Karel Gott, za ním modré nebe a hvězdy. Vzpomínku na nedávno zesnulého zpěváka vytvořil na začátku listopadu českobudějovický streetartový umělec na stěně u stezky, která spojuje sídliště Vltava a Pražské sídliště.
Na této zdi se již řadu let objevují graffiti díla, writeři na ní mohou malovat legálně.
„Můžeme na něj být pyšní. Přestože mám raději jiný styl hudby, některé skladby si rád pustím. Pro lidi moc znamenal. Těší mě, že jsem jim mohl Karla Gotta takto připomenout,“ zamýšlí se 27letý rodák z Římova.
Popartovou podobiznu zvládl vytvořit za dva dny. Za nejnáročnější část práce považuje tvorbu šablon, které připravil doma.
„Šablony jsem měřil a vyřezával skoro celý den. Díky nim však malování na místě nebylo tolik náročné. Měl jsem to hotové asi za dvě hodiny. Díky přípravě nakonec nespotřebuji ani tolik spreje,“ podotýká Jack Reyes, který své civilní jméno nechce sdělovat.
Přes den pracuje jako malíř pokojů. Když přijde domů, skoro každý den se věnuje ještě své tvorbě. Dělá například designy interiérů nebo obrazy na zakázku.
Vždy ho bavilo vytvářet portréty. Nedávno maloval i další dva národní velikány, prezidenty Tomáše Garrigua Masaryka a k příležitosti výročí 30 let od revoluce i Václava Havla.
S graffiti začal před 15 lety. Dostal se k němu ve škole se spolužákem. Vzpomíná, jak spolu kupovali barvy a nechávali po sobě stopy v ulicích. „Takhle začínal asi každý. Navíc jsem odmala poslouchal hip hop, k němu graffiti neodmyslitelně patří,“ vypráví.
Obličej legendy tohoto hudebního stylu Tupaca Shakura ztvárnil na stejné stěně jako Karla Gotta. Nyní už venku tvoří právě jen na legálních plochách. Na uměleckou dráhu se vydal asi před čtyřmi lety. Obdivuje právě směr zvaný pop-art.
„Karel Gott zatím vzbudil asi největší ohlas veřejnosti. Ještě se mi nestalo, aby mi lidé psali, že jim můj výtvor udělal radost. Sledoval jsem reakce i přímo na místě a jsem rád, že si ho prohlíželi děti i starší lidé,“ těší writera.
Pozitivní ohlasy jsou i pod příspěvkem na facebookovém profilu Budějovice DNES. „Opravdu nádhera! Vzpomínka na našeho božského Káju,“ napsala například Irena Kopecká.
V Českých Budějovicích Gottovu podobiznu na zdi lidé chválí, v Plzni se jim nelíbila. Vytvořil ji autor vystupující pod pseudonymen Pepé-G1, ale na místě vydržela jen týden, než ji někdo přemaloval.

Zeď s graffiti, kde je i podobizna Karla Gotta, stojí u čerpací stanice na výpadovce z Českých Budějovic směrem na Písek.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz