Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea

Požár v Hřensku mi připomněl povodně, vzpomíná bývalý hejtman Zahradník

  12:37
Z pedagoga se stal ze dne na den velitelem. Tisíciletá povodeň v srpnu 2002 přinesla Janu Zahradníkovi, prvnímu jihočeskému hejtmanovi, životní zkušenost, kterou si předtím nedovedl ani představit. Jako šéf krajského krizového štábu musel vydávat rozkazy k záchranným akcím, velel hasičům či vojákům.

Prezident Václav Havel přijel do obce Předmíř na Blatensku, kterou se v roce 2002 prohnala povodeň. Na snímku vlevo je tehdejší hejtman Jan Zahradník. | foto: MF DNES

Bývalý hejtman Jan Zahradník vzpomíná dodnes na hrozící vylití Rožmberku či evakuaci obcí u řeky Malše. „Platí to zvlášť teď, při jiné katastrofě. Vybavuji si vše znovu a znovu, když sleduji likvidaci zničujícího požáru v oblasti Hřenska,“ svěřuje se Jan Zahradník.

Co se vám vybaví, když se řekne povodně roku 2002?
S odstupem 20 let vnímám událost jako jednu z nejvýznamnějších zkušeností v osobním i politickém životě. Stalo se to navíc dva roky po zavedení funkce hejtmana, tehdy jsme se všichni tuto práci ještě učili. Měli jsme docela štěstí v tom, že stát před tím na jaře organizoval cvičení integrovaného záchranného systému. Zapojil se do něj celý krizový systém kraje, s tématem havárie na jaderné elektrárně. Naučili jsme se, jak mají fungovat a spolupracovat jednotlivé složky záchranářů včetně krizového štábu.

Povodně se naštěstí jaderné elektrárně vyhnuly, zato výrazně poškodily jiná místa.
Přesto nám cvičení významně pomohlo. Naučili jsme se využívat záchranný systém. Třeba jak obsluhovat všechny spojovací kanály. Věděli to i úředníci, v povodňových komisích fungovali ředitelé organizací. Všichni tito vedoucí komisí se scházeli tehdy i několikrát denně v krajském krizovém štábu.

Povodeň 2002

To jsou spíš logistické pochody. Ale jak jste to vnímal jako přímý účastník a Jihočech?
Vzpomínám si, že počasí jsme věnovali pozornost už od počátku srpna, kdy pršelo hlavně v Novohradských horách a v Rakousku. Za jeden den tam napršelo tolik vody, jako byl dlouhodobý rekord za celý měsíc. Už tyto dny byla v pohotovosti krajská povodňová komise. Na přítocích Malše, jako třeba na říčce Černá, pak začínala evakuace dětských táborů. Ve středu 7. srpna o půlnoci mi volal velitel krajských hasičů Josef Blažek, že navrhuje evakuaci obcí na Malši. Ještě v noci se sešel poprvé krajský krizový štáb.

Pokud si pamatuji, když se evakuovala třeba obec Plav na Malši, tak se záchranou lidí pomáhali také vojáci.
Hned po alarmu krajských hasičů jsem volal na prapor civilní ochrany do Jindřichova Hradce, který byl schopný technicky evakuaci zajistit. Za čtyři hodiny byl na místě. Měl třeba nákladní tatry s vysokými podvozky.

Setkal jste se s povodněmi přímo v terénu?
Být u toho vás vývoj událostí přímo nutí. Nešlo jen o to, řídit záchranu z kanceláře. Hned den po kritické středě jsme vyjeli s terénním vozem na povodí Malše, dokonce jsme v jednom místě pomáhali televiznímu štábu, který uvízl s autem. To byl čtvrtek, hodiny po první velké vlně. Jezdili jsme po kraji v domnění, že nejhorší je za námi. Uklidňovali jsme lidi, že z mraků už vykukuje sluníčko. Odborníci nás ale varovali, že povodně mají většinou dvě kulminace.

Vývoj jakého místa nebo situace vás nejvíc děsil?
Musím se zmínit o povodí Lužnice a přilehlých obcích směrem od rybníku Rožmberk. Tehdy v něm byl více než desetinásobný objem vody. Má kapacitu šest a půl milionu kubíků vody a zachytil sedmdesát. Vlastně chránil i města a obce dál po Lužnici a po Vltavě.

Bylo obrovské štěstí, že hráz vydržela.
Při druhé vlně vodohospodáři hlásili, že hráz začíná praskat. Museli jsme hned evakuovat všechny obce pod Rožmberkem a začít navážet na hráz štěrk a písek. Vyklopilo se asi 1 500 nákladních aut, než se zdálo, že hráz vydrží. Zároveň 12. srpna večer volala starostka Milevska a pozdější hejtmanka Ivana Stráská, že u nich v okolí praskají hráze rybníků. Voda z nich smetla obec Metly, z níž se pak stal symbol katastrofy v kraji, vyplavila Blatnou.

Seriál MF DNES - 20 let po povodni

Jihočeská MF DNES připravila na týden od 8. do 13. srpna šestidílný seriál k výročí 20 let od ničivých povodní.

Postupně zveřejníme vzpomínky pamětníků, velký rozhovor s bývalým hejtmanem či pohledy odborníků, co se dnes změnilo a jak je Jihočeský kraj ochráněný před velkou vodou nyní.

