Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

V Kaplici-nádraží vznikne park pro 50 kamionů, odpočívky chybí i na D3

  8:56
Města v Jihočeském kraji řeší, kam s parkujícími kamiony. Ty mnohdy postávají na nejrůznějších místech. Odpočívadla navíc chybí i na dálnici D3. Ředitelství silnic a dálnic slibuje, že se situace zlepší.
kamion, odpočívadlo (ilustrační snímek)

kamion, odpočívadlo (ilustrační snímek) | foto: Martin Přibyl / CNC Profimedia.cz

Dát si v klidu sprchu, občerstvit se a odpočinout si v čisté posteli. Pro běžného člověka normální věc, pro řidiče kamionu to, o čem se jim při cestách po Jihočeském kraji může většinou jen zdát. Změnit to chtějí firmy Egal a Giomir z Kaplice-nádraží na Českokrumlovsku zabývající se mimo jiné silniční dopravou. Na dvouapůlhektarovém pozemku v Kaplici-nádraží chystají výstavbu truck centra.

„Věnujeme se hodně dopravě, známe tuto problematiku. Víme, čemu musí řidiči vyhovět, a kolikrát to není ani možné, protože k tomu nemají podmínky,“ říká jednatelka společnosti Giomir Kamila Smudková s tím, že řidiči kamionů například nesmí trávit víkendový odpočinek ve vozidle, ale současně ručí za náklad.

„To jsou protipóly, které nikdo moc nechce řešit. Když padá sníh, mají povinnost odstraňovat ho z aut, ale nikde nejsou lávky. Po žebříku nahoru lézt nemohou, to je proti bezpečnosti práce,“ vysvětluje Smudková.

Studie počítá s 50 až 60 místy

Projekt, na kterém spolu s Hermannem Wagnerem, majitelem firmy Egal, pracuje, právě na tyto věci myslí.

„Teď finalizujeme studii, která počítá v tuto chvíli s přibližně 50 až 60 parkovacími místy. V areálu budou toalety, sprchy, wi-fi. Chtěli bychom tu také jednoduchý motel s pokoji, aby měli řidiči možnost důstojného přenocování, a bistro,“ plánuje Smudková, podle níž je ale nejdůležitější, že bude celý areál hlídaný kamerami, takže se řidiči nebudou muset bát opustit kamion.

Připravena tu pro ně bude i myčka a také čerpací stanice. Kromě klasické i na LNG, tedy zkapalněný zemní plyn. Právě společnost Giomir totiž loni koupila první kamion na LNG v kraji a plánuje pořídit celou flotilu tahačů na ekologický pohon.

„Touto cestou se chceme ubírat, protože nám není životní prostředí lhostejné. Už teď jednáme se společností GasNet o čerpací stanici na LNG a počítáme i s dobíjecími místy pro elektromobily,“ dodává Smudková.

Na kolik peněz projekt vyjde, ukáže až hotová studie. Jednatelé společností počítají s tím, že budou postupovat po etapách. Kdy truck park vznikne, je kvůli situaci s covidem otázkou.

„Trochu nás pandemie zabrzdila, stejně jako všechny. Budeme se ale snažit otevřít, co nejdříve to bude možné,“ slibuje Smudková. Areál šoféři najdou u silnice E55 a jen kilometr od plánovaného sjezdu D3 na 159. kilometru.

Na D3 je jen u Mezna

Na faktu, že podobná zázemí pro řidiče kamionů na jihu Čech chybí, se shodují dopravci i představitelé měst.

„Řidiči vědí, že si po čtyřech a půl hodinách potřebují odpočinout, jenže nemají kde. Tak postaví auto, kde mohou. Pak přijede policie a dostanou pokutu. Je to problém v celém kraji. Firma Giomir je jediná, o které vím, že zázemí pro kamiony chystá,“ potvrzuje František Holub, ředitel budějovické pobočky Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia. A podotýká, že problém by měl řešit hlavně stát a myslet na něj, už když se staví nové silnice, jako třeba D3.

Jenže právě na jihočeské dálnici odpočívadla chybí. V provozu je nyní 70 kilometrů D3 a na nich je jen odpočívka u Mezna. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) budou další postupně přibývat.

„U jihočeské dálnice D3 aktuálně připravujeme odpočívadlo Suchdol, které bude součástí úseku Kaplice-nádraží – Nažidla. Dále se chystá odpočívka Chotýčany, na kterou pokračuje výběrové řízení s termínem podání nabídek v dubnu,“ avizuje mluvčí ŘSD Jan Studecký s tím, že v úseku mezi Táborem a státní hranicí s Rakouskem plánuje ŘSD ještě čtyři další oboustranné odpočívky. „Aktuálně prověřujeme jejich možné umístění,“ uvádí.

