Bývalá reportérka Jana Peterková obvinění odmítla s tím, že o mobilizaci mluvili náčelník generálního štábu Karel Řehka i prezidentští kandidáti.
Podle předsedy senátu píseckého soudu Martina Krále není možné považovat projevy Peterkové za trestný čin.
„Je zde nový nález Ústavního soudu z března 2025. Týká se věci, která odsuzovala totožný skutek, a řešil otázky šíření poplašné zprávy a projevy politické povahy,“ uvedl Král.
Dodal, že po nálezu Ústavního soudu proto ani nemohl rozhodnout jinak. Ústavní soud v březnu uvedl, že projev politické povahy nelze posuzovat jako poplašnou zprávu.
Peterkové soud předloni v květnu pravomocně potvrdil dvouletou podmínku s tříletou zkušební dobou za výroky v době koronavirové pandemie. Ve videích tehdy mluvila o úmrtích po očkování proti covidu-19 nebo o tom, že Česko obsadí vojska NATO.
Peterková se kvůli verdiktu obrátila na Nejvyšší soud, který její dovolání loni na jaře odmítl. Jednání v květnu 2023 u Městského soudu v Praze narušili příznivci Peterkové, například vysadili dveře do jednací síně.
Odvolací senát nakonec musel rozhodovat s vyloučením veřejnosti. Státní zástupce loni v lednu poslal kvůli incidentu k soudu sedm lidí. Obžaloval je z výtržnictví, násilí proti orgánu veřejné moci či pohrdání soudem. Tři z nich pravomocně dostali několikaměsíční podmíněné tresty a další byli odsouzeni trestním příkazem také k podmíněným trestům.