Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

Pravý jihočeský humor se nachází mezi Švejkem a Cimrmanem, říká spisovatel

  10:50
Jednasedmdesátiletý Jan Vaněček chtěl psát už jako školák, ale nakonec první knihu vydal až v 58 letech. Letos vydal svůj desátý titul a navíc rozvíjí humor českokrumlovské stolní společnosti Vejři.

Jan Vaněček představuje některé ze svých knih. | foto: Jiří Fuka

Škoda, že se humor nedá jíst. Kdyby to tak bylo, ten jihočeský by si mohl zažádat o regionální ocenění Chutná hezky. Jihočesky. „Myslím, že by ho získal,“ uvažuje spisovatel Jan Vaněček z Českého Krumlova.

„Pravý jihočeský humor se výrazově nachází mezi Cimrmanem a Švejkem. S Cimrmanem má společnou nadsázku, která však neutíká do dob Rakouska-Uherska, ale vychází z aktuální situace. Se švejkovským pojetím ho spojuje fakt, že vzniká hlavně v hospodách.“

Jan Vaněček

Narodil se 7. října 1946 v Českém Krumlově. Po absolvování Střední průmyslové školy v Českých Budějovicích se věnoval profesi učitele na Středním odborném učilišti ve Větřní. V následující dekádě pracoval jako projektant a energetik, v 80. letech zakotvil v Agrokombinátu Šumava. Od 90. let se věnuje oblasti obchodu a služeb. Publikační činnost zahájil v 80. letech reportážemi pro závodní časopis i krajské a celostátní noviny. Od 90. let publikuje především fejetony a články s kulturní tematikou. První knihu vydal v roce 2004. Zaměřuje se na humoristickou literaturu, na jeho publikacích se výtvarně podílí karikaturista Miloslav Martenek. Letos vydal svou desátou knihu, má název Život s úsměvem.

V těch hospodách ale musí sedět typičtí Jihočeši, kterým se do povahy vepsala nálada zadumaného a krásně drsného kraje. Takoví lidé si při překonávání problémů umějí pomáhat i bohatou fantazií a vtipem.

A když se sejdou s přáteli u piva, s rozkoší se oddávají důmyslnému humoru, v němž je nadsázka v přímém poměru k řešené realitě.

„Přesně tak ho vytvářela legendární stolní společnost Vejři,“ navazuje Jan Vaněček. „Byla to skupina přemýšlivých lidí, kteří se scházeli v krumlovském hostinci U Dušků. Programově se rozhodli, že budou věřit pouze polovině z toho, co slyší. Druhou polovinu považovali za směs dobových lží a pomluv. Nahrazovali ji čistým vtipem, který zásadně neobsahoval vulgaritu a přízemnost.“

Je jihočesky prozíravé, že Vejři se rozhodli potlačovat manipulaci a propagandu už ve svobodném jaře roku 1968. Když v srpnu přijely tanky a brzy nato začala takzvaná normalizace, měli vypracovaný systém fabulace, která se nedala potrestat a zároveň léčila ducha. V celém kraji šlo od úst k ústům, co Vejři U Dušků zase nového vymysleli.

„V souladu s tehdejším trendem například pořádali konference s cílem propagace vědeckotechnického pokroku ve všech oblastech lidského života. Zabývali se zapojením vědy do šlapání zelí, ale i do sexu. V případě druhého dospěli k poznání, že sex je práce jako každá jiná, musí se dělat pořádně a nemá se odkládat na zítřek,“ říká spisovatel.

Proč to povídání o humoru Vejrů? Protože jeho principy přijal Jan Vaněček za své. Na svém spisovatelském kontě má deset knih, z nichž osm je humoristických. Mapují skutečnou činnost Vejrů, přinášejí autorovu samostatnou tvorbu a v některých případech se obojí prolíná. Vaněček je jediný jihočeský spisovatel, který se v současnosti specializuje na humor.

„Už na základní škole jsem si vysnil, že bych se chtěl profesně věnovat práci s psaným slovem. Ale netušil jsem, že svou první knihu vydám až ve svých 58 letech. Toho pozdního debutu nelituji. Jak nás učí kanadský novinář Malcolm Gladwell, člověk si musí nejprve poctivě odpracovat 10 tisíc hodin jako trénink v oblasti, ve které chce vyniknout. Teprve pak je připravený a začnou přicházet správné nabídky. Záleží jen na něm, jestli je dokáže rozpoznat a využít.“

Na tréninkové dráze však Janu Vaněčkovi nejprve nepřálo štěstí. Nepřijali ho na Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy, přestože uspěl u přijímacích zkoušek.

„Nemůže být přijat, neboť bylo zjištěno, že chodí s rodiči do kostela, což se neslučuje s posláním socialistického novináře.“ Tak psali ideologové v roce 1962 o těch, kteří neměli v úmyslu psát ideologicky. Jan Vaněček proto svůj talent dočasně zavedl do oblasti rytmu a rýmů.

„Měli jsme s kamarády kapelu, která účinkovala v krumlovské kavárně Luna. Hrál jsem tam na baskytaru a vytvářel české texty na zahraniční hity 60. let. Pak jsem se oženil a už nebyl čas ani na muzicírování, ani textaření. Té odmlky nelituji, protože si myslím, že je radost mít rodinu a věnovat se jí.“

Ideální by pro něj bylo věnovat se literární činnosti v rámci svého zaměstnání. Když pracoval jako učitel a poté jako energetik, příležitost se nenašla. Přišla až na začátku 80. let, jakmile nastoupil jako technik do Agrokombinátu Šumava. Podnik vydával závodní časopis a jeho redaktor potřeboval externího kolegu na reportáže. Tím začal trénink deseti tisíc hodin.

„Při našich výjezdech jsem vyslechl mnoho zajímavých lidských příběhů. Z těch humorných jsem vytvářel krátké povídky. Otiskovali mi je v Dikobrazu, dostal jsem se i do jeho slovenské verze Roháč. Způsob nazírání na humor jsem si vytvořil podle krumlovských Vejrů. Obdivoval jsem fantazii, která z nich tryskala, ale nebyl jsem členem jejich skupiny.“

Po sametové revoluci se Jan Vaněček stal osobou samostatně výdělečně činnou v oblasti výroby a obchodu, což mu umožnilo větší časovou nezávislost. Využil ji pro vlastní psaní.

Skupina Vejrů už v té době sice neexistovala, ale měla vděčného nástupce. Právě Jan Vaněček vejří optikou zpracovával život Jihočechů i vlastní zážitky.

Zpracoval život operní režisérky

Něco otiskly regionální noviny, něco čekalo na svůj čas v šuplíku. V roce 2004 shrnul texty do své knižní prvotiny. Čtenářský zájem povzbudil autora k psaní a vydávání dalších humoristických knih. Z přesýpacích hodin tréninkové fáze literárního učně odpadávala zrníčka stále rychleji. V roce 2011 splnil povinných deset tisíc hodin a stal se vyučencem.

„Poznal jsem to podle toho, že mě oslovila významná operní režisérka Inge Švandová Koutecká, zda bych zpracoval její profesní vzpomínky i životní postřehy. Vybrala si mě proto, že znala mou práci. Následujícího roku vyšla kniha s názvem Můj život s operou, Inge Švandová vzpomíná. Není to sice humoristická publikace, ale mám k ní nejniternější vztah ze všech svých knih,“ prozrazuje spisovatel.

Od té doby uplynulo šest let a autor je zasvětil svým oblíbeným Vejrům. Zmiňuje se o nich i ve své letošní desáté knize s názvem Život s úsměvem. Je docela možné, že brzy si lidé znovu budou říkat o vtipných nápadech, které proudí z hostince U Dušků. Jan Vaněček a jeho přátelé tam znovu založili Klub Vejrů. Strůjcem projektu je herec Michael Kňažko.

„I v dnešní době se člověku vyplatí, když ovládá pohled Vejrů na svět. Například my Vejři už jsme přispěli k míru v Českém Krumlově a okolních polesích a farnostech. Když se loni uskutečnila rekonstrukce osvobození Českého Krumlova, došli jsme za veliteli amerických i německých vojsk a s oběma jsme uzavřeli mírovou smlouvu a pakt o neútočení. Rovněž bychom rádi v Krumlově zřídili Zeď nářků jako další turistickou atraktivitu,“ hovoří o nejbližších úkolech naoko s vážnou tváří spisovatel Jan Vaněček.

Autoři:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihočeském kraji se volí v obvodech Tábor a Český Krumlov.

Tomáš Jirsa, Jaroslav Větrovský, Jiří Svoboda

  • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Takový déšť jsem nikdy nezažil, voda se valila do domu všude, popisuje reportér

Z čistého nebe začaly padat kroupy o velikosti pingpongových míčků. Pak přišel liják, který se spustil okolo deváté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cyklisté napadli na Šumavě řidiče kamionu, který vezl kůrovcové dřevo

Dva cyklisté tento týden na Šumavě brutálně napadli řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví. Vadilo jim, že se...

187,5 milimetru srážek. U Strakonic se z nebe vylilo jako jindy za čtyři měsíce

V Katovicích na Strakonicku napršelo při pondělní večerní bouřce 187,5 milimetru srážek, což odpovídá běžnému úhrnu za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hladiny po nočních bouřkách začínají klesat, hasiči evidují stovky výjezdů

Po nočních bouřkách a intenzivním dešti platil ráno povodňový stupeň asi na desítce míst ve středních a jižních...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Řidičům zavřou zkratku přes centrum Budějovic, má to omezit tranzitní dopravu

Řidiči, zapamatujte si dvě data - 1. července se v Českých Budějovicích mění parkovací systém, 8. července se upraví...

Slavného předka musela rodina Mendelových tajit, komunisté uznávali Mičurina

Josef Mendel z Českých Budějovic má slavného prastrýce – zakladatele genetiky, který se narodil před 200 lety. „Spojuje...

Sesuv půdy omezil dopravu na D3 poblíž Tábora, dálnici zalila voda

Řidiči jedoucí po dálnici D3 ve směru od Prahy na České Budějovice by měli být velice pozorní nedaleko Tábora. Policie...

Šokoval ho dokumentární snímek, téma spisovatel Boček převedl do románu

Co všechno může vylézt na povrch, začne-li se člověk prohrabávat rodinnou minulostí? Přesně na to se ptá nadějný...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...