Jihočeský kraj je čtvrtý nejlepší pro život. Díky ovzduší a kultuře

  14:09aktualizováno  14:09
Jihočeský kraj skončil na čtvrtém místě ve výzkumu Místo pro život 2014. Přispělo k tomu čisté životní prostředí, aktivní občané a atraktivní kulturní nabídka. Výše se nedostal kvůli slabinám v dopravě či vysoké nemocnosti.

Kultura je v Jihočeském kraji na špičkové úrovni. Snímek je z opery Rusalka před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ve čtvrtém ročníku srovnávacího výzkumu Místo pro život 2014 si Jihočeský kraj proti předchozímu roku výrazně polepšil. Ze sedmé pozice tentokrát těsně zaostal za stupni vítězů a obsadil čtvrtou příčku. Titul Místo pro život 2014 získal Plzeňský kraj, na druhém a třetím místě se umístil předloňský vítěz Hlavní město Praha a Královéhradecký kraj.

Pořadí krajů za rok 2014

1. Plzeňský kraj

2. Hlavní město Praha

3. Královéhradecký kraj

4. Jihočeský kraj

5. Pardubický kraj

6. Liberecký kraj

7. Jihomoravský kraj

8. Zlínský kraj

9. Kraj Vysočina

10. Karlovarský kraj

11. Olomoucký kraj

12. Moravskoslezský kraj

13. Středočeský kraj

14. Ústecký kraj

zdroj: agentura Datank

Ve výzkumu srovnává agentura Datank osm vybraných oblastí a celkem 54 kritérií. Jihočeský kraj sbíral body za to, že je tu hodně zeleně, dobrý vzduch i bezpečné prostředí. Naopak mezi slabé stránky regionu patří špatná dopravní i kanalizační síť, nadmíra komunálního odpadu a dlouhá nemocnost.

„Důležité pro mě je, že místní obyvatelé si na rozdíl od výzkumníků myslí, že Jihočeský kraj je nejlepším místem pro život. Jako krajská samospráva se snažíme zlepšovat slabé stránky, jako jsou silnice, železnice a letiště, protože s tím je spojena ještě lepší zaměstnanost. Firmy se logicky usazují tam, kde funguje dobré dopravní spojení,“ uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

V regionu je mnoho kulturních institucí, spousta sportovních akcí, ubytovacích kapacit je na jihu Čech také dostatek. Například kulturních akcí v kraji se loni účastnilo v přepočtu na tisíc obyvatel 1 149 návštěvníků, zatímco průměr v Česku je 756 lidí. Významný podíl na tom má i diváky oblíbené a odborníky proklínané otáčivé hlediště v barokní zahradě krumlovského zámku, před nímž v létě hrají herci z Jihočeského divadla.

Vysoká volební účast „Na představeních, která hrajeme před točnou, je návštěvnost 99 procent. Loni je vidělo 55 tisíc diváků. Krumlovské hlediště má celorepublikový význam a je atraktivním kulturním zážitkem, což dokazuje jeho návštěvnost,“ řekl ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Hodně hasičů a dárců krve

Obyvatelé jižních Čech se však nezajímají jen o kulturu a sport, ale také o to, jak to v jejich kraji vypadá. A občanské soužití je zde na velmi dobré úrovni. Dokazuje to také velký počet dobrovolných hasičů a dárců krve. Podle statistik je v jižních Čechách o polovinu víc dobrovolných hasičů proti celostátnímu průměru a o čtvrtinu víc dárců krve.

Podle primáře transfuzního oddělení budějovické nemocnice Petra Biedermanna je za silnou základnou dárců dobrá spolupráce zdravotníků s Červeným křížem i finanční podpora dárcovství radnicí a krajem. „Kvůli získání mladých posil jsme začali v roce 2013 s akcí Studentské krvebraní, díky níž se zvýšila naše základna o 300 dárců,“ vysvětlil primář Biedermann.

Platy zaostávají

S platy zaměstnanci v regionu stále zaostávají, ačkoli oproti předchozímu roku se tu průměrná mzda zvýšila. „Byl bych rád, kdyby Jihočeši byli za svou práci zaplaceni stejně jako lidé v Praze,“ přeje si Zimola.

Mezi slabé stránky regionu patří dlouhodobě také dopravní infrastruktura. Silnic je málo a umírá na nich hodně lidí. Špatně jsou na tom Jihočeši i s podílem efektivní železniční dopravy. Bolavým místem regionu je podle čerstvého výzkumu také průměrná pracovní neschopnost pro nemoc a úrazy. Jihočeští marodi si připsali v tomto kritériu v procentuálním podílu na celostátním průměru nelichotivých 120 procent.

Výzkum Místo pro život 2014 kritizuje obyvatele jižních Čech také za to, že zhoršují své příznivé životní prostředí nadměrnou produkcí odpadů. Zatímco celostátní průměr je 307 kilogramů komunálního odpadu na jednoho obyvatele, na Jihočecha připadá 315 kilogramů odpadu.

Při ohlédnutí do předchozích let je však vidět, že se situace v této oblasti v regionu zlepšuje. „Za jižní Čechy máme v odpadu o nějaké kilo navíc, ale nevidím to jako zásadní problém. Ta křivka pořád klesá dolů, i když třídění využitelných složek komunálního odpadu v posledních letech stagnuje. Všichni, co se do třídění chtěli zapojit, už to udělali,“ podotkla Hana Pacáková z krajského odboru životního prostředí.

Krajští odborníci na odpady se proto nyní soustředí především na ekologickou výchovu dětí, které pak často samy poučují rodiče, jak je důležité odpady třídit.

A jak dopadl Jihočeský kraj v jednotlivých oblastech? Za volnočasové aktivity a turismus se umístil na prvním místě mezi kraji, za občanskou společnost a toleranci na druhém a za pracovní podmínky na třetím místě. V ekologii a životním prostředí skončil pátý, ve zdravotnictví a bezpečnosti sedmý. Až devátou příčku mu vynesla péče o děti a vzdělávání a rozvoj infrastruktury.

Nejčtenější

Kapitán z Vranova byl hrdina i padělatel diplomů, nyní je z něj vězeň

Martin Balík za kormidlem vranovské lodi Dyje, jejímž byl majitelem i kapitánem.

Získal sympatie, když na vranovskou nádrž vrátil legendární loď. Ale zároveň měl kapitán Martin Balík několik problémů...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Řidič kamionu nedal přednost, za smrt čtyř lidí mu hrozí až šest let

U Drhovle na Písecku se srazil nákladní vůz s osobním, ve kterém zemřeli muž a...

Policisté obvinili řidiče nákladního auta, který podle nich loni v listopadu na Písecku zavinil tragickou nehodu. Nedal...

Vojenská policie začala stíhat vojáky, kteří se rvali kvůli padlým kolegům

Před diskotékou Apollo v Sezimově Ústí se poprali vojáci s ochrankou.

Potyčka, která se v Sezimově Ústí strhla kvůli třem padlým vojákům, má dohru. Vojenská policie zahájila trestní stíhání...

Další z rubriky

Při práci se dřevem si nejlépe odpočinu, říká primář dětského oddělení

Martin Gregora chtěl v mládí porušit rodinnou lékařskou tradici. Nakonec na...

V dětských letech se chtěl stát podvodním archeologem, ale na gymnáziu ho táhla spisovatelská kariéra. Nakonec se...

Strakonická teplárna je v krizi, zkusí vydělat na elektřině

Teplárna Strakonice.

Změnit nevýhodné smlouvy, opět vyrábět a prodávat více elektřiny, ale zřejmě také zdražit hodlá nové vedení Teplárny...

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz