Štreit fotil vrahy ve věznicích. Byli chytří, mladí. Přitom zabili, říká

  10:19aktualizováno  10:19
Uznávaný český fotograf Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii Auritus. Návštěvníci uvidí snímky z dokumentárního cyklu Ze tmy ke světlu, který mapuje život a práci kněžích v českých věznicích. „Jezdím do Tábora rád, je to pro mě vrchol roku,“ začal výstavu autor.

Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii první ukázku svého nového dokumentu Ze tmy ke světlu. | foto: David Peltán, MAFRA

Jindřich Štreit se více než 50 let věnuje sociálnímu dokumentu - fotí bezdomovce, handicapované, drogově závislé, seniory i děti.

„Zaměřuji se na problémy společnosti a snažím se je přiblížit a poskytnout na ně pohled lidem, kteří nemají šanci se s nimi běžně setkat,“ řekl 72letý pedagog a držitel Medaile Za zásluhy.

Výstava v Auritu odhaluje život v českých věznicích. „Oslovil mě olomoucký vězeňský kaplan Otto Broch, zda bych nechtěl udělat dokument o práci vězeňských kněží. Fotit ve vězení je organizačně velice obtížné, je třeba hodně povolení. Byla to obrovská výzva a zázrak dostat se tam s foťákem,“ popsal začátek práce fotograf, který byl v 80. letech za focení vězněn na Ruzyni.

Jindřich Štreit fotil i v ženské věznici.

Jindřich Štreit fotil i v ženské věznici.

„Když jsem se tehdy vězňů ptal, byli skoro všichni nevinní. Teď je to jiné, tady vinu nepopírali. Říkali mi: Jsme vinni a zde svůj hřích smýváme, odpykáváme si ho. Měl jsem možnost cítit, co zažívají. Jsou to vězni, kteří sedí 15 až 20 let. Vrazi na okraji společnosti, v jiném světě,“ přibližuje atmosféru ve věznicích.

Líčí, jak důležitá je pro vězně kaplanská služba, jíž se dokument zabývá. „Lidé o ní nic neví. Přitom je pro vězně tak důležitá. Kaplan je totiž jeden z mála lidí, kterému se mohou svěřit. Může jim pomoci s tím břemenem, ale ne kvůli ulejvání z práce nebo cigaretě, jak si veřejnost mnohdy mylně myslí,“ vysvětlil Štreit.

Na každé fotce, která v Auritu visí, je vrah. Fotograf s nimi trávil čas o samotě a mnohdy se mu rovněž svěřovali.

„Příběhy byly hrozné. Kolikrát jsem si říkal, co tady ty lidi dělají. Byli šikovní, chytří, talentovaní, mladí. Přitom z nějakých důvodů zabili,“ dodal.

Při focení však zažíval i veselé historky. „Nejtěžší bylo fotit v ženské věznici. Žádná vězeňkyně mi nechtěla dát ke zvěčnění souhlas. Když jsem pak přijel osobně, stály půlhodinové fronty, aby měly fotku,“ vzpomínal.

Podobný příběh má se sestrou Filoménou (Marta Truhlíková z Kongregace Dcer Božské Lásky, pozn. red.), která se nechtěla fotit, ale po mnoha přemlouváních povolila a fotograf ji při práci zachytil. Na výstavě pak stála jako první návštěvnice.

V cyklu o životě kněžích ve vězení Ze tmy ke světlu, který vznikl ke 20. výročí založení kaplanské duchovní péče ve věznicích, bude Štreit pokračovat. „Je to nádherné téma plné zážitků a filozofických rozprav,“ řekl fotograf, jenž nyní chystá dokument z domácí hospicové péče.

Pro Jindřicha Štreita je to již jeho čtrnáctá výstava v galerii Auritus. „Vlastně fotím kvůli vám. Prakticky zde fotografický cyklus vystavuji vždy poprvé,“ říkal na vernisáži. Výstava potrvá do 12. října.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Další z rubriky

Na hrozící povodně ve Strakonicích brzy upozorní moderní přístroje

Otava teče ve Strakonicích kolem hradu.

Na řece Otavě, ale i na dalších tocích ve Strakonicích budou brzy zařízení varující před velkou vodou. Město pořídí...

Cizinec dostal osm let za prodej drog, po půl roce jej zprostili obžaloby

Vazební věznice Hradec Králové

Loni v létě uložil senát českobudějovického krajského soudu pětačtyřicetiletému Vietnamci osm let vězení za výrobu a...

Kaple a škola chátraly, po opravách soutěží o titul Památka roku 2018

„Kaple měla na kahánku a k jejímu zboření stačil už jen buldozer. Nyní je...

Jednu ponechal majitel poničenou vlastnímu osudu, druhá bývala německou dívčí školou, ale podepsal se na ní zub času....

Najdete na iDNES.cz