Radimská: Často knihu před spaním otevřu a rázem mám pocit, že svět je normální

  10:08
Jitka Radimská se podílela na druhém vydání knihy Vina nevinných, kterou napsala Marie Skálová. Autorku z politických důvodů po roce 1968 vyhodili ze školství, skončila jako průvodčí na dráze. Nakonec se stala jedním z prvních signatářů Charty 77.

Jitka Radimská představuje jediné dílo Marie Skálové. „Jsem přesvědčená, že měla velký talent. To, že nemohla za minulého režimu psát a vydávat knihy, je pro nás veliká škoda,“ říká. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Kniha Vina nevinných vypráví o životě české rodiny v malé vesničce na Českokrumlovsku v období před a těsně po válce. Na druhém doplněném vydání skoro zapomenutého díla, které vyšlo i v němčině a bylo oceněno jako přínos k mezinárodnímu porozumění, má velký podíl emeritní profesorka Jihočeské univerzity Jitka Radimská.

Knihu vydala dcera zemřelé autorky Marie Skálové v českobudějovickém nakladatelství Veduta.

Paní profesorko, váš obor je romanistika, francouzská literatura. Jak jste se dostala k útlé, skoro až neznámé knížečce popisující radosti i strasti jihočeského příhraničí?
Prvotním impulzem bylo to, že jsem se začala věnovat tématu toulky časem a krajinou Kájovska, což je obec, kde od roku 1981 bydlím. Nějaký čas jsem působila v místním zpravodaji Mozaika. Po čtyři roky jsem se spolupracovníky oslovovala usedlíky a pamětníky. Kájovsko, to jsou hlavně osady. A jednou z nich, která se hodně zviditelnila, bylo Mezipotočí. Při obcházení lidí se ke mně dostala informace o knížce Vina nevinných vydané v roce 1996, kterou jsem si přečetla. Vyšel o ní článek v MF DNES. Zpočátku mi vadilo, že knížka nebyla nikde k sehnání.

Znamená to, že vás něčím od začátku oslovila?
Určitě. Zaujala mě její autobiografie a způsob, jakým je napsaná. Silně mě ovlivnila.

Jak?
Celé čtyři roky jsem pak chodila po místě dětství autorky Marie Skálové. Našla jsem krajinu, kde bydlím a kterou jsem vlastně neznala, protože profesně žiji mimo. Najednou jsem si uvědomila, že v okolí je spousta podobně zajímavých míst. Až do důchodu jsem neměla čas je prozkoumat.

Za nacistické předky jsem se styděla, přátelili se s Heydrichem, říká spisovatelka

Vydat nebo organizovat nové vydání knížky muselo mít složitou přípravu.
Dnes mi to připadá jako detektivka. Jsem člověk nastavený, že když má k dispozici fakta, tak vše jde nakonec vyřešit. Tady jsem ale vyhledávala všechny možné zdroje, setkávala se i s pamětníky. Od začátku jsem měla představu, že kniha musí určitě vyjít. Když jsem oslovila dceru autorky Janu Markovou a ona projekt podpořila s výhradou, že sama neví, jak ho uskutečnit, ubezpečila jsem ji, že s tím mám zkušenosti. Představila mi obrovský rodinný archiv, od něj jsem se dostala ke spoustě dalších lidí, kteří její maminku osobně znali. Za to jsem obrovsky vděčná.

Myslíte tím i pamětníky německé okupace?
Byla to třeba paní Frída Červová z Kájova, které je dnes 94 let. Poznala rodinu Marie Skálové z Mezipotočí na fotkách. Pamatovala si i jejího tatínka. A takových lidí bylo víc. Mezitím jsem stále procházela Mezipotočí a zkoumala všechna místa popisovaná v knize. I když se časem na pohled změnila, cítím v nich ten příběh stále. Například stále vidím popisované tři jasany u silnice. Ve vyprávění Marie Skálové to byly mladé stromy, které porazili v devadesátých letech. Díky knize si je tam mohou čtenáři představit.

Knížka popisuje život české rodiny uprostřed německy mluvících obyvatel, sousedské vztahy i politický vliv na komunitu. Objevuje se v ní spousta aktuálních témat.
Četla jsem ji pořád dokola. Třeba i s pohledem, jak bych ji prezentovala studentům. Při jejím křtu v českokrumlovské knihovně bylo mezi lidmi hodně mladých. Uvědomila jsem si, že je to vlastně poselství pro všechny generace. Často ji před spaním náhodně otevřu a rázem mám pocit, že svět je normální, že základ je přece rodina, sousedské vztahy. Na křtu knihy ke mně přišla mladá žena s tím, že se do bývalých Sudet před časem přistěhovala a ten příběh jí pomohl nově poznat místo, kde dnes žije. Z toho mám radost, protože podle mě osloví i budoucí čtenáře.

Její dost tvrdý osud dokazuje, jakou musela mít obrovskou chuť k životu a pozitivní přístup k němu. To se projevilo i v době války.

Oproti prvnímu vydání je kniha doplněná o informace o Marii Skálové, o jejím životě a rodině. Autorka sama se jí v tištěné podobě bohužel nedočkala. Také je rozšířená o další fotografie, třeba z Fotoateliéru Seidl.
V rodinném archivu jsem dokonce našla autorčiny zápisky ze školních let. Na školních poznámkách jsem po otočení papíru objevila její první literární práce.

Druhé vydání nově přibližuje i život Marie Skálové, původem učitelky základní školy. Je tu i věnování. Všem, kteří s láskou vzpomínají na své učitele. Z politických důvodů byla spisovatelka po roce 1968 ze školství vyhozena, skončila jako průvodčí na dráze. Nakonec se stala jedním z prvních signatářů Charty 77. Jak hodnotíte její osobní život?
Přes tyto problémy ji vnímá její rodina jako veselého a optimistického člověka. Její dcera mi líčila, že když ke konci života dělala průvodkyni na zámku v Hluboké nad Vltavou, povídali si návštěvníci, že podle toho, jak jsou skupiny veselé, je poznat, kdo je právě vedl. Předtím musela opustit milovanou profesi učitelky. Její dost tvrdý osud dokazuje, jakou musela mít obrovskou chuť k životu a pozitivní přístup k němu.

To se projevilo i v době války. Prožila atmosféru v Sudetech i pracovní nasazení v Reichu, odsun německy mluvících sousedů. Myslím si, že takovou pozitivní vlastnost dostala v genech a výchovou. Obrovský vliv na ni měl tatínek. Zajímavé je v knize také uspořádání podle ročních období, jistota rytmu života, přírody. Prostě ukázala hodnotu a paměť místa. Ale takových rovin je v ní víc.

Myslíte si, že jako autorka své jediné knihy, kterou vlastně psala celý život, měla mimořádný talent?
Jsem přesvědčená, že ano. To, že nemohla za minulého režimu psát a vydávat knihy, je pro nás veliká škoda. K Chartě se sice připojila v roce 1977, ale roky předtím byla mezi disidenty a sledovaná tajnou policií. Problémy se svými názory měla už od 50. let, v roce 1970 definitivně skončila jako učitelka v Rudolfově. Rukopisy jí nakladatelé vraceli. I tak dovedla nakonec odpustit a rok 1990 brala podle mě jako veliký dar, i když jí už moc času nezbývalo. Začala pak naplno psát příběh, který v sobě nosila. Její vnuk to popisuje jako soustavné ťukání do kufříkového psacího stroje.

