Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 20. srpna 2022 Bernard

U Lipna staví města bez duše, kvalita vody se zhoršuje, trápí hydrobioložku

  16:39
Monika Krolová roky sleduje proměny břehů kolem Lipenské přehrady. „Je prokázané, že kvalita vody se zhoršuje. Do nádrže se stále zvyšuje přísun fosforu z odpadních vod v jejím povodí,“ upozornila hydrobioložka v rozhovoru pro MF DNES.

Kolem lipenské nádrže by se měl podle Moniky Krolové podpořit udržitelný způsob turistiky a již nepovolovat další zastavování Lipenska. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Lipensko je její láska. U největšího umělého jezera v republice prožila Monika Krolová větší část života. Příroda se stala jejím osudem a profesí, i když z rodného Frymburku nakonec odešla.

Jako hydrobioložka z Lipenska nezastírá zklamání z toho, jak se kolem nádrže vyvíjí zastavování a jak se její tvář mění. Hlavně na levém břehu, kde rostou hotely a apartmány.

„Staví se tu města bez duše v zoufalém a šíleném tempu. Místní obyvatelé se vystěhovávají a nahrazuje je bohatá klientela,“ říká Krolová.

Jak vidíte vývoj přírody i života na Lipensku?
Je prokázané, že kvalita vody v lipenské nádrži se zhoršuje. Ukázala to studie kolektivu autorů z Hydrobiologického ústavu Akademie věd vedená mezi lety 1991 až 2012. Vývoj můžeme sledovat na rozvoji fytoplanktonu, který je dnes na konci koloběhu živin. Do nádrže se stále zvyšuje přísun fosforu z odpadních vod v povodí Lipna.

Monika Krolová (39 let)

Narodila se ve Frymburku na Českokrumlovsku. Vystudovala chemii a biologii na Jihočeské univerzitě (JU) a na Přírodovědecké fakultě JU získala doktorát. Pracuje jako hydrobioložka v Biologickém centru AV ČR v Českých Budějovicích. Při výzkumu se zabývá umělými vodními ekosystémy, jako jsou nádrže, důlní jámy, pískovny či rybníky. Od roku 2006 sleduje břehové porosty nádrže Lipno. V letech 2017 až 2020 se podílela na projektu zelených plovoucích ostrovů na Lipně. Je autorkou několika odborných publikací. V současné době je na mateřské v Bílovicích nad Svitavou. Má tři děti.

Co to znamená?
Je to mimo jiné důsledek rozvoje zástavby a rekreačního využívání. Nádrž Lipno se začíná řadit dle ukazatele biomasy k eutrofním (úbytek kyslíku, odumírání organismů, pozn. red.) jako Orlík nebo Slapy.

Obce podporující stavební boom nicméně tvrdí, že nové objekty znamenají zlepšení v podobě moderních čističek odpadních vod.
Kvalita vody se však snižuje mimo jiné zastavováním břehů a likvidací břehových porostů. Nádrž Lipno není sice na rostliny výjimečná, ale právě levý břeh je tvořen hlubokými a krásnými zátokami s relativně čistými přítoky, kde se nachází rozsáhlé břehové porosty.

Čím jsou tak významné?
Možná to není na první pohled patrné. Nicméně právě rostliny na březích mají velký vliv na charakter celého vodního ekosystému, dokonce i na kvalitu vody v nádrži, protože se výrazně podílejí na odčerpávání živin z nádrže, zejména pak fosforu a dusíku. Nespotřebovaný fosfor má vliv na rