Budka, kterou obsadili sokoli v areálu temelínské elektrárny, je na ochozu ventilačního komína budovy pomocných provozů. Dravci tam jsou v bezpečí a místo jim podle ornitologů nabízí vhodné podmínky.
„Výškové stavby jsou mezi těmito dravci oblíbené. Navíc zde má sokol díky velkému množství různých druhů ptáků i hodně přirozené potravy,“ uvedl Václav Beran, výzkumný pracovník neziskové společnosti ALKA Wildlife, zoolog a kurátor sbírky Muzea města Ústí nad Labem.
Snímek nových obyvatel Jaderné elektrárny Temelín zachytila fotopast, která budku sleduje.
Na komínech přišla na svět už téměř stovka mláďat
Na výškových stavbách Skupiny ČEZ loni zahnízdilo celkem deset sokolích párů. Je to o tři více než v roce 2019. Na jejich záchraně se firma ve spolupráci s ornitology podílí od roku 2011. Od té doby na ochozech komínů či chladicích věží přišlo na svět nejméně 95 mláďat.
„Slovo minimálně je namístě, protože než jsme díky Nadaci ČEZ mohli zakoupit fotopasti, pozorovali jsme dění v sokolích budkách a kolem nich jen speciálními dalekohledy. Takže nám mohlo nějaké mládě uniknout,“ uvedl Beran.
Sokol stěhovavý je kriticky ohrožený druh. V Česku odborníci sledují zhruba 90 pravidelně hnízdících párů těchto dravců. Na Českobudějovicku našel další pár zázemí na komíně teplárny v krajském městě.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz