Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. prosince 2023 Jitka

Odbahnění nezlepšilo kvalitu vody v Jordánu, je potřeba ji zbavit fosforu

  14:51
Nádrž v Táboře letos oslaví 530 let od svého vzniku. Jordán býval důležitým zdrojem vody pro město. Nyní slouží hlavně k rekreaci. I po nákladném odbahnění je v něm hlavně kvůli fosforu voda plná řas a sinic.
Jordán je nyní oblíbenou rekreační oblastí pro obyvatele Tábora. K vodě to mají z centra kousek.

Jordán je nyní oblíbenou rekreační oblastí pro obyvatele Tábora. K vodě to mají z centra kousek. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Jordán je nejstarší údolní nádrží ve střední Evropě a má rozlohu přes 51 hektarů. Vznikla roku 1492 přehrazením Košínského potoka. Jejím původním účelem bylo zásobování města pitnou vodou. Později ji začali rybáři využívat i k chovu ryb.

„Jordán založili naši předci především jako zásobárnu vody. Neboť se ukázalo, že Tábor, který leží na kopci, jí měl nedostatek. A to byla komplikace i při likvidaci požárů,“ popisuje mluvčí radnice Luboš Dvořák.

Dostatek vody pak přispěl k celkovému rozvoji města. „Začátkem 16. století se pomocí trkače, což bylo vodohospodářské zařízení podobné čerpadlu, podařilo vodu dostat na horu Tábor,“ doplňuje Dvořák.

Voda se tak mohla rozvést do jednotlivých kašen ve městě. Sedm z nich je stále zachovaných. „Byly to takové distribuční domy, kterým se historicky říkalo Na louži,“ vysvětluje mluvčí.

Postupem času se Jordán stal i rekreační oblastí. V létě se v něm lidé koupají, v zimě, když zamrzne, slouží bruslařům. „Ještě před sto lety to bylo místo pro krasobruslení nebo hokejové zápasy. Dodnes je tréninkovou dráhou pro veslaře a kanoisty,“ dává příklad Dvořák.

Původní funkce zásobárny vody částečně přetrvává až do současnosti. „Město je napojené na římovskou soustavu pitné vody. Máme tu ale úpravnu, které se říká U rytíře. V případě jakékoliv havárie hlavní krajské soustavy se může spustit a využít vodu z Jordánu,“ cení si Dvořák.

Velkým problémem, který trápí nejen místní obyvatele, ale i odborníky, je špatná kvalita vody. Nepomohlo ani nákladné odbahnění.

„Když firmy v roce 2014 zbavily Jordán bahna, zároveň vybudovaly spodní výpust. To považuji za hlavní přínos obrovské investice téměř za půl miliardy korun. Kvalita vody se zdála několik let poté velmi dobrá,“ vzpomíná Dvořák.

Postupem času se zjistilo, že na kvalitu vody nemá takový vliv spodní bahno, které se odtěžilo. Největším znečišťovatelem je totiž fosfor. Zatímco první roky po odbahnění bylo vidět až do několikametrové hloubky, poslední dobou se v nádrži ve velkém usazují sinice, řasy a navíc i nežádoucí druhy ryb.

„Odbahnění nemohlo vyřešit hlavní příčinu zhoršené kvality vody. Tou je nadměrný přísun fosforu z povodí. Fosfor je hlavní takzvanou eutrofizační živinou, která přispívá k nadměrnému rozvoji sinic a řas,“ hodnotí vedoucí vodohospodářské laboratoře v Českých Budějovicích Jan Potužák.

Zároveň potvrdil, že kvalita vody se dostala do podobného stavu, který nádrž vykazovala v letech 2000–2010.

Největším problémem zůstává fosfor

Navíc v nádrži začalo žít tolik ryb, že na podzim roku 2019 museli zasáhnout vědci z Biologického centra Akademie věd České republiky. „Pro zlepšení kvality vody v posledních letech provedli několik regulačních odlovů. Cílem bylo snížit nadměrné množství ryb, které také přispívá ke zhoršování kvality vody. Jelikož se jednalo pouze o jednorázové zásahy, nebyl efekt příliš znatelný,“ přiznává Potužák.

