Řidič strhl auto mimo silnici, aby nesrazil zvěř, a narazil to silniční propusti. | foto: Policie ČR

Prudké vyhýbání se zvěři skončilo tragicky, v autě zemřela spolujezdkyně

  • 96
Devětaosmdesátiletá žena zemřela v neděli při nehodě osobního automobilu u obce Husinec na Prachaticku. Řidič vozu se vyhýbal zvěři a následně vyjel ze silnice. Policie radí v podobných případech zvíře raději srazit čelně.

Tragédie se stala po poledni. „Prvotním šetřením policisté zjistili, že se řidič vozidla Nissan Almera pravděpodobně vyhýbal zvěři a strhl vozidlo vpravo,“ popsal policejní mluvčí Jiří Matzner.

Vůz narazil do příkopu. Devětapadesátiletého muže převezli záchranáři do nemocnice, jeho o 30 let starší spolujezdkyně nehodu nepřežila.

K nehodě vyrážely dvě sanitky a taaké jihočeská letecká záchranná služba.

„Na místě záchranáři poskytovali přednemocniční neodkladnou péči ženě staršího věku s těžkými zraněními. Bohužel i přes veškerou naši snahu a resuscitační péči žena svým vážným zraněním podlehla,“ informovala mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová.

Lepší je držet kola v přímém směru

„Havárii vyšetřují kriminalisté a dopravní policisté z územního odboru Prachatice,“ doplnil Matzner.

Srážky vozidel se zvěří v Jihočeském kraji

rok 2016 3 112

rok 2017 3 610

rok 2018 4 088

rok 2019 5 049

Policie upozorňuje, že je v podobných případech lepší zvíře před sebou srazit.

„V tomhle případě bohužel řidič reagoval jinak. Obecně se ale doporučuje udržet kola v přímém směru a zvíře raději trefit. Vznikne pak pouze škoda na autě, která je ve srovnání s těmito následky zanedbatelná,“ upozornil policejní mluvčí Milan Bajcura.

Střetů se zvěří v posledních letech přibývá. Zatímco v roce 2018 jich v Jihočeském kraji bylo čtyři tisíce, loni už více než pět tisíc. Podle specializovaného webu srazenazver.cz, kde tyto statistiky podrobně sledují, je v regionu několik míst s vyšší rizikem střetu.

Mezi ně patří například hlavní tah z Budějovic do Krumlova mezi Boršovem nad Vltavou a Kamenným Újezdem a u Přísečné. Na druhé straně kraje je to pak téměř každý výjezd z Katovic nedaleko Strakonic.

Řidiči by ale měli být opatrní prakticky všude, kde jsou lesy či pole. „Srnky a zajíci jsou navíc často i u měst. Vzhledem k jejich počtu je to dnes už prakticky celoroční záležitost, ne jen sezonní,“ dodal Bajcura.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap


Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.