Jan Bicek se pral s rakovinou. Přesto pomáhal druhým

  11:39aktualizováno  11:39
Jan Bicek z Písku bojoval s nevyléčitelnou nemocí. Ani to mu ale nezabránilo v tom, aby žil aktivně. O svém životě napsal knihu. Výtěžek z ní půjde pro nemocné děti.

Jan Bicek sportoval přesto, že mu nemoc vzala nohu. | foto: Ivo Dvořák iDNES.cz

Měl vzácný dar. Uměl dodávat sílu a inspirovat ostatní. Tak mluví lidé o píseckém veterináři Janu Bickovi. Muži, kterému ani rakovina nezabránila v tom, aby dál pracoval, současně žil aktivně, sportoval a soustředil se na pomoc druhým. Kvůli vzácnému druhu nádoru v kosti, který mu vzal postupně celou nohu, mu přitom lékaři dávali deset let života. Jan Bicek se s nemocí statečně pral téměř o dva roky déle. Zemřel 4. září ve 38 letech.

V srpnu dopsal knihu s názvem Moje cesta na kole dětem. Vypráví o jeho působení v rámci charitativního projektu Na kole dětem, ale i o sešupu z úrovně závodní cyklistiky do boje o každý další den a doslova o holý život.

Výtěžek z knihy poputuje dětem

„Honzovy reportáže z projektu Na kole dětem tvoří kostru knihy. Jsou současně začleněny do jeho příběhu od roku 2003, kdy se začal potýkat s rakovinou,“ popisuje manželka Jana Bicka, Nela Bicková.

Jan Bicek si přál, aby veškerý výtěžek z knihy mohl jít na konkrétní dobročinný projekt. A jeho žena teď v realizaci tohoto snu pokračuje. Kniha právě vychází. Zájemci si ji mohou objednat na webu kniha-janbicek.webnode.cz, který pro tento účel založila.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

„Honza ji dopsal letos v srpnu, v září zemřel a tak se uzavírá jeho životní příběh. Veškerý výnos poputuje nadačnímu fondu Klíček, který podporuje dětský hospic v Malejovicích. Manžel si přál, aby děti, které se nemohou vyléčit, měly možnost umírat v přátelském prostředí, ne v nemocničním. Spolupráce potrvá, dokud se bude kniha prodávat,“ vysvětluje Nela Bicková.

Na Jana Bicka vzpomíná i rodina Skalických z Písku. Také jejich malý syn Robin trpěl rakovinou, nad kterou zvítězil. „Zorganizoval charitativní akci pro Robina, o které jsme vůbec netušili. Vyjel s partou z nadace Na kole dětem na Kleť, bylo to 8. září 2013. Pak nám slavnostně předal peníze a koláž. Každý, kdo přispěl, měl v ruce cedulku s nápisem Robine, bojuj. Jan byl oporou naší rodiny, nejen díky finanční pomoci, ale i svou osobností,“ vzpomíná Jana Skalická.

Charitativní projekt Na kole dětem se svojí činností zaměřuje na sportovní aktivity a zajištění rekondičních pobytů, usnadňujících dětem překonávat traumata způsobená těžkou nemocí. Projekt nese tři přívlastky: lehkost, radost, srdce. „A přesně do nich Honza zapadl, ač by jeho příběh mohl být o slzách a dramatu. My všichni, i celý projekt Na kole dětem, získal díky Honzovi neskutečnou sílu po lidské stránce,“ podotýká vedoucí projektu Na kole dětem Josef Zimovčák.

V případě Jana Bicka prostě není možné říct, že prohrál boj s rakovinou, shodují se lidé. „Nemoc zůstala tou poraženou. To, co tu zanechal, není jen vzpomínka, ale projev života,“ říká Josef Zimovčák.

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Další z rubriky

Parkovací zóny v Českých Budějovicích rozšíří na začátku listopadu

Parkovací místa označená modrou barvou budou moci od 1. listopadu využívat jen...

Obyvatelé Pražského předměstí v Českých Budějovicích se dočkají rozšíření parkovacích zón až k řece Vltavě v listopadu...

Babiš na D3 slíbil její dokončení v 2028, pak ho vítali odpůrci i příznivci

Andrej Babiš navštívil Netřebice. Místní obyvatelé premiéra vítali, ale...

V jihočeských Netřebicích se do sebe pustili příznivci a odpůrci premiéra Andreje Babiše, zůstalo jen u slov. Babiš do...

Naši předci investovali víc, aby byly domy krásné, říká fotograf Budějovic

Milan Binder

Milan Binder vydal za 16 let už 23 knížek fotografií, hlavně z Českých Budějovic. Když má čas, hraje na flašinet. Na...

Najdete na iDNES.cz