Středa 19. května 2021, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. května 2021 Ivo

V 35 letech je už dvakrát prezidentem. Výzvy mě lákají, říká

  11:23
Jiří Horecký je prezidentem Asociace poskytovatelů sociálních služeb a šéfuje Unii zaměstnavatelských svazů. Děti si už zvykly, že často není doma. Snaží se jim to ale vynahradit o víkendech a dovolených.

Jiří Horecký přiznává, že nemá příliš času na sport, proto se kondici snaží udržovat spíš dietami. Od ledna shodil 10 kilogramů, na další 10 se chystá v následujících třech měsících. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Strávit stáří v domově pro seniory? Tak toho by se Jiří Horecký rozhodně nebál. "Za posledních 15 let se u nás v oblasti péče o seniory mnoho věcí změnilo k lepšímu. Ale stále je co zlepšovat," tvrdí muž, který se stal v 29 letech prezidentem Asociace poskytovatelů sociálních služeb. To už měl za sebou pět let šéfování táborské Farní charitě a čtyři roky na ředitelské židli G-centra Tábor.

Původně chtěl být učitelem. I proto začal studovat na pedagogické fakultě angličtinu a němčinu. "Po roce jsem odešel, s manželkou jsme na rok odjeli do Ameriky a tam cestovali a příležitostně pracovali, třeba v supermarketech. Když jsem se vrátil, začal jsem pro charitu dělat na půl úvazku účetnictví a pak na část úvazku i ředitele," vzpomíná Horecký na své začátky v oblasti sociální práce.

Ačkoliv není praktikujícím křesťanem, obě děti mají jména ze Starého zákona. V 90. letech se účastnil křesťanského tábora Církve bratrské a jak sám říká, tam se vydal cestou víry.

"Po několika letech jsme se s manželkou neztotožnili s některými věcmi a z církve vystoupili. Děti se ovšem ke křesťanství snažíme vést. A ta jména? Theodor je řecké znamenající dar od Boha a Deborah je zase hebrejsky včela," vysvětluje s tím, že děti si už zvykly na jeho častou nepřítomnost. Snaží se jim to ale zase vynahradit o víkendech a dovolených.

Hraje na kytaru a klavír

"Pár dnů volna se snažím brát si každé tři měsíce, takže ten čas je pak intenzivnější. A loni jsme dokonce byli spolu tři týdny na Korsice. Naložíme auto a někam jedeme," dodává.

Jiří Horecký

(35 let)

Žije sice s manželkou Miroslavou a dětmi Theodorem Jákobem a Deborah Annou v Táboře, ale odtud často míří na různá jednání hlavně do Prahy. Je totiž od roku 2007 prezidentem Asociace poskytovatelů sociálních služeb, loni by zvolen prezidentem Unie zaměstnavatelských svazů ČR, je poradcem ministryně práce a sociálních věcí, členem Rady vlády pro seniory a stárnutí populace či předsedou Rady pro inspekci kvality sociálních služeb.  Vystudoval nejprve hotelovou školu, pak obchodní management, poté veřejnou správu a regionální rozvoj na České zemědělské univerzitě. Doktorské studium absolvoval na Vysoké škole finanční a správní v Praze, titul MBA získal v oboru Public Law (Ústav práva a právní vědy). Byl ředitelem Farní charity v Táboře, pak tady čtyři roky šéfoval G-centru, pod něž spadal nejen domov pro seniory, ale další sociální služby. V roce 2007 získal cenu Osobnost roku v sociálních službách.

Manželka si už také zvykla, že plány ve svém diáři rozhodně nemůže řídit podle plánů svého muže. "Často odjíždím narychlo. Asociace má sice sídlo v Táboře, ale jednání se tady nevedou. Navíc ročně pořádáme řadu seminářů či setkání a více než desítku konferencí také mimo. Třeba naším institutem vzdělání prošlo již přes deset tisíc účastníků," říká s tím, že díky své práci rodinu uživí a žena se mohla věnovat dětem, což vnímala jako určitý benefit.