Zásadní příčinou zhoršené kvality vody zůstává fosfor, který se do Jordánu dostává z povodí Košínského potoka. „Hlavním zdrojem fosforu jsou komunální odpadní vody. A také v již existujících čističkách chybí zařízení na srážení fosforu,“ tvrdí Potužák.

Jediná možnost, která by mohla snížit množství fosforu, je podle něj vybudování speciální mobilní stanice, která měla stát na Košínském potoce už minulý rok.

„Je to unikátně technická věc. Proto jsme dlouho hledali zhotovitele. Podle mých informací jsme ho našli. Stanici by mohl postavit už letos. Problém byl i s nalezením provozovatele,“ hodnotí místostarosta města Václav Klecanda.

Stanice bude obsahovat dávkovač speciálního srážedla, které jakmile se dostane do vodního toku, na sebe začne nabalovat částice fosforu a z nich se pak vytvoří větší krystalky. Ty se budou usazovat v malém Jordáně, který je před hlavní nádrží, odkud se vytěží.

„Pakliže nebudou obsahovat žádné škodliviny, mohou se zase zpátky použít jako hnojivo například na polích. Tím otočíme celý cyklus,“ věří Klecanda.

  • Nejčtenější

Část hotové D3 se bude bourat, musí se postavit železniční tunel

Část hotové jihočeské dálnice D3 Ševětín - Borek se bude muset zbourat. Provoz tam tak bude v budoucnu zřejmě i několik...

Policisté vyšetřují smrt muže a ženy. Potvrdili vraždu a sebevraždu

Od čtvrtečního večera vyšetřují kriminalisté úmrtí muže a ženy. Našli je před jejich domem v jedné z obcí na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec dál natahuje sérii, Kladno zdolalo Litvínov. Boleslav schytala debakl

Hokejová extraliga nabídla v pátek netradičně zúžený, pouze čtyřzápasový program. Čtyřiadvacáté kolo načali čtyřnásobní...

Motorkář se řítil po silnici rychlostí až 300 km/h, zůstane nepotrestaný

Případ motorkáře, který se po jihočeských silnicích proháněl až 300kilometrovou rychlostí, se policisté rozhodli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihočeský kraj vyhlásil kalamitní stav, kvůli sněhu jsou problémy na železnici

Jihočeský hejtman Martin Kuba v sobotu ráno vyhlásil v kraji kvůli sněhu kalamitní stav. Jsou problémy a výluky v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

O podání žaloby jsem zprvu neuvažoval, řekl otec dívky, která zahynula v Alpách

Že by zažaloval organizátory výletu do rakouských Alp, kde před třemi lety při pádu z ferraty zemřela jeho dcera, její...

Zkratka z Mladého přímo pod Srubec je zpět, pomůže dopravě v Budějovicích

Když na konci června otevřeli po dvou letech silnici mezi Dobrou Vodou a Českými Budějovicemi, byla to obrovská úleva...

V zoo Hluboká zničil sníh voliéry. Zavřelo i infocentrum v Temelíně

Většinu voliér pro vodní ptáky v zoologické zahradě v Hluboké nad Vltavou zničil těžký sníh, který padá od pátku v...

Policisté vyšetřují smrt muže a ženy. Potvrdili vraždu a sebevraždu

Od čtvrtečního večera vyšetřují kriminalisté úmrtí muže a ženy. Našli je před jejich domem v jedné z obcí na...

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Přísahám, že jsem chtěl být jen pan domácí, říká Viewegh o lásce k Ukrajince

Spisovatel Michal Viewegh (61) promluvil v Show Jana Krause o tom, jak se jeho snaha pomoci ukrajinským uprchlíkům...