Z chátrajícího mlýna na Táborsku udělali dobrovolníci infocentrum

  8:50aktualizováno  8:50
Skupina dobrovolníků se rozhodla zachránit a oživit chátrající takzvaný Vildův mlýn v Jistebnici na Táborsku. V létě v něm zkusila zřídit informační centrum, které se ujalo a lidé si ho oblíbili. Sezona však skončila a historický dům bude nadále čekat na záchranu.

Vildův mlýn stojí kousek od náměstí v Jistebnici mezi potokem Cedron a silnicí na Sedlec-Prčice. Dům je v dezolátním stavu. Jeho obyvatel, svérázný výtvarník Vilém Štěpánek, představitel art brut, zemřel v roce 2015 a nedlouho poté město Jistebnice jako jeho majitel uvažovalo o zbourání. Proti demolici však vystoupil Spolek Sedlecká.

Fotogalerie

„Měla jsem o ten dům strach. Je připomínkou historické zástavby obce. Nemá ideální polohu, ale atmosféra světla v něm je úžasná. Lidé, kteří v turistické sezoně dům navštívili, tu mnohdy zůstali a užívali si chvíle zde,“ vysvětluje architektka Bohumila Mrzenová, která záchranný spolek v roce 2017 založila s Miloslavem Vavříkem a Vladimírem Švestkou. 

Díky finančnímu přispění místního občana Blahoslava Němečka se dobrovolníkům podařilo mlýn letos v březnu odkoupit. Od června v něm pak na 30 lidí provozovalo provizorní infocentrum.

„Je dobře, že se s mlýnem začalo něco dělat. Je to kus naší historie. Infocentrum je super nápad. Návštěvnost tam je a konečně mají turisté možnost se někde zastavit a dozvědět se o Jistebnici víc. Je škoda, že se obec více nezapojuje,“ hodnotí rodačka Jitka Dopitová.

Během necelých tří prázdninových měsíců navštívilo místnosti mlýna 1 053 lidí z různých koutů republiky. Pro infocentrum hovoří i to, že na Jistebnicku se potkávají turistické oblasti Čertovo břemeno a Toulava.

„Infocentrum na náměstí je, ale funguje jen v provozní době radnice, to je pro turisty málo. Zájem nás velice překvapil. Myslím, že by si Jistebnice nějaké rozšířenější zasloužila. A to kdekoli. Co se týče mlýna, u něj nám jde především o to, aby žil,“ říká Bohumila Mrzenová.

Architektka dodává, že by z něj spolek chtěl udělat osadní dům, který by sloužil k setkávání a přes výstavy připomínal bohatou historii a osobnosti města.

„Známý je Jistebnický kancionál nebo lidé, jako zakladatel Tábora Petr Hromádka, výtvarníci Richard Lauda a Jan Kunovský, zpěvák Jan Toužimský, cyklistická rodina Rybaříkových a další,“ vyjmenovává a dodává, že na dobrovolnické bázi už informační centrum provozovat nechtějí.

Vildův mlýn

První zmínka o mlýně je z roku 1830, kdy ho zachycuje katastrální mapa. Podle architektonických prvků se dá předpokládat, že byl postaven už o sto let dříve. Původně nesl název podle původních obyvatel Slabův mlýn, dnes mu mnozí říkají podle posledního obyvatele Štěpánkův nebo Vildův. Atmosféra domu byla ale vzhledem k minulosti tíživá a skličující. Vilémův otec byl za druhé světové války kolaborantem s nacisty a po válce se oběsil. V roce 1955 se mlýnské kolo zastavilo a o tři roky později byl rodině majetek zkonfiskován s tím, že Vilém může v domě dožít. Do své smrti výtvarník nosil tmavé oděvy, načerno nabarvené nehty a vlasy, byl nepřehlédnutelnou postavou, a tak se později mlýn jmenoval po něm. Kvůli minulosti Spolek Sedlecká nechal dům vysvětit, od té doby je v něm podle něj příjemněji. Dům podle architektky Mrzenové slouží jako ukázka klasické architektury jihočeské vesnice. Do základní hmoty od 50. let stavebně nikdo nezasahoval, stále tak skrývá detaily, jako je kamenné vstupní ostění nebo klenba zvaná česká placka. Uprostřed stavení navíc dosud stojí černá kuchyně a na místo nikdy nebyla zavedena voda ani kanalizace. 