Teď si ale založila v Táboře poradenské a vzdělávací centrum, zabývá se primární prevencí ve školách, náhradní rodinnou péčí, věnuje se ale i leváctví, šikaně i projevům extremismu. "Jsem rád, že ji tahle práce baví, takže večer, když děti spí, většinou oba sedneme k počítači. Jsme tak trochu manželé na částečný úvazek," směje se.

Stále si ale dokáže najít čas na svého velkého koníčka, hudbu. "Hraju na klavír a kytaru, je to pro mě určitá forma relaxace, dostávám se tak do jiných světů. Ale tenhle luxus si dopřeju tak dvakrát do měsíce," přiznává s tím, že stejně největším koníčkem je mu práce. I proto na ni neustále stáčí řeč.

S nadšením vypráví, jak se pomalu měnily přístupy pracovníků v oblasti sociálních služeb, ale s dnešním výsledkem je spokojen. "Vzali jsme třeba lidi z ministerstva, krajů, ředitele domovů pro seniory a jeli jsme se podívat, jak to vypadá ve Švýcarsku, v Bavorsku, v Rakousku, nebo dokonce na Islandu. Nebo jsme jihočeské zdravotní sestry poslali do domovů pro seniory v Rakousku, aby viděly, jak se pečuje tam," poznamenává.

Cení si toho, že se podařilo zavést modely měření kvality sociálních služeb, a teď se uskutečňují další projekty, například udělování hvězd. "Už máme přes 40 certifikovaných zařízení, získat mohou až pět hvězd. Hodnotíme například stravování, ubytování, kvalitu péče, kulturu a další služby. Teď model měření kvality rozšiřujeme na pečovatelské služby a stacionáře," vysvětluje.

Asociace poskytovatelů sociálních služeb sdružuje 950 organizací a 2 400 sociálních služeb v celé republice. Od roku 2008 v jejím čele stojí uvolněný prezident, jímž je právě Horecký. Má 10 zaměstnanců.

"Výhodou je, že jsme se stali silným partnerem pro vyjednávání, vláda, ministerstva i pojišťovny už slyší na naše připomínky. Například ty k programovému prohlášení vlády se tam ve většině dostaly, což považuji za úspěch," míní. Výhodou podle něj je i fakt, že se před rokem stal prezidentem Unie zaměstnavatelských svazů. "Dostávám se tak zase k jiným informačním kanálům," dodává.

"Málo se mluví o rodině"

Jiří Horecký si rozhodně nemyslí, že všechno v oblasti sociálních služeb je v naprostém pořádku. "U nás jsou občas představy o domovech pro seniory na úrovni 90. let, ještě přiživené obrázky týraných a podvyživených klientů. Ve většině případů jde ale o případy z neregistrovaných zařízení, kde jejich majitelé jedou přes živnostenský list. Mohou tak vybírat vyšší částky a nemusí dodržovat maximální finanční sazbu danou zákonem," vysvětluje. Navíc vlastně není možné je kontrolovat.

"Víte, hodně se hovoří o lidech, kteří tu péči potřebují, ale málo o rodině, pro niž je velmi psychicky, ale i fyzicky náročné se o takového člověka starat. Třeba v případě Alzheimerovy choroby je pobytové zařízení často tou poslední šancí, jak rodině pomoci," naznačuje Horecký důvod, proč využít sociální služby.

Není ovšem přesvědčen o tom, že by domy pro seniory musely být v každém městě. V Česku leží na úřadech 54 tisíc žádostí o umístění, ale to číslo podle něj neodpovídá skutečné potřebě. Navíc jsou už signály, že v některých krajích se uvolněné místo nedaří obsadit ihned. Více se začaly totiž využívat terénní a ambulantní služby, což je správné, protože člověk by měl zůstat co nejdéle ve svém domácím prostředí.

