuky v lesní školce. „Je to samozřejmě velká smůla a doufáme, že jurtu budeme mít do několika týdnů zpátky. Musíme ještě pokácet pár stromů v těsném okolí, ať snížíme riziko podobné události na minimum. Snad budeme na jaře na výuku připraveni,“ doufá Kučerová, která společně s Novotným provozuje podobnou školku nedaleko Srubce a Svobodnou základní školu v Libníči.

  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

Zkoumají nově popsané bakterie. Zatím nevědí, čím se živí a jak se rozmnožují

Vědkyně z Rumunska Cecilia Chiriac hledá podrobnosti o životě nově objevené skupiny bakterií. Její dosavadní vědeckou práci letos akademici ocenili prestižní Prémií Otto Wichterleho pro talentované...

21. července 2024  11:37

Nehoda karavanu uzavřela dálnici D3 ve směru na České Budějovice

Kvůli nehodě karavanu u Soběslavi na Táborsku byla přibližně hodinu uzavřena dálnice D3 ve směru na České Budějovice. Dálnice je přibližně od 16:30 plně průjezdná, uvedl ve zprávě mluvčí jihočeské...

20. července 2024  16:51

Z vyhlídek se kocháte řekami i vrcholky Alp. Jsou kousek od Hluboké i na Šumavě

Zdolat kopec, pak se posadit a rozhlížet po krajině. Kromě rozhleden či hradních věží poslouží na jihu Čech k letním výletům i četné přírodní vyhlídky. Na pár z nich vás nyní zveme.

20. července 2024  10:18

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...