„Střídali se tu dobrovolníci napříč vzděláním i věkem, a ačkoli nás to obohatilo, stálo nás to hodně sil a času. Spočetli jsme, že na pokračování infocentra by stačilo šedesát tisíc korun. Mohla by to být fajn brigáda pro studenty či seniory. Městu bychom předali zaběhnutou věc i know-how,“ sděluje Mrzenová. 

Vedení města to nechává zatím otevřené a o vybudování informačního centra chce jednat na příštím zasedání zastupitelstva.

„Je pravda, že infocentrum na radnici funguje nyní omezeně, kiosek s turistickými artefakty je zavřený. Iniciativa Spolku Sedlecká ukázala, že by se tu uživilo a jaká by mohla být cesta,“ říká starosta Jiří Popelka s tím, že město, které hospodaří se zhruba čtyřicetimilionovým rozpočtem, má i dost svých zajímavých objektů, kde by mohlo turistické centrum případně vzniknout.

„Odhad 60 tisíc korun na brigádníka je fajn, částka by se uvolnit z rozpočtu dala, ale realita by pro nás jako zaměstnavatele byla jiná. Šlo by o právní vztah, navíc bychom museli zaměstnanci zajistit podmínky k výkonu, to dobrovolníci plnit nemusejí. Iniciativu spolku hodnotíme kladně, je fajn, když někdo něco dělá, a rozhodně nechceme s nikým bojovat, ač názory lidí ve městě jsou různé,“ doplňuje starosta.

Pokud radnice provoz infocentra ve mlýně nepodpoří, příští rok už ho tam turisté pravděpodobně v této podobě nenajdou. Aktivita spolku tím však neskončí. V plánu zejména je dát mlýnu novou střechu, k tomu je potřeba 600 tisíc korun. Ty se Spolek Sedlecká snaží vybrat přes veřejnou sbírku, dobrovolnými příspěvky či akcemi. Zatím je na transparentním účtu zhruba 170 tisíc.

Příští rok by dobrovolníci rádi mlýn připojili k vodovodnímu řadu a udělali tam posezení u kávy. Divadelní hru Mikulášovy patálie přijede sehrát Divadelní spolek Kašpar. Osvědčil se i prodej tašek s potiskem, loni se prodávaly se Štěpánkovým obrázkem, letos jsou s logem mlýna od Jana Kunovského.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Bratři proti „dé tři“. Stát nabídl 20 milionů, teď žádá vyvlastnění

Stát chce po letech sporů vyvlastnit motocentrum u Tábora, kvůli kterému stojí dostavba D3. Deset let se bratři Petr a...

Premium

Masakr v Rudolfově změnil underground. Dostal se i do majora Zemana

Před 45 lety se v hospodě Na Americe u Českých Budějovic odehrál policejní zákrok, který do té doby neměl v...

V Temelíně museli odpojit první blok. Kvůli chvění turbíny

Jaderná elektrárna Temelín odpojila neplánovaně první blok. Příčinou je chvění turbíny, pravděpodobně kvůli kolísání...

Premium

Kobra, nebuď blázen! Ondrášek o hranici mezi slušným životem a peklem

Vraťme se o deset let zpátky, do obyčejné garsonky na českobudějovickém sídlišti. Dvě postele, stůl, televize, sprchový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice vyhrály v Litoměřicích, první lize vévodí už o 14 bodů

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli ve 22. kole první ligy na ledě druhých Litoměřic 8:5 a svůj náskok v čele tabulky...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Písek je díky školám i dálnici městem město podnikatelů, ukázal průzkum

Nejvhodnějším místem pro podnikání v posledních deseti letech je na jihu Čech Písek. Vyplývá to ze srovnání platů,...

Budil jsem se i ve tři ráno a divil se, proč nás neseberou, vzpomíná Šesták

Jméno Jiřího Šestáka je výrazně spojené s událostmi před třiceti lety. Byl to právě tehdejší herec Jihočeského divadla,...

Muže soudí za protiromské nápisy v Letech. Na místě byli, prozradil je mobil

Dva muži, které obžaloba viní, že loni umístili tabule s urážlivými nápisy o Romech v areálu památníku v Letech u...

Ekologický most staví z kůrovcového dřeva. Bude hlásit námrazu i závady

V Bohunicích na Prachaticku staví most z kůrovcového dřeva inspirovaný Skandinávií. Jde o první podobnou stavbu v...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.

Najdete na iDNES.cz