"Pokud je ten člověk schopen ráno vstát a obléci se, postačí pečovatelská služba. Pro společnost je vlastně nejdražší varianta, když s babičkou zůstane doma třeba její dcera, která opustí své pracovní místo a plně se věnuje péči. Ale je to volba každého," říká muž, který například inicioval v roce 2010 celostátní akci Týden sociálních služeb České republiky.

"Výzvy mě vždycky lákaly a vím, že ještě hodně dlouho lákat budou. Věřím, že v rámci mých funkcí je to dobrý signál, že jen nezahřívám židli," dodává s úsměvem.

  • Nejčtenější

Provoz privátů vynesl ženám miliony, dívky na sex vozily přes půl republiky

Českobudějovičtí kriminalisté zadrželi a obvinili dvě ženy, které si poskytováním a zprostředkováním erotických služeb...

Na Českobudějovicku se srazila čtyři auta, sedm zraněných

Tři pozemní posádky záchranářů a vrtulník zasahovaly v sobotu odpoledne u hromadné dopravní nehody čtyř osobních aut v...

Exekutoři vtrhli do azylového domu, případ z Jindřichohradecka prověří komora

Dvojice exekutorských vykonavatelů vnikla nevybíravým způsobem do azylového domu Rybka v Studené na Jindřichohradecku....

Železnou oponu komunisté zaminovali. Munice ale zabíjela hlavně pohraničníky

Premium Před 70 lety padla na tehdejší Československo železná opona. Komunisté se navíc rozhodli, že některé úseky hranice se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Teplice - Č. Budějovice 2:0, domácí k záchraně přiblížili Mareček s Moulisem

Tepličtí fotbalisté zvítězili ve 32. kole Fortuna ligy 2:0 nad Českými Budějovicemi a přiblížili se záchraně, navíc...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Cestovní ruch se v prvním čtvrtletí roku propadl na jihu Čech o 90 procent

Jihočeský kraj má za sebou z pohledu turismu jedno z nejhorších období. Za první čtvrtletí roku se v regionu ubytovalo...

Na naučné stezce udělali kvůli bahnu chodníky, materiál vozili i po vodě

Řemeslníci zhotovili na naučné stezce Olšina na Krumlovsku téměř 700 metrů povalových chodníků. Okruh u rybníka na...

Na Českobudějovicku se srazila čtyři auta, sedm zraněných

Tři pozemní posádky záchranářů a vrtulník zasahovaly v sobotu odpoledne u hromadné dopravní nehody čtyř osobních aut v...

S Jirkou Lábusem se hodně nalítáme, hodnotí natáčení Bambitky Vladyka

Režisér Ivo Macharáček dokončuje na zámku v Jindřichově Hradci natáčení druhého dílu pohádky Tajemství staré bambitky....

S vodou je zábava! Jak podpořit koupací rituál správným výběrem kosmetiky?
S vodou je zábava! Jak podpořit koupací rituál správným výběrem kosmetiky?

Zatímco novorozené miminko bychom měli koupat jen krátce a maximálně 3x do týdne, u batolete si už můžeme z koupání udělat zábavný večerní rituál....

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...

Gelemová se po sedmi letech rozešla se Slováčkem. Touží po rodině

Malířka Lucie Gelemová (38) a hudebník Felix Slováček (77) se rozešli. Žili spolu sedm let, přestože se muzikant...

Cestovky přestřelily při smlouvání pobytů, teď ruší zájezdy i lety

Premium Cestovatelský boom se zatím nekoná. Kanceláře špatně odhadly touhu Čechů vyrazit s ustupující pandemií na zahraniční...

Soused si chce cestu na zastávku krátit přes náš pozemek, chce branku v plotu

Premium Soused si chce ve svém plotu, který stojí na hranici s naším pozemkem, vybudovat branku. Chodil by přes náš pozemek a...