Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Beze zbraně ze základny nevycházíme, vzpomíná na Špicberky výzkumník

  10:13
Josef Elster zakládal vědeckou stanici na ostrovech za polárním kruhem, kde se vědci setkávají s ledními medvědy. Poprvé na Špicberky vyrazil už v roce 1988. I přes pandemii věří, že se tam vrátí.

Polární ekolog Josef Elster vyráží na norské souostroví Špicberky (norsky Svalbard) přes 30 let. Za polárním kruhem zkoumá schopnost mikroorganismů přežít v nehostinných podmínkách. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Už více než třicet let tráví podstatnou část svého života na nejchladnějších místech naší planety. Ostatně schopnost přežití mikroorganismů v nehostinných podmínkách je jeho hlavním vědeckým zaměřením.

Polární ekolog Josef Elster z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity (PřF JU) v Českých Budějovicích je tak jedním z mála vědců, kteří mají možnost se pravidelně vracet na nejseverněji trvale osídlenou oblast na světě – norské souostroví Špicberky.

Poprvé na ostrovy, kterým neřekne jinak než norským názvem Svalbard, vyrazil už v roce 1988. Jak sám říká, tehdy se jeho první výjezd na Arktidu rovnal téměř zázraku.

„Žili jsme ještě pořád v totalitní zemi, takže zdaleka nebyly příznivé podmínky pro cestu na Západ. Dostal jsem se tam díky Československé akademii věd, kde jsem byl tehdy doktorandem. Existovala jen jediná další možnost, jak se tam dostat, a to přes emigraci,“ přibližuje Elster výjimečnost své první cesty za polárním bádáním.

Fascinovalo ho opadávání listí

Do výzkumu života v extrémních podmínkách se pustil už jako student, tématu se věnoval ve své disertační práci. K přírodě si ale vypěstoval vztah už jako dítě, kdy pomáhal své babičce na zahrádce v Dačicích.

„Svěřila mi část záhonů se salátem a já jsem rostlinky každé tři dny vytahoval, abych jim přeměřil kořínky. Také jsem často sledoval proměny stromů v ročních obdobích. Fascinovalo mě každoroční opadávání listů, a dokonce jsem si počítal, jak rychle strom přijde o všechny listy. Takový výzkum podle mě doposud nikdo nedělal,“ vypráví dnes 63letý Elster se smíchem.

Sledování proměn přírody mu ale vydrželo i při bádání v polárních oblastech Svalbardu. Za 40 let se zde totiž zima zkrátila z devíti měsíců na pouhý půlrok.

„K tomu se také častěji přidávají zimní oblevy. Takto rychlé střídání klimatických extrémů je pro řadu mikroorganismů zabijákem. V konečném důsledku se může stát, že by mohly zcela vymřít celé skupiny druhů. Dnes bohužel ještě neumíme zcela jasně říci, jaký dopad by to mohlo mít,“ varuje bývalý vedoucí Centra polární ekologie na PřF JU.

V oblasti věčného ledu a sněhu měl trávit také loňské a letošní léto, jenže kvůli koronavirové pandemii to zřejmě nebude vůbec možné. „Bude mi to moc chybět. Jsem už sice v důchodovém věku, takže si musím postupně odvykat, ale je to stále moje vášeň. Na druhou stranu mám alespoň dost času na zpracování výsledků měření z předchozích let. V terénu trávíme maximálně 25 procent času, ale ani zbytek nám nestačí na vyhodnocení nasbíraných dat, čehož teď využíváme,“ dodává Elster.

Sám také přiznává, že terénní výzkum v takovém prostředí není pro každého. Zima pro něho není až takovým problémem, tím jsou hlavně hladová zvířata, která čas od času navštíví i výzkumný tým a snaží se vyloudit něco k jídlu. I kvůli tomu u sebe mimo stanici nosí stále kulovnici, signální pistoli nebo také dělobuchy, kterými může zvířata zahnat.

Josef Elster

(63 let)

Narodil se v Dačicích, kde strávil dětství. Maturoval na jindřichohradecké střední zemědělské škole a dále studoval na Vysoké zemědělské škole v Českých Budějovicích. V Centru polární ekologie na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity a v Botanickém ústavu AV ČR v Třeboni se zabývá ekologií a ekofyziologií sinic a řas polárních oblastí. Účastnil se vědeckých expedic do Arktidy a Antarktidy. Podílel se na založení základny Masarykovy univerzity v Antarktidě a byl pověřen založením české arktické vědecké základny na Svalbardu. Je ženatý a má dceru a syna.

„Právě na Svalbardu jsme měli problémy s ledními medvědy. Jeden mladý jedinec nás chodil dlouho navštěvovat, což nebylo úplně bezpečné. Chtěli jsme ho vyhnat, ale to se moc nedařilo, navíc nám guvernér ostrovů v takovém případě doporučil, ať raději ukončíme výzkum. Nějak jsme celý turnus dokončili, ale později jsme se dozvěděli, že ten samý medvěd vtrhl do nedaleké ruské restaurace, kde ho museli bohužel zastřelit. Na Svalbardu je běžné, že jednou za několik let medvěd někoho usmrtí,“ přiznává.

Na druhou stranu si pochvaluje spolupráci s obyvateli ve všech oblastech Arktidy, kteří proti výzkumu zahraničních vědců nic nemají. „Naštěstí sami chápou význam toho, co tam děláme. Místní nás žádají, abychom přispěli k fungování tamější společnosti. I pro původní obyvatele se nejen oteplováním a těžbou zásadně mění životní prostředí. Je nás moc a musíme se naučit s planetou vycházet,“ dodává jihočeský biolog.

Hlavním impulzem, proč se začal věnovat právě vědě, byla rozsáhlá devastace přírody, které byl jako student v dobách totality svědkem. „Se spolužáky jsme dokonce vytvářeli takový studentský odboj na podporu přírody. Už v době, kdy se stavěla elektrárna v Temelíně, jsme protestovali proti regulaci toku Stropnice, kam se měla navážet zemina ze stavby. Naštěstí se postupně zvedla taková vlna odporu, že si na to komunisti nakonec netroufli,“ připomíná bezohlednost, s jakou se politici v minulém režimu chovali k přírodě.

Podobný přístup ale vnímá i v polárních oblastech, které jsou bohaté na nerostné suroviny. „Pokud má člověk citlivost k přírodě, dovede ji také sledovat a číst v ní. Lépe pak vidíme souvislosti některých procesů s lidskou činností. Je to krásná příroda, která je sice v mnoha ohledech jednodušší než u nás, ale nešetrný přístup ze strany Ruska nebo Spojených států mě skutečně velmi mrzí,“ poukazuje Elster na rozsáhlou těžbu přírodních zdrojů v arktických oblastech.

„Jsem rád za domácí zázemí“

Na norské ostrovy ležící hluboko za hranicí polárního kruhu jezdí sice už více než 30 let, pořádného zázemí se však dočkal teprve před šesti lety. Tehdy se mu podařilo pod hlavičkou Jihočeské univerzity dokončit stálou vědeckou základnu, která nese jméno slavného českého polárního ekologa Josefa Svobody.

„Povedlo se to díky účasti na řadě předchozích expedic, kdy jsem se dostal do povědomí různých vědeckých kapacit. Díky pomoci při zakládání stanice brněnské Masarykovy univerzity na Antarktidě mi ministerstvo školství nabídlo, jestli nezkusíme něco podobného i v Arktidě. To se i díky norským kolegům povedlo v roce 2015,“ vysvětluje.

„Už se mi zdá, že mám důchod na dosah. Uvidíme, jak dlouho mi vydrží zdraví, přece jen nejsem nejmladší. To nejlepší mám nejspíše za sebou, což se týká i polárního výzkumu. Na přelomu let 2018 a 2019 jsem měl totiž možnost strávit s japonskými vědci čtyři měsíce v Antarktidě,“ hodnotí Elster poslední roky s tím, že nyní má alespoň více času na rodinu.

Přiznává, že manželka si už trochu stěžovala, že bývá dlouhou dobu pryč. „Naštěstí jsme se na začátku mých expedičních cest domluvili, že mě nechá bádat. Jsem moc rád, že mám doma tak silné zázemí, to se samozřejmě odráží i v mé práci,“ dodává Elster s tím, že nyní si také najde více času na své koníčky.

„Máme chalupu v Dačicích, kde se starám o les. Teď hlavně likviduji následky po kůrovci, ale také se starám o zahrádku nebo opravuji vše, co je na chalupě třeba. Když je možnost, tak se rád proběhnu na lyžích, jedu na vodu, nebo se projedu na kole. Přírodě jsem zasvětil celý život,“ říká Elster.

Souostroví Špicberky patří Norsku.

Souostroví Špicberky patří Norsku.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

  • Nejčtenější

V roce 2004 odešel z bálu. Letos našli jeho ostatky v Orlické přehradě

Premium Byl to případ, který se léta řadil k jihočeským policejním pomníčkům. V prosinci 2004 se konal v Kostelci nad Vltavou...

Prvoka z betonu usadili mezi výběhy zvířat. Noc tam stojí pět tisíc

Do Safari Resortu v Hluboké u Borovan opatrně vjíždí bezmála jednačtyřicetitunový kolos. Za sebou má náročnou cestu z...

Č. Budějovice - Brno 0:2, první výhra od ledna, hosté záchranu ještě nevzdali

Brněnští fotbalisté po dvou remízách vyhráli v 26. kole v Českých Budějovicích 2:0 a dramatizují tak boj o ligovou...

Nejvýhodnější nabídku na protažení dálnice D3 k hranicím podal Metrostav

Ředitelství silnic a dálnic obdrželo pět nabídek na stavbu dalšího úseku dálnice D3, tentokrát pro úsek Třebonín -...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nespokojená pacientka odešla z infekčního, teď ji stíhají za šíření covidu

Byla nespokojená s péčí v českokrumlovské nemocnici, tak se rozhodla, že se nechá od příbuzné převézt do Českých...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Muž se zákazem řízení ujížděl policii. Zastavil ho náraz do stromu

Velké neštěstí mohl způsobit muž, který dnes unikal ulicemi Českých Budějovic policejní hlídce. Řidiče, jenž seděl za...

Stezka v Českém Krumlově propojuje centrum s nádražím, stála 32 milionů

Po roce a půl je hotová cyklostezka, jež protíná důležitá místa v Českém Krumlově. Lákavá je nejen pro místní, ale i...

Stavbaři pracují pod vodou u Hněvkovické přehrady, pomáhají i potápěči

Rekonstrukce Hněvkovické přehrady u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku je pod neustálým dohledem potápěčů. Stavební...

Končící náměstek lituje, že o práci pro dopravní podnik neřekl kolegům

Na konci tohoto týdne skončí ve vedení českobudějovické radnice náměstek primátora Viktor Lavička (ANO). „Pro kolegy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...