S kamiony se dlouhodobě potýká například Planá nad Lužnicí, kde se rozrůstá průmyslová zóna.

„Problém s parkujícími nákladními vozy u nás začíná narůstat. Lidé si stěžují, že stojí, kde nemají. My je vykážeme, ale vlastně nemáme, kam je přesunout. Odstavné plochy u nás nejsou,“ říká za tamní městskou policii strážník Libor Filip, podle kterého se jedná zpravidla o kamiony přijíždějící do firem v okolí, které nemohou parkovat přes noc v areálech společností.

V Písku mělo být truck centrum hotové už loni

Podobný problém řeší i v písecké průmyslové zóně. „Situace je katastrofální. Vznikají velmi nebezpečné situace. Řidiči parkují, jak chtějí, mezi nimi kličkují lidé i auta. Divím se, že se tam ještě nic nestalo, a je to otázka času,“ popisuje Ladislav Dolejš, jednatel společnosti Lovato Electric sídlící v průmyslové zóně.

Právě tam mělo vzniknout truck centrum se zázemím. Jenže investor, firma Milan Král z Litvínovic u Českých Budějovic, tvrdí, že do plánů zasáhl covid a loni v říjnu požádal Písek, aby mu lhůtu na výstavbu prodloužil o tři roky.

Město společnosti pozemky prodalo už před čtyřmi lety a truck centrum, jehož vybudování mělo vyjít na necelých 140 milionů korun, mělo být zkolaudované do konce loňského roku. Radnice se proto rozhodla firmě prodloužit čas na výstavbu jen o rok a k tomu má zaplatit sankci přes 409 tisíc korun. „Řešíme teď se společností zahájení výstavby, a do budoucna je tak celá situace nejasná,“ míní místostarostka Petra Trambová.

A podobná situace je i v Českých Budějovicích, kde stojí kamiony na Dlouhé louce. Centrum pro kamiony mělo vyrůst v areálu letiště v Plané. Ale i tady se projekt zastavil.

„Projekt by znamenal poměrně velké investice ze strany kraje a navíc s výstavbou dálnice D3 se tu těsně před Českými Budějovicemi na severním okraji chystá velká odpočívka a místo pro parkování kamionů. Proto tak úpěnlivě čekáme na její dostavbu, abychom kamiony z města dostali,“ naznačuje primátor Budějovic Jiří Svoboda.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihočeském kraji se volí v obvodech Tábor a Český Krumlov.

Tomáš Jirsa, Jaroslav Větrovský, Jiří Svoboda

  • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Cyklisté napadli na Šumavě řidiče kamionu, který vezl kůrovcové dřevo

Dva cyklisté tento týden na Šumavě brutálně napadli řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví. Vadilo jim, že se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hladiny po nočních bouřkách začínají klesat, hasiči evidují stovky výjezdů

Po nočních bouřkách a intenzivním dešti platil ráno povodňový stupeň asi na desítce míst ve středních a jižních...

Železniční koridor z Prahy přes Českou Sibiř je přímější. Porovnejte snímky

V sobotu začal provoz na novém úseku železničního koridoru z Prahy do Lince přes Českou Sibiř, konkrétně mezi Voticemi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Písecku se v potoce utopil muž. Snažil se dostat do své chaty

V Albrechtickém potoce na levém břehu Vltavy na Písecku se v noci z pátku na sobotu utopil třiačtyřicetiletý muž. V...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Na Písecku se v potoce utopil muž. Snažil se dostat do své chaty

V Albrechtickém potoce na levém břehu Vltavy na Písecku se v noci z pátku na sobotu utopil třiačtyřicetiletý muž. V...

Šokoval ho dokumentární snímek, téma spisovatel Boček převedl do románu

Co všechno může vylézt na povrch, začne-li se člověk prohrabávat rodinnou minulostí? Přesně na to se ptá nadějný...

Bývalý internát Jitexu v Písku přestaví na domov pro seniory s vývařovnou

V Písku zahájí stavbu domova pro seniory za téměř 200 milionů korun. Jeho součástí bude i vývařovna, kde denně zvládnou...

Písecko a Blatensko nabízí unikátní barevný včelín i klášter pro poutníky

Oblast Písecka a Blatenska je neprávem tak trochu opomíjeným koutem Jihočeského kraje. Přitom ukrývá řadu skvostů, z...

Rodinný dům
Rodinný dům

Červenkova, Dačice - Dačice IV, okres Jindřichův Hradec
2 590 000 Kč

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...