Napadá vás nějaké důležité téma knihy, které je zároveň poučením pro současnost i budoucnost?
Sdělení, že každý máme svého souseda. Jsou i tací, se kterými si přímo nerozumíme, protože každý z nás mluví jinou řečí. Nebo máme rozdílné názory. Jenomže úplně izolovaně se žít nedá. Život jsme dostali jako dar. Proto vždycky jsou na pořadu mezilidské vztahy a to je velké téma. Vztahy jsou nadčasové. Záleží jen na tom, jak se dokážeme vzájemně pochopit bez odsuzování a kritiky. Stačí se respektovat.

  • Nejčtenější

Nový most přes Vltavu se otevírá. Dostal jméno Schwarzenberský

Na Písecku slavnostně otevřeli nový most přes orlickou přehradu. Dostal jméno Schwarzenberský, protože tento rod je s regionem výrazně spojený. Železobetonový oblouk má rozpětí 156 metrů – nejvíc v...

28. listopadu 2024  12:52

Plzeň zaskočila lídra, Třinec se opět raduje. Otočky Litvínova a Boleslavi

Zaváhání favoritů i otočky nepříznivého stavu nabídlo 24. kolo hokejové extraligy. Vedoucí Pardubice nestačily na předposlední Plzeň (2:5), Litvínov otočil s Vítkovicemi na konečných 3:2. Mladá...

1. prosince 2024  15:20,  aktualizováno  21:37

Sparta ovládla šlágr, Pardubice zvýšily náskok. Slaví i Třinec, derby pro Vary

Hokejová extraliga pokračovala 23. kolem. Třinec si poradil s Olomoucí 3:2, Pardubice v Liberci otočily na 4:1. Sparta v Litvínově vyhrála 4:0, západočeské derby ovládly Karlovy Vary 3:0. Brněnská...

29. listopadu 2024  16:50,  aktualizováno  21:06

Zastřelil dva lidi, dalšího ubil. Doživotně odsouzený vrah žádá o propuštění

Doživotně odsouzený Jaroslav Hejna z Milevska na Písecku požádal o podmíněné propuštění z vězení. Muž dostal v roce 2004 trest za trojnásobnou vraždu. Žádost o podmínečné propuštění bude projednávat...

28. listopadu 2024  13:38

Žena nalezená v karavanu na sídlišti Máj zemřela přirozenou smrtí

Českobudějovičtí kriminalisté od sobotního odpoledne vyšetřují úmrtí ženy, která se našla na okraji sídliště Máj. V karavanu ji tam nalezl její kolega z práce. Pitva ukázala, že nezemřela cizím...

1. prosince 2024  12:30,  aktualizováno  2.12 14:19

Vlk z Alp a vlčice od Baltu založili chov na Šumavě. Světový unikát, tvrdí vědci

Dvě v minulosti izolované populace vlka založily chov na Šumavě. Jde o linii vlků z oblasti německého Baltu a italských Alp. Potvrdily to výzkumy vědců. Spojení izolovaných populací představuje...

5. prosince 2024  16:40

Po dálnici ještě železnice. Koridor z Budějovic do Prahy dokončí za osm let

Úsek trati Ševětín–Nemanice, který je dlouhý 17 kilometrů a budou na něm i dva tunely, začnou stavět v roce 2026. Hotový by měl být v roce 2032. Stát znovu otočil, místo financování formou PPP...

5. prosince 2024  13:07

Možná jsme si mysleli, že to půjde samo, lituje Cibulka. Těší ho důvěra kouče

Když dá útočník každý druhý zápas gól, je to známka dobré formy. Když takhle pálí obránce, je to ještě významnější počin. Takovou produktivitu si aktuálně drží mladý českobudějovický obránce Tomáš...

5. prosince 2024  12:30

Řidič rozpůlil auto o stromy. Vůz shořel, spolujezdec nehodu nepřežil

Tragická nehoda se stala ve středu odpoledne na Strakonicku. Řidič ve sportovním voze tam zřejmě nezvládl řízení a narazil do dvou stromů. Auto začalo hořet. Spolujezdec zemřel na místě, řidiče...

5. prosince 2024  9:52

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....