Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 10. srpna 2022 Vavřinec

Slavného předka musela rodina Mendelových tajit, komunisté uznávali Mičurina

  9:54
Josef Mendel z Českých Budějovic má slavného prastrýce – zakladatele genetiky, který se narodil před 200 lety. „Spojuje nás touha podívat se pod pokličku života a pochopit jeho zákonitosti, kterých je stále víc,“ říká.

Josef Mendel je knězem, členem církevního řádu, zároveň pedagogem a správcem farnosti ve Čtyřech Dvorech. Zajímá ho včelaření, společenský a politický život, má rád matematiku. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Ta podoba už zaskočila víc lidí. Josef Mendel je totiž příbuzným světově uznávaného otce genetiky Johanna Gregora Mendela. Podle dobových fotografií svého předka v základních rysech nezapře.

„Občas to slýchám. Mám jen trochu kratší vlasy a nenosím brýle. Také mám vyšší postavu,“ skoro se omlouvá českobudějovický kněz a salesián při setkání v pivnici Masné krámy.

Od narození J. G. Mendela uplyne 20. července 200 let. Oslavy plánuje nejen Brno, ale celý svět. Známé jméno si přitom Československo začalo znovu připomínat až po listopadu 1989, za vlády komunistů se ocitl tento kněz a vědec na seznamu nepohodlných a určených k zapomenutí. Jediná připomínka se jmenovala Mendlovo náměstí v Brně, na jehož název funkcionáři zřejmě pozapomněli.

Josef Mendel
(54 let)

Narodil se 20. března 1968 v Brně. Po gymnáziu se přihlásil na bohoslovectví do Litoměřic. Při přerušení školy pracoval jako pomocný dělník, teologii dokončil v roce 1994. Spoluzakládal Salesiánské středisko v Plzni, rok a půl působil v misi ve filipínské Manile a byl ředitelem Salesiánského střediska v Brně-Líšni. Od roku 2016 je členem komunity salesiánů, což je řád, který se věnuje výchově mládeže, v budějovické farnosti Čtyři Dvory. Působí zde jako administrátor, studentský kaplan na Jihočeské univerzitě, kde také nepravidelně přednáší a současně si doplňuje vzdělání doktorandským studiem. Mezi jeho zájmy patří práce s mládeží a cestování.

A právě taková byla i adresa Josefa Mendela a základní školy, kam chodil. „Když jsem ve škole řekl, že se jmenuji Mendel a bydlím na Mendlově náměstí, třída se smála. Naši pochopitelně věděli, že náš prastrýc byl slavný, ale tatínek mi radil, abych se tím nikde nechlubil. Oficiální tváří genetiky byl tehdy Rus Ivan Vladimirovič Mičurin, jak jsme se učili. Tak to chodilo v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století,“ usmívá se.

Na Mendlově náměstí stojí i kostel, který ho s prapředkem spojuje. V blízkém klášteře sloužil. Mladý Josef Mendel v něm ministroval. Samozřejmě k nelibosti učitelů, kteří měli předepsaný marxismus-leninismus a vědecký materialismus.

„Jedna kovaná učitelka se mě ptala, jak mohu věřit v Boha, když Jurij Gagarin nikoho takového ve vesmíru nepotkal. Když jsem jí odpověděl, že je to podle mě duch, který prostupuje celý vesmír, nevěděla, co na to říct. Po hodině si mě předvolala a řekla, Pepíku, jestli tak budeš pokračovat, na žádnou školu se nedostaneš,“ vzpomíná Josef Mendel na školní docházku.

Skoro komicky se dnes jeví další příhody ze sedmdesátých let minulého století. Například, když skupina vědců z Japonska hledala marně v Brně Mendelovu sochu nebo nějaké údaje o známém genetikovi.

„Jeho socha pocházející z doby první republiky stávala na Mendlově náměstí v Brně, ale v té době už ležela na skládce a informace k jeho osobnosti scházely. To bylo i našim funkcionářům trapné. A tak se po vzácné návštěvě najednou socha našla a vrátila se alespoň na čestné místo v místním augustiniánském klášteře,“ připomíná kněz.

Školní léta má zároveň spojená s osobností faráře, který ho učil náboženství. Byl také augustinián a po válce měl za úkol jako mnich bádat o osobnosti J. G. Mendela, studovat genetiku a věnovat se v klášteře jeho odkazu. Před plánovanou pracovní cestou do zahraničí ho zadržela státní bezpečnost a nedovolila mu odjet.

Pátrání po původu

Doba takzvané normalizace se dotkla Josefovy rodiny i jinak. Když se jeho rodiče pokoušeli dovědět o svém předkovi víc, nenašli o něm nic ani v matrikách nebo archivech. Údaje o věhlasném Mendelovi byly totiž z dokumentů vytrhané. Přesto současní Mendelovi věděli, že kořeny s ním mají společné. Otec Josefa pochází z Dolní Vražné na Opavsku, stejně jako J. G. Mendel.

Příznačné je, že i prostí lidé z Moravy na něj nezapomněli a často se rodiny Mendelů ptali na příbuznost s vědcem. Na vysoké škole dokonce říkali spolužáci Josefu Mendelovi po česku Řehoř, čímž parafrázovali německé jméno Gregor.

