Divadlu jsem se upsala o přestávce představení, vypráví herečka Červenková

  10:05
Jaroslava Červenková je přes čtyřicet let stálicí Jihočeského divadla. Třiašedesátiletá rodačka z Prahy se v něm objevila v desítkách rolí – od českých klasik až po extrémní komedie. Mimo to zanechala výraznou stopu také v českém dabingu a rozhlasových hrách.
Jaroslava Červenková působí v Jihočeském divadle od roku 1978. Za tu dobu...

Jaroslava Červenková působí v Jihočeském divadle od roku 1978. Za tu dobu ztvárnila desítky rolí. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Jen málo herců vydrží na pódiu jednoho divadla tolik let jako ona. Diváci ji už 42 let mohou vídat na prknech toho Jihočeského, kterému zasvětila celý svůj profesní život. 

Do Českých Budějovic se však Jaroslava Červenková dostala až po studiích v Praze, kde žila od narození. O to více je s podivem, že sama o sobě mluví jako o dvousetprocentním Jihočechovi. 

„Uvědomila jsem si to po poslední návštěvě Prahy. Prošla jsem si Staré Město a Karlovu ulici, kde jsem jako studentka trávila spoustu času, a byla jsem v šoku. Praha úplně ztratila genius loci, stalo se z ní město bez tváře,“ říká možná až trochu nevybíravě 63letá představitelka desítek rolí v Jihočeském divadle, kde působí od roku 1978.

Přesto na Prahu vzpomíná s láskou, a to navzdory všudypřítomné šedi, která byla pro 70. léta v Československu naprosto neodmyslitelná. 

„Tehdy to mělo svůj půvab, byla to nejkrásnější doba mého života. Po škole jsme chodili se spolužáky do zastrčených hospůdek, chtěli jsme si mládí co nejvíce užívat. Nějakou politiku jsme tehdy moc neřešili. Bylo nám sotva dvacet let a ani kantoři nás k ničemu netlačili,“ vzpomíná Červenková na studentská léta.

Studium na konzervatoři jí ale napoprvé uniklo, stejně jako řadě jejích budoucích spolužáků. 

„Musela jsem na rok na gymnázium, jenže tam mě to vůbec nebavilo a mé učitele se mnou také ne. Na konzervatoř jsem však chtěla, tak jsem to po roce znovu zkusila a vyšlo to. Maminka mě jako malou brávala často do divadla, ale tehdy mě ani nenapadlo, že se hraním dá vůbec uživit,“ popisuje Červenková svou cestu k divadlu.

Na jih Čech se dostala díky roli kovářky ve hře Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert, kterou zakončovala svá studia na pražské konzervatoři. Tuto roli si pak ještě několikrát zopakovala.

„Nebylo to tak, že bych o ni u režisérů škemrala. Byla jsem tehdy holka krev a mlíko, asi jsem se na české dívenky hodila. Kovářku jsem hrála na otáčivém hledišti v Českém Krumlově hned rok po začátku mého angažmá, partnera mi dělal asi padesátiletý chlap. To bylo dost divné,“ směje se Červenková.

Červenková na konci svých studií obeslala desítky divadel a čekala, odkud jí přijde odpověď. Jako první se i díky režiséru Janu Strejčkovi ozvalo Jihočeské divadlo.V době tuhé normalizace si však své budoucí působiště nikdo z herců moc nevybíral. Zůstat bez angažmá totiž tehdy znamenalo koledování si o velké existenční problémy.

„Funkcionáři divadla se přijeli podívat na mé představení a o pauze jsem už podepisovala smlouvu. Všechno přišlo ráz na ráz a nebylo vůbec co řešit. Navíc jsme tady na jihu Čech měli chalupu a narodila se tu moje maminka,“ líčí Červenková s tím, že první roli si zde vyzkoušela jako záskok v Lakomci. 

Otce se odmítla zřeknout

„Už v době studií jsem se ale objevila na prknech Realistického divadla, kde jsem v Saroyanově hře Čas tvého života ve dvaceti letech hrála děvku v baru,“ dodává.

Do Jihočeského divadla se ale dostala navzdory politickému škraloupu, který si její rodina nesla od dob vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

„Tatínek byl od patnácti let ve straně a hned od začátku okupaci odsuzoval. Kvůli tomu ho vyloučili a v jednom vojenském podniku, kde měl vysoké postavení, z něho okamžitě udělali poskoka. Tehdy mi radil, abych se ho zřekla, to jsem ale rázně odmítla,“ vybavuje si složitou rodinnou situaci.

