U jezu se topily dvě děti, pak i dva dospělí. Tři lidi včas vytáhl voják

  12:37aktualizováno  12:37
Nedělní koupání u jezu na řece Blanici na Písecku se změnilo v boj o život. Do vody skočily dvě děti a začaly se topit. Zachránit je šli dva dospělí, ale nakonec i oni začali bojovat s proudem. Tonoucím přispěchal na pomoc voják, který pracoval na louce. Vytáhl děti a ženu, muže se zachránit nepodařilo.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Tragédie se stala po druhé hodině odpoledne. K jezu U Karáska v katastru obce Heřmaň vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému.

Horký den tam trávila skupina dospělých s dětmi. Dvě děti skočily do vody pod jezem a začaly se topit. Zachránit je šli muž a žena, ale také oni měli v řece problémy.

„Tonoucím přispěchal na pomoc příslušník Armády České republiky, který ve svém volnu obracel traktorem seno na nedaleké louce. Vzal ze zemědělského stroje lano a skočil do vody,“ popsala mluvčí písecké policie Kamila Čuřínová Ingrišová.

Postupně se mu podařilo za přispění dalších svědků na břehu vytáhnout tři tonoucí - dvě děti a ženu. Dospělého muže však unesl proud dál po řece.

Zachránci společně muže vytáhli z vody asi tři sta metrů od jezu, kde okamžitě začali s resuscitací a pokračovali až do příjezdu záchranných složek. První byli na místě protivínští policisté, kteří použili k oživování také defibrilátor.

S resuscitací pomáhali i protivínští dobrovolní hasiči, přiletěl záchranářský vrtulník, přijel lékař zdravotnické záchranné služby. Přes veškerou snahu a nasazení přítomných se však muže zachránit nepodařilo a lékař na místě konstatoval smrt utonutím.

Na místo neštěstí vyjížděli také profesionální hasiči. Psychologickou pomoc rodině poskytoval intervent hasičského záchranného sboru.

„Poučme se z této rodinné tragédie, vždy je třeba přistupovat ke koupání v přírodních vodách opravdu s respektem a opatrně. Nepodceňujme sílu vodního živlu,“ upozorňuje Čuřínová Ingrišová a dodala, že zachránci, který nezaváhal a dokázal z vody vytáhnout dvě děti i dospělou ženu, patří obdiv.

Muž se utopil u jezu na říčce Blanici poblíž Heřmaně.

Muž se utopil u jezu na říčce Blanici poblíž Heřmaně.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Další z rubriky

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Nový ředitel gymnázia zaváděl radikální změny, po protestech končí

Otevření zrekonstruované budovy Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. (10. 3....

Loni v polovině prázdnin byl jmenován novým šéfem jindřichohradeckého gymnázia informatik David Hembera. Nyní přesně po...

Matka vyskočila s dítětem z okna, policie ji obvinila z vraždy

Policejní páska, ilustrační foto

Několikaleté vězení hrozí sedmadvacetileté ženě, která loni na podzim vyskočila se svým dítětem z okna paneláku na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz