U Lipna staví města bez duše, kvalita vody se zhoršuje, trápí hydrobioložku

  16:39
Monika Krolová roky sleduje proměny břehů kolem Lipenské přehrady. „Je prokázané, že kvalita vody se zhoršuje. Do nádrže se stále zvyšuje přísun fosforu z odpadních vod v jejím povodí,“ upozornila hydrobioložka v rozhovoru pro MF DNES.

Kolem lipenské nádrže by se měl podle Moniky Krolové podpořit udržitelný způsob turistiky a již nepovolovat další zastavování Lipenska. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Lipensko je její láska. U největšího umělého jezera v republice prožila Monika Krolová větší část života. Příroda se stala jejím osudem a profesí, i když z rodného Frymburku nakonec odešla.

Jako hydrobioložka z Lipenska nezastírá zklamání z toho, jak se kolem nádrže vyvíjí zastavování a jak se její tvář mění. Hlavně na levém břehu, kde rostou hotely a apartmány.

„Staví se tu města bez duše v zoufalém a šíleném tempu. Místní obyvatelé se vystěhovávají a nahrazuje je bohatá klientela,“ říká Krolová.

Jak vidíte vývoj přírody i života na Lipensku?
Je prokázané, že kvalita vody v lipenské nádrži se zhoršuje. Ukázala to studie kolektivu autorů z Hydrobiologického ústavu Akademie věd vedená mezi lety 1991 až 2012. Vývoj můžeme sledovat na rozvoji fytoplanktonu, který je dnes na konci koloběhu živin. Do nádrže se stále zvyšuje přísun fosforu z odpadních vod v povodí Lipna.

Monika Krolová (39 let)

Narodila se ve Frymburku na Českokrumlovsku. Vystudovala chemii a biologii na Jihočeské univerzitě (JU) a na Přírodovědecké fakultě JU získala doktorát. Pracuje jako hydrobioložka v Biologickém centru AV ČR v Českých Budějovicích. Při výzkumu se zabývá umělými vodními ekosystémy, jako jsou nádrže, důlní jámy, pískovny či rybníky. Od roku 2006 sleduje břehové porosty nádrže Lipno. V letech 2017 až 2020 se podílela na projektu zelených plovoucích ostrovů na Lipně. Je autorkou několika odborných publikací. V současné době je na mateřské v Bílovicích nad Svitavou. Má tři děti.

Co to znamená?
Je to mimo jiné důsledek rozvoje zástavby a rekreačního využívání. Nádrž Lipno se začíná řadit dle ukazatele biomasy k eutrofním (úbytek kyslíku, odumírání organismů, pozn. red.) jako Orlík nebo Slapy.

Obce podporující stavební boom nicméně tvrdí, že nové objekty znamenají zlepšení v podobě moderních čističek odpadních vod.
Kvalita vody se však snižuje mimo jiné zastavováním břehů a likvidací břehových porostů. Nádrž Lipno není sice na rostliny výjimečná, ale právě levý břeh je tvořen hlubokými a krásnými zátokami s relativně čistými přítoky, kde se nachází rozsáhlé břehové porosty.

Čím jsou tak významné?
Možná to není na první pohled patrné. Nicméně právě rostliny na březích mají velký vliv na charakter celého vodního ekosystému, dokonce i na kvalitu vody v nádrži, protože se výrazně podílejí na odčerpávání živin z nádrže, zejména pak fosforu a dusíku. Nespotřebovaný fosfor má vliv na rozvoj vodního květu. Břehové porosty poskytují potravu a úkryt pro zooplankton, obojživelníky, ryby, vodní ptáky i savce. Jsou považovány za klíčové ukazatele pro hodnocení stojatých vod z pohledu ekologické stability.

A vy máte právě dojem, že jsou ohrožené stavebními zásahy?
Ano. Navíc další zástavbu břehů bude zjednodušovat připravovaná novela stavebního zákona a v červnu se dostává v platnost předpis nazvaný Územní studie ekologické stability Jihočeského kraje, ve kterém je vymezení biokoridorů na březích Lipna značně omezené. Dochází zde k politickému kompromisu se Svazem lipenských obcí, podle něhož se bude chránit jen pravý břeh. To v podstatě znamená, že levý břeh bude zcela obětován rozsáhlým developerským stavbám i přes to, že velká část levého břehu je v chráněné krajinné oblasti Šumava.

Co to bude znamenat?
Rapidně se sníží kvalita vody a paradoxně s tím bude postižený i turistický průmysl. Kdo by se chtěl koupat v zelené vodě plné toxinů? Dalším dopadem je porušení Rámcové směrnice o vodách, kterou jsme jako Česká republika podepsali s Evropskou unií, která nám ukládá zvyšovat ekologický potenciál tekoucích i stojatých vod.