Při druhé vlně musel být evakuován i krajský krizový štáb, že?
Pod vodou byly tehdy prakticky celé Budějovice. Krajský úřad sídlí blízko obou řek, Malše a Vltavy. Museli jsme štáb vystěhovat. Našli jsme azyl u dobrovolných hasičů v Suchém Vrbném, kde je to výš položené. Znamenalo to stěhovat veškerou počítačovou techniku. Kolem naší budovy tekla řeka a po Lidické ulici plavaly sudy z pivovaru Samson. Některé přitom zahnuly i do ulice ke krajskému úřadu. Naši pracovníci je chytali a zadržovali.

Naši předkové se snažili povodním předcházet. V každé obci u vodního toku se koryta pravidelně čistila, budovaly se hráze. Jak jsme se s tím po dvaceti letech vyrovnali my?
V následujících letech kraj vynaložil stovky milionů korun na protipovodňová opatření. Ať už to jsou mobilní i pevné hráze, či další projekty. Povodí Vltavy neustále zprůchodňuje vodní toky. Na Orlické nádrži se teď dělá za miliardu bezpečnostní přeliv. I samotné splavnění Vltavy nemá jen význam rekreační.

Někdy ale mám pocit, jako by stavitelé a developeři na tisíciletou povodeň zapomněli.
Doufám, že nikdo nezapomněl. Dvacáté výročí se podle mě připomíná správně, i když nikdy nevíme, co nám příroda přinese za překvapení. Když sleduji současnou situaci v národním parku České Švýcarsko, kde se kvůli bezzásahovosti ponechalo v lesích obrovské množství suchého dřeva a teď s požárem bojovaly stovky hasičů, vzpomenu si na povodně. A likvidace požáru v Hřensku mi vždy připomene organizaci záchranných prací, které jsme před 20 lety řídili jako kraj.

Těsně po povodních jste mi v rozhovoru říkal, že někdy rychlé záchranné a nápravné akce brzdila byrokracie. Je dnes pružnější?
Dnes s odstupem let vidím, že byrokracie byla a bude vždy. Vláda nám tehdy pomohla vyhlášením stavu nouze a nebezpečí, vlastní akce jsme museli zajistit v krajích. Přiznám se, že jsem se na členy vlády s žádostmi o pomoc ani neobracel. Do poloviny září jsme museli vládě předat soupis škod. Tehdy dosáhly jen v kraji 15,5 miliardy korun. Některé škody se nenapravily, něco uhradily pojišťovny, něco platil kraj. Někdy nápravy brzdilo vlastnictví majetku. Nejdřív nám se zásahy do soukromého vlastnictví pomohlo vyhlášení nouzového stavu. Pak už to bylo složitější. To se nakonec projevilo v zastavení plánu udělat z pozemků pod rybníkem Rožmberk suchý poldr.

Je něco dalšího, co ve vás povodně zanechaly?
Vždy si je připomenu, když v televizi či na internetu sleduji zprávy o podobných katastrofách ve světě. Máme sice moderní systémy varování, aplikace v mobilech, které vám i pošlou plánek evakuace. Jenže ani v těch nejvíce civilizovaných společnostech nejsme na přírodní katastrofy zcela připraveni. Vždycky je třeba pokora a spolupráce.

Komunální a senátní volby 2022

se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihočeském kraji se volí v obvodech Tábor a Český Krumlov.

Seznamy kandidátů: Č. Budějovice, Tábor, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Strakonice, Prachatice, Vimperk, Bechyně, ostatní

  • Nejčtenější

Po těžbě zůstaly v lese národního parku hluboké koleje a zničený potok

Správa Národního parku Šumava zastavila odvoz vytěženého dřeva z bývalé první zóny parku u Zhůří a hledá viníky...

Policisté našli pod Žďákovským mostem mrtvou ženu, po níž pátrali od soboty

Policejní potápěči nalezli v Orlické nádrži mrtvolu ženy, po které pátrali od soboty. Tělo nalezli pod Žďákovským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hattricky Zohorny v Plzni a Najmana v Boleslavi. Třinec i Kometa doma padly

Páteční třetí kolo hokejové extraligy nabídlo hned dvoje samostatné nájezdy. Liberec je zvládl v Litvínově, Hradec s...

Baník po přestřelce v Kroměříži uspěl na penalty, Hradec dal jedenáct gólů

Fotbalisté Ostravy v 2. kole domácího poháru zažili pořádné drama s postupovým koncem na hřišti Kroměříže. Vedoucí tým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovičtí hokejisté vyhráli i potřetí, Litvínov k prvním bodům nepustili

České Budějovice porazily v předehrávce 4. kola extraligy hokejisty Litvínova 6:3 a vyhrály i třetí zápas v sezoně....

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Na Vltavě i Máji chceme parkoviště, říká budějovický lídr ANO Svoboda

Stejně jako před čtyřmi lety má na velkém stole určeném pro jednání malý budík, aby tak měl neustále přehled, jak...

Na místě bývalé školky vyroste v Jindřichově Hradci domov pro seniory

Jihočeský kraj začal stavět v Jindřichově Hradci nový domov pro seniory za 530 milionů korun. Hotový má být do dvou...

Psi uštvali na sídlišti zajíce a ohrožovali ženu, která je chtěla odehnat

Dva psi uštvali ve středu v noci na českobudějovickém sídlišti Vltava zajíce. Když se je kolemjdoucí žena snažila...

Na auto bývalého ředitele šumavského parku spadl za jízdy suchý strom

Na auto bývalého ředitele šumavského národního parku Jiřího Mánka spadl na Šumavě za jízdy suchý strom. Mánek z nehody...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...