Hejtmanství chce sázet stromy s hasiči. Je to chabá pomoc, zní z obcí

  15:26
Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská vyzvala obce, aby při boji proti kůrovci sázely stromy s dobrovolnými hasiči. Starostové akci vítají, ale i kritizují. Podle některých je to jen gesto. Navíc by ocenili větší podporu. Vysočina už rozděluje desítky milionů korun, lesníci na jihu na dotace čekají.

Kůrovcem napadené lesy v oblasti Zvíkovské Podhradí, Varvažov a Ostrovec | foto: Dan MaternaMAFRA

Kalamita na Dačicku končí. Kůrovec tu zlikvidoval prakticky všechno, co mohl. Městské lesy se rozprostírají na 380 hektarech, z čehož 230 zaberou holiny. Lesníky tak čeká jejich obnova. Proto někteří využijí pomoc od dobrovolných hasičů, k níž vyzvala dopisem starostům hejtmanka Ivana Stráská. Kraj chce vysázet zhruba sto tisíc stromů.

Zájemci mohou žádosti posílat do 14. října, práce jsou naplánované na 18. až 19. říjen a pak podle dohody. „To je poměrně šibeniční termín, takže jsem zvědavý, jestli to dopadne dobře,“ přemýšlí dačický starosta Karel Macků.

„Povinnost si splníme sami“

Město se chce do akce zapojit a žádost už poslalo. Poskytne pozemek, dodá sazenice s nářadím a dobrovolní hasiči se pak pustí do výsadby. „Pokud to vyjde, budeme rádi. Každá pomoc je dobrá. Navíc slíbili dotace na oplocenky, ty jsou důležité, aby mladé stromky nesežrala zvěř,“ líčí Macků.

Ne všichni ale na výzvu reagují s nadšením. V Netolicích na Prachaticku na podporu nečekají a na vlastní náklady vysází dokonce stejný počet stromů, jako má hejtmanství v plánu na celém území kraje. „Rozpočtovým opatřením zastupitelstvo navýšilo výdaje na vysázení stromů o 2,5 milionu korun. Zalesníme deset hektarů stem tisíc kusů dřevin. Dopis paní hejtmanky o stejném počtu v celém kraji bereme jen jako gesto, povinnost si splníme sami,“ sděluje starosta Vladimír Pešek.

Netolice vlastní 250 hektarů. Kůrovec v oblasti gradoval již loni, letos situace pokračovala. Kvůli lýkožroutovi smrk ze zdejších lesních porostů skoro zmizel. Tři nasmlouvané firmy s ručním i strojovým sázením již začaly, stromky samy dodaly. „Chceme, aby bylo hotovo do konce října. V listopadu už by mohla zamrznout půda,“ líčí postup Jitka Koubalíková, vedoucí netolického odboru hospodářského a životního prostředí.

S rezervou se k dopisu hejtmanky staví obec Oslov na Písecku. „My to vítáme. Kraj ale těžce zaspal dobu, protože měl reagovat už loni a vyhlásit kalamitu. Tím by umožnil zjednodušit kroky, aby se například nemusela dělat výběrová řízení, která prostup proti kůrovci jen prodlužují,“ myslí si starosta František Hašek.

Stráská: Kůrovcová apokalypsa

Poukazuje navíc, že se na příslušných místech nedozvěděl podrobné informace. Obec se potýká s nedostatkem pracovních sil a techniky. Na 265 hektarech těží podle něj jediný člověk. „Několik měsíců se snažím obvolávat všemožné instituce od krajského úřadu po senátory, ale nedostalo se nám žádné podpory. Stát se k nám chová nečinně. Jsme v tom sami,“ zoufá si Hašek.

Hejtmanka Ivana Stráská předznamenala pomoc sboru dobrovolných hasičů na srpnové Zemi živitelce, kdy hovořila o kůrovcové apokalypse. V dopise později lesníkům nabídla pomoc společně s hasiči.

Jih Čech je třetím nejvíce kůrovcem zasaženým regionem v Česku. Druhá Vysočina mezi majitele lesů rozděluje více než 50 milionů korun. Jihočeské hejtmanství je zatím opatrnější. „My teprve dotační tituly vytváříme. Jednáme o jejich výši a zhruba za dva týdny budeme vědět, na co půjdou. Shodli jsme se například na oplocenkách, chceme zařadit i dotaci na opravu lesních komunikací,“ podotkla Stráská. Předpokládá, že více výsadbových akcí bude na jaře, protože až nyní mohou obce žádat o státní peníze na sazenice. Právě ty musí zájemci o pomoc hasičů obstarat.

