Jarní výlovy jihočeských rybníků sice nedoprovázejí slavnosti a trhy jako na podzim, přesto jsou důležité. Rybáři stráví v terénu několik týdnů. Letos vyrazili brzy. Může za to teplé počasí.
Již v únoru začalo s výlovy Rybářství Třeboň. „Máme za sebou dva týdny v rybnících. Z větších ještě zbývá Opatovický, ten lovíme nyní. Ještě nás čeká dalších čtrnáct dní,“ informuje předseda představenstva Josef Malecha. V okolí Třeboně teď loví hlavně násadové ryby do hlavních rybníků, aby mohli zakládat produkce pro další období.
Malé procento pak tvoří tržní ryba, která jde do prodeje. Rybářství jí nyní sloví asi 200 tun. Za celý rok jsou to více než tři tisíce, což společnost dělá největším producentem sladkovodních ryb v Evropě.
Mírná zima podle Malechy způsobila, že hladiny nezamrzaly. „Ryby tak nehibernovaly, jak by správně v zimě měly, aby šetřily svou energii. Takhle byly pořád v pohybu, tím pádem měly vyšší nároky na žití,“ vysvětluje předseda.
Předčasně začali i hlubočtí rybáři. „Chceme rybníky slovit co nejdříve, abychom do nich případně chytili ještě nějakou vodu, pokud naprší nebo nasněží,“ ohlíží se Vladimír Kaiser z Rybářství Hluboká, které hospodaří na dvou a půl tisících hektarech rybníků, mezi největší patří Bezdrev nebo Dehtář.
Také v okolí Hluboké nad Vltavou teď loví hlavně násady. Kapra, který půjde na jarní a velikonoční prodej, získají zhruba 80 tun. Zákazníci se mohou shánět po kaprovi první a druhé třídy, i po výběrovém.
Naplno zahajuje tento týden výlovy také společnost Blatenská ryba. Některé už mají za sebou z minulých dnů, pokračovat budou další tři nebo čtyři týdny. Z předchozích let byli přitom zvyklí vstupovat do rybníků až v polovině března. I oni tak letos naplánovaly práce zhruba o týden dříve.
„Budeme přelovovat násady a plůdky. Pokud jde o tržní rybu, té bude okolo 60 tun,“ upřesňuje ředitel společnosti Blatenská ryba Jiří Bláha. Již před měsícem sledoval hladiny některých rybníků, které byly kvůli nedostatku dešťů a sněhu níže než kdy dříve.
Nenapršelo zdaleka tolik, jak se zdá, říkají rybáři
Po několika týdnech se podle jeho slov situace příliš nezlepšila. „Nedostatek vody trvá. Zlepšilo se to jen mírně po posledních srážkách. Ono se může zdát, že prší, jenže deště nejsou ve skutečnosti tolik vydatné. Rybníky nejsou na takové hladině, jak bychom potřebovali. Některé jsou na polovině, jiné dokonce na třetině,“ hodnotí Bláha.
Nižší hladiny pro hospodáře znamenají méně nasazených ryb, tím pádem se pak snižuje produkce. Na první pohled může vypadat rybník zatopeně. Jenže stačí hladina nižší o půl metru a chybí klíčový objem vody, ve kterém se tvoří přirozená potrava, která pak schází. Proto rybáři nasazují nižší obsádky, to znamená nižší tržby a finanční ztráty.
Blatenská ryba obstarává vodní plochy na Strakonicku, Písecku či v okolí Sedlice. Právě tady má problémy. Z největších rybníků je málo vody například ve Velkorojickém a Milavy. Poloviční hladina je i v Pančále nedaleko Mirotic na Písecku.
„V menších než desetihektarových hrozí, že nebudeme moci rybu nasadit. To je aktuální situace. Může se stát, že v příštích dnech naprší výrazně více a rybníky se doplní,“ upozorňuje Bláha. Ve hře je tak i varianta, že některé rybníky blatenští nevypustí, budou v nich pouze odchytávat.
Pokud se v průběhu jara voda nezvedne, odrazí se to v hospodaření společnosti. V tom případě osloví zástupci Blatenské ryby majitele rybníků, které si pronajímá, zda by jim nesnížili nájemné. V pronájmu má tři čtvrtiny vodních ploch.
„Kdyby tam hospodařili sami, taky by jim to tu produkci nedalo. Tato situace běží třetí rok, rybníky neplní svou funkci, že jsou pronajaté k chovu ryb,“ zdůvodňuje Bláha.
Letos v Blatné plánují nákup obojživelného malotraktoru. Ten pomůže u zarostlých rybníků vysekávat například rákosí. Stroj, který dokáže sekat na suchu i ve vodě, vyjde zhruba na tři miliony korun.