Johann Gregor Mendel

„Až po roce devadesát, kdy už nebyl v nemilosti, jsme se sestrou zadali genealogický průzkum. Zjistilo se, že v páté generaci byli předkové obou našich rodů bratři,“ říká. Dnes se zkoumají exhumované ostatky J. G. Mendela metodou DNA, výsledky mají být zveřejněné v nejbližších dnech.

Ocenění se přitom tomuto muži dostalo už za první republiky. Na Mendlově náměstí měl sochu, na rodném domě v osadě Hynčice, kde je dnes muzeum, pamětní desku a v brněnském augustiniánském klášteře, kde ke konci života působil jako opat, pokusný skleník. V něm dělal výzkumy s hrachem setým.

Kromě botaniky se zajímal o fyziku, matematiku, chemii, včelaření a meteorologii. Jako první na světě zaznamenal výskyt tornáda, a to v Brně v říjnu 1870. Činný byl i jako komunální politik. Ačkoliv jeho výzkum dědičných vlastností uznal svět až po jeho smrti, hlavně zásluhou britského genetika Williama Batesona, jenž v jeho bádání pokračoval, je stále označován za zakladatele genetiky. Dnes se po něm jmenuje třeba brněnská univerzita a střední škola, se jménem Mendel se spojují i vědecké zákony.

Dědičná shoda a podobnost

V genech zdědil salesián Josef Mendel po svém předkovi mnoho společného. Hlavně snahu zajímat se o detaily nejen z oboru teologie, ale i dalších věd. Neuzavírat se před světem. Je knězem, členem církevního řádu, zároveň pedagogem a správcem farnosti ve Čtyřech Dvorech. Zajímá ho včelaření, společenský a politický život, má rád matematiku. Vyznává, že víra a věda jsou dvě spojité nádoby. Jeho mladší bratr je genetikem na Akademii věd v Brně.

Také jejich rodiče jsou ze smíšeného manželství. Otec má německé kořeny, matka pochází ze Slovenska. Samotný J. G. Mendel se považoval za německy mluvícího Moravana, protože jeho otec byl Čechem asi ze třetiny a matka byla Rakušanka. Přesto se naučil plynně mluvit česky.

Ačkoliv se v poslední době objevují spekulace, zda genetika nestojí na nějakém uměle naprogramovaném životním plánu, neodsuzuje ji ani církev. Naopak ta vychází z přesvědčení, že všichni jsme tím pádem příbuzní a členové jednoho systému, jedné rodiny. Tuto informaci poodkryl před 150 lety i J. G. Mendel, Moravan obdařený velkou zvědavostí.

„Stále víc si uvědomuji, že s ním mám společné třeba touhu podívat se zblízka pod pokličku života a pochopit jeho zákonitosti, kterých je stále víc. Podle toho, jak se věda rozvíjí. Líbí se mi proto citát z Bible: Bůh je vládce milující život. Věda a víra budou vždy v symbióze, což pochopilo mnoho slavných. Stejně jako můj slavný prastrýc,“ domnívá se Josef Mendel.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihočeském kraji se volí v obvodech Tábor a Český Krumlov.

Tomáš Jirsa, Jaroslav Větrovský, Jiří Svoboda

  • Nejčtenější

Zákrok na Babišově mítinku znechutil šéfa policie. Rakušan chápe zděšení lidí

Policejní prezident Martin Vondrášek je znechucen informacemi, které se objevily v souvislosti s policejním zákrokem na...

Budějovice - Sparta 0:2, hosté si pomohli rychlými góly, dál hru kontrolovali

Sparťanští fotbalisté mají první vítězství v novém ročníku, v druhém kole Fortuna ligy uspěli 2:0 v Českých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec v Budějovicích? Nedostal jsem ani kompot, vzpomíná brankář Kučera

Už je to dvanáct let, co Budějovice naposledy doma porazily ve fotbalové lize pražskou Spartu. K velkému triumfu 1:0...

Kouč Priske: Důležitá výhra, jsem šťastný. Hráči vidí, že dřina se vyplácí

Teprve ve čtvrtém zápase se trenér sparťanských fotbalistů Brian Priske dočkal vítězství. „Je důležité. Někdy je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hokejové přípravy: mistr nestačil na Vítkovice, Kladno dalo Motoru sedm gólů

Hokejisté mistrovského Třince pod novým trenérem Zdeňkem Motákem prohráli na úvod přípravy na sezonu extraligy v...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Předpověď první vlnu podcenila, povodně odborníci vyhodnocovali několik let

Půda už tak hodně nasycená vodou, mimořádné deště na velké ploše a opakování dvou silných srážkových epizod...

Šumavsko láká na stezky pro tuláky i rozhlednu ze skokanského můstku

Hluboké lesy, rozkvetlé louky, ztracená údolí, zaniklé vesnice, bezedné slatě i daleké výhledy. To vše ukrývá...

Do davu raději v roušce, doporučují hygienici. Část nemocnic ochranu vyžaduje

V jihočeských nemocnicích leží s covidem zhruba 50 lidí, čtvrtou dávkou vakcíny se zatím nechaly naočkovat dva tisíce...

Dřevěné sochy vyřezává bos, chce být spojený se zemí stejně jako stromy

Ondřeje Drábka z Choustníku na Táborsku můžete potkat na sochařských sympóziích nebo před jeho domem, kde pracuje se...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici...