Ministerstvo zamítlo těžbu vltavínů u Jankova. Obec rozhodnutí kritizuje

  14:01aktualizováno  14:01
Vltavíny do chráněné krajiny patří, jejich průmyslová těžba se nepovoluje. Tak rozhodlo ministerstvo životního prostředí o žádosti pražské firmy, která chtěla dobývat polodrahokamy u Jankova na Českobudějovicku. Výrok kritizují zástupci obce, jež roky žádá stát o pomoc, protože okolí ničí černí kopáči.

Kopáči hledají vltavíny u Jankova na Českobudějovicku. „Nejhorší je, že kopáči už lidem, kteří je napomínají, vyhrožují. Našly se tu po nich i injekční jehly. Vedení obce je pro vytěžení vltavínů,“ tvrdí místostarostka Jankova Marie Vaňková (na snímku). | foto: David Peltán, MAFRA

„Rozhodnutí o zamítnutí žádosti nabylo právní moci, nikdo z účastníků řízení proti němu nepodal rozklad,“ informovala mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová.

Firma Monday Morning, která má zkušenost s těžbou u Netolic, chtěla na 16 hektarech pozemků zahájit po průzkumu průmyslovou těžbu vltavínů. Proti tomu nebyla jak obec, tak i další instituce včetně báňského úřadu, krajského úřadu nebo odboru životního prostředí budějovického magistrátu. Všechny se shodly na postupu, který průmyslovou těžbou vezme černým kopáčům motiv k hloubení děr.

Nesouhlasila pouze Správa CHKO Blanský les, v jejíž působnosti lokalita leží. Argumentovala, že těžba je v rozporu s plánem péče o chráněné území. „Nelze zahlazovat nelegální těžbu legální těžbou,“ stojí v konečném vyjádření ministerstva, které má MF DNES k dispozici.

Firma na jaře žádala o stejné povolení k průzkumu území kolem Jakule a Byňova na Novohradsku. Po měsíci ale žádost stáhla, protože rovněž narazila na tvrdý odpor u Správy CHKO Třeboňsko, ačkoliv spádové Nové Hrady byly pro ni vstřícnější.

Fotogalerie

„Také v lokalitě u Jankova se postavila proti nám správa chráněné oblasti, tentokrát Blanského lesa. Rozhodnutí nakonec ovlivnili ochranáři,“ posteskl si jednatel Monday Morning Marek Stanzel.

Co dál? Starosta Jankova Jan Jílek upozorňuje na to, že průmyslová těžba pod dohledem obce měla pomoci majitelům devastovaných pozemků, kteří jinak marně hledají zastání u státu.

„Mám někdy i denně telefony od lidí, kterým černí kopáči vyhrožují, pokud je napomenou. Nikdo si neuvědomuje, jak jsou jámy v lese nebezpečné. Bojím se, aby do nich nespadly děti. Občasné kontroly policie nestačí. Správa CHKO Blanský les teď navrhuje, že bude vysílat do terénu své strážce. Že zjednají nápravu, tomu nikdo nevěří,“ říká Jílek.

Problém s černými kopáči vltavínů trápí už mnoho let i jiné jihočeské obce na Českobudějovicku a Českokrumlovsku. Počátkem roku se k němu vyjádřila i hejtmanka Ivana Stráská v dopise adresovaném spolku Natura Nesměň, který požádal ze stejného důvodu o pomoc kraj.

Na stížnost ohledně rozkopávání pozemků v okolí Ločenic odpovídá, že vše bude řešit připravovaná aktualizace koncepce pro oblast životního prostředí, jejíž součástí je i Regionální surovinová politika Jihočeského kraje. Dokument se má zabývat nejen vltavíny, ale i těžbou štěrkopísků a grafitu. Pro samosprávy obcí to je ale málo.

„Čekali jsme, že nás a třeba i policii kraj pozve ke schůzce a společně navrhneme nějaké řešení. Zatím se nic nestalo. Počítám, že se nějakého opatření už nedožiju,“ poznamenal starosta Jílek.

Nelegální těžba vltavínů je podle našich zákonů přestupkem. Přečinem se sankcí až tříletého vězení se stává, pokud se někdo dopustí přestupku opakovaně.

Naposledy byli tímto trestem ohroženi dva mladí muži, které policisté zadrželi v říjnu při kutání u Kamenného Újezda. Zanechali po sobě třímetrovou štolu. Podle vyjádření jihočeských policistů i ochranářů životního prostředí je ale prokázání nelegální těžby vltavínů jednotlivcům těžké.

Jámy i výhrůžky. Jankov chce průmyslovou těžbu vltavínů (12. 7. 2018)

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Budějovičtí hokejisté slaví gól.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Další z rubriky

Do vedení třeboňských lázní míří dcera bývalého ředitele

Libuše Kotilová se stará o výstavu hub v Třeboni. Než začne, musí nasbírat...

Nově vzniklé místo generálního ředitele ve Slatinných lázních Třeboň obsadí místní rodačka Libuše Kotilová. Výběr...

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

O stopy pro běžkaře u Nové Pece se rolbař stará ve svém volném čase

V okolí Nové Pece na Šumavě se stará o údržbu běžkařských stop strážce NP...

V okolí šumavské Nové Pece leží nejvíc sněhu za posledních 12 let. Rolbař Luděk Švejda tak má v posledních dnech plno...

Najdete na iDNES.cz