Jak se podle vás staví k takové hrozbě lipenské obce?
Je potřeba si uvědomit na příkladu Lipna, že plánování zástavby vypadá jinak z perspektivy obce a kraje. Pro mnoho zastupitelů může být v tuto chvíli komerčně velmi lákavé přitáhnout co nejvíce turistů do své obce. Diametrální posun od malebné šumavské přehrady k nezajímavému sídlišti u kvetoucí vody je vidět až s větším odstupem a po delším čase. Jednou postavené apartmány už nebude možné plošně zbourat a nechat zarůst lesem.

Zástupci obcí argumentují, že chtějí turismem zlepšit ekonomiku. Ta upadla po zrušení některých pracovních příležitostí, třeba rozpadem státních statků či dřevovýroby.
Místní politici by si měli uvědomit, že kvalita životního prostředí je i kvalitou bydlení a cestovní ruch jde dělat jen v udržitelném směru. Rozsah developerských projektů zde už teď vytvořil zónu mrtvých měst, kde jsou pouze sezonní obyvatelé. Podobně skončilo mnoho obdobných nádrží v zahraničí, které jsou obestavěné a k vodě se prakticky nedá dostat. Příkladem může být i Český Krumlov, kde je centrum obětováno cestovnímu ruchu a starousedlíci žijí na periferii. V době pandemie je centrum zcela vylidněné.

Rapidně se sníží kvalita vody a paradoxně s tím bude postižený i turistický průmysl. Kdo by se chtěl koupat v zelené vodě plné toxinů?

Monika Krolováhydrobioložka

Přenesme se virtuálně do roku 2050. Jak vidíte Lipno?
Nechci předvídat katastrofy, pevně věřím, že se nepodaří postavit všechna ta developerská města bez duše. Jinak vidím riziko, že se z levého břehu vytratí příroda, kvůli které se sem jezdí, a kvalita vody se zhorší natolik, že koupání bude možné jen v bazénech jednotlivých apartmánů.

Mluvíme stále o levém břehu. Také se má upravovat územní plán Přední Výtoně, která leží na pravém břehu. Sledujete podobné aktivity?
Sleduji a bohužel vzhledem k rozsahu developerských plánů se se všemi projekty ani nestíhám detailně seznámit. Všechno je stejného ražení. Postavit apartmány a prodat. S plánovaným rozvojem kraje to podle mého názoru nemá nic společného. S každým takovým projektem ztrácíme v krajinné hodnotě, ale i v hodnotě turistické atraktivity.

Co by se tedy mělo stát alespoň pro stabilizaci tohoto regionu?
Podpořit udržitelný způsob turistiky a již nepovolovat další zastavování Lipenska. Zachovat ochranu obou břehů Lipna. A hlavně přemýšlet, jak udržet trvale žijící obyvatele a dát jim nabídku i jiné práce než v cestovním ruchu.

  • Nejčtenější

Porsche z Německa dovezli do Čech v přívěsu, zloděje soud poslal do vazby

9. dubna 2024  12:53,  aktualizováno  11.4 10:24

Táborským kriminalistům se podařilo dopadnout muže, kteří podle policie ukradli v Německu sportovní...

Rekordní most přes Orlík v sobě skrývá „duši“. Nahlédli jsme dovnitř

10. dubna 2024  16:15

Stavba nového železničního mostu přes Orlík je v poslední fázi. Bude 316 metrů dlouhý, překlene...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bojuje proti developerům u Lipna a říká, že ho nelze rovnat s jezery v Rakousku

14. dubna 2024  12:05

Pavla Setničková založila spolek Lipno pro život, jehož úlohou je hájit Lipensko před projekty...

Novou halu staví dvojice robotů, je rychlá a tichá. Nahradí deset dělníků

11. dubna 2024  15:45

Pracují rychle, efektivně, přesně a bez jakéhokoliv hluku. Obvodové zdi nového multifunkčního sálu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pamatují i patnáct tisíc přestupků za týden. Díky radaru mají v obci rázem klid

10. dubna 2024  8:53

Srubec u Českých Budějovic zavedl od začátku března úsekové měření, které okamžitě zafungovalo....

Park u planetária čekají změny, na molu nad soutokem mohou být svatby

15. dubna 2024  15:53

Odstranění plotu s výstavními panely a obnovení mlatové cesty k soutoku Vltavy a Malše jsou jen...

V autě měla plno, tak vzala švagra do kufru. Nedostal by se domů, kála se řidička

15. dubna 2024  13:36

Pouze jedno osobní auto využila šestičlenná partička k noční cestě z večírku. Na jednoho ze skupiny...

Hovorkův postup do NHL mě hřeje, říká šéf budějovického hokeje Bednařík

15. dubna 2024  12:56

Čtrnácté místo, třetí, pak třinácté a naposledy šesté. Budějovičtí hokejisté po návratu do...

Pomůže rozhlednám beton? Dřevěné konstrukce na jihočeských kopcích uhnívají

15. dubna 2024  9:07

Častá a drahá údržba, nebo hrozba hniloby a nakonec i stržení. Některé oblíbené dřevěné rozhledny...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...