Pomoc v této míře není příliš adekvátní, tvrdí odborník

V minulosti kraj z rozpočtu peníze na kůrovce nevyčleňoval. „Ukázalo se to jako problém posledního roku, maximálně posledních dvou let. Myslíme si, že krajské dotace se mají odvíjet od toho, co nabízí stát. Abychom nevypisovali stejné programy,“ řekla Stráská.

Podle odborného lesního hospodáře a poradce Aleše Erbera z Pardubicka vysázení 100 tisíc stromů není ideální reakcí. „Cení se každá pomoc, v této míře ale není příliš adekvátní. Pokud chce kraj pomoci, musí alokovat finance například na sazenice, nebo dát příspěvek na výchovné dřeviny, jako jsou olše, bříza nebo jeřáb. Podpora oplocování proti škodám zvěří je již běžná. Sázení má být odborné, pracovníci musejí mít odpovídající náčiní a někdo je musí koordinovat,“ říká Erber, který je zároveň členem kůrovcového kalamitního štábu Pardubického kraje. Ten na boj s kůrovcem vyhradil na příští rok 30 milionů korun.

Starosta jihočeského sdružení dobrovolných hasičů Jiří Žižka s pomocí počítá. „Byť paní hejtmanka v dopise psala, že se mohou hlásit i soukromníci, ta prvotní pomoc by měla směřovat primárně obcím, které na situaci samy nestačí. Když se přihlásí, domluvíme, aby hasiči na výsadbu dorazili. Když jsem se s našimi členy bavil, tak do toho mají chuť. Může se stát, že se někomu nebude chtít, stále je to na základě dobrovolnosti,“ dodává.

  • Nejčtenější

U Bavorova havarovaly tři motorky a osobní auto, dva motorkáři zemřeli

23. června 2024  17:52,  aktualizováno  21:45

Dva motocyklisté zahynuli v neděli odpoledne na Strakonicku při srážce dvou aut a tří motocyklů....

Vytíženou třídu v Budějovicích zavřou hned na dvou místech, čekají se kolony

20. června 2024  11:53

Velká část rozbité Rudolfovské třídy v Českých Budějovicích dostane nový asfalt. Oprava ale bude...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po 25 letech začala dostavba dálnice D3 u Tábora, potrvá do půlky prázdnin

21. června 2024  13:24

Stavbaři zahájili práce na dokončení chybějící části dálnice D3 u Tábora. Tam byl provoz omezený...

Fotbalisté Dynama zvažují, že nezahájí přípravu, pokud nedostanou výplaty

18. června 2024  11:08

Napjatá situace v českobudějovickém Dynamu trvá. Hráči stále nemají výplaty, a tak zvažují, že by...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Horváth Budějovice trénovat nebude. Nedohodli jsme se, potvrdil kouč

17. června 2024  11:32

Pavel Horváth realizační tým budějovických fotbalistů nerozšíří. Bývalý úspěšný záložník a...

U Bavorova havarovaly tři motorky a osobní auto, dva motorkáři zemřeli

23. června 2024  17:52,  aktualizováno  21:45

Dva motocyklisté zahynuli v neděli odpoledne na Strakonicku při srážce dvou aut a tří motocyklů....

Olympijský oheň dovezl Adamczykové jezdec na flyboardu vznášející se nad Vltavou

23. června 2024  20:43

V Českých Budějovicích vpodvečer začaly olympijské hry dětí a mládeže. Nástup krajských výprav,...

Lidí přibývá díky migraci. V Kratušíně se poslední dítě narodilo před 14 lety

23. června 2024  9:47

Zatímco v roce 2022 přibylo v Jihočeském kraji rekordní počet obyvatel, zejména kvůli uprchlické...

Ke knihařině se dostal díky notám na klarinet, teď otevřel ve Strakonicích dílnu

22. června 2024  10:31

Tři roky příprav, náročné stěhování letitých přístrojů a zařizování části prostor v areálu...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...