Jaroslava Červenková

(63 let)

Narodila se v Praze, kde vystudovala konzervatoř. Ve 22 letech získala angažmá v Jihočeském divadle v Budějovicích, kam se přestěhovala a kde žije dodnes. Působí tam už 42. sezonu a objevila se mimo jiné v hrách Věc Makropulos v hlavní roli Emílie Marty, dále v roli Marguerity ve hře Dáma s kaméliemi nebo jako slečna Amélie v dramatu Balada o smutné kavárně.
Ve volném čase ráda čte, maluje na sklo a spolupracuje s ochotníky v Hluboké nad Vltavou. Je svobodná, má dceru Adélu.

Právě divadlo pro ni bylo ostrovem svobody, a to přes neustálý a všudypřítomný dozor vládnoucí strany. Repertoár sice tehdy obsahoval většinou komunistické braky od prorežimních autorů, našly se ale i hry, na které se všichni herci těšili. 

„Nebylo to nic, co by se nedalo přežít, kolikrát jsme se těm škvárům i smáli. Třeba takoví Modří koně na rudé trávě, kde byly postavy Lenina i Naděždy Krupské. Jenže lidé na to tehdy dokonce chodili,“ nechápe dodnes Červenková.

Divadelníci si však dokázali život užívat i přes řadu omezení, která byla v době totality naprosto běžná. Důkazem byly vyhlášené večírky v Krumlově, kde herci trávili díky sezoně na otáčivém hledišti část roku. 

„Tam jsme v podstatě vůbec nespali a jen pařili. Kolikrát se nám to protáhlo do druhého dne, ale navečer, kdy jsme museli hrát, jsme byli vždycky v použitelném stavu. Žádné drogové mejdany nebo sexuální orgie jsme nepořádali. Prostě jsme se jen bavili, byli jsme mladí a ne úplně zodpovědní,“ přibližuje Červenková atmosféru v ansámblu.

Z působení v divadle ráda vzpomíná na hry jako Věc Makropulos, Zabiják Joe nebo Dáma s kaméliemi, kde hrála pod vedením režiséra Evžena Sokolovského postavu Marguerity. 

„Byla to nezapomenutelná zkušenost. I když byl známý jako ras, na nás byl možná i kvůli vyššímu věku hodný. On nerežíroval, ale vyprávěl historky, kterými nám k situaci chtěl něco sdělit,“ vzpomíná na oblíbeného režiséra.

Objevila se také jako Erna ve fekálním komediálním dramatu Prezidentky v režii Martina Glasera. 

„Byla to taková jeho zvláštní poetika a nás to neskutečně bavilo. Hrála jsem ve 45 letech stařenu a nalepovala jsem si vousy. Doslova jsem se vyžívala v tom, jak se ještě více zohyzdit. Sice ty postavy říkaly a dělaly hrozné věci, ale byla to pořád komedie,“ líčí se smíchem držitelka několika jihočeských Thálií, mimo jiné i za rozhlasové pořady.

„To byla skvělá zkušenost, stejně jako práce v dabingu. Je to sice jen jedna z disciplín našeho řemesla, ale práci za mikrofonem mám moc ráda. V rozhlase totiž nikdo nepozná, jestli jsem nalíčená nebo nevyspalá. Navíc jsem se tak naučila ještě více pracovat s hlasem,“ přiznává Červenková, která se na prknech Jihočeského divadla doposud objevila ve více než 130 hrách.

  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

Zkoumají nově popsané bakterie. Zatím nevědí, čím se živí a jak se rozmnožují

Vědkyně z Rumunska Cecilia Chiriac hledá podrobnosti o životě nově objevené skupiny bakterií. Její dosavadní vědeckou práci letos akademici ocenili prestižní Prémií Otto Wichterleho pro talentované...

21. července 2024  11:37

Nehoda karavanu uzavřela dálnici D3 ve směru na České Budějovice

Kvůli nehodě karavanu u Soběslavi na Táborsku byla přibližně hodinu uzavřena dálnice D3 ve směru na České Budějovice. Dálnice je přibližně od 16:30 plně průjezdná, uvedl ve zprávě mluvčí jihočeské...

20. července 2024  16:51

Z vyhlídek se kocháte řekami i vrcholky Alp. Jsou kousek od Hluboké i na Šumavě

Zdolat kopec, pak se posadit a rozhlížet po krajině. Kromě rozhleden či hradních věží poslouží na jihu Čech k letním výletům i četné přírodní vyhlídky. Na pár z nich vás nyní zveme.

20. července 2024  10:18

U Třeboně řidiče při předjíždění zaskočilo odbočující auto, zranilo se pět lidí

Při vážné dopravní nehodě nedaleko Přeseky u Třeboně na Jindřichohradecku se dopoledne zranilo pět lidí. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému a vzlétl i vrtulník....

19. července 2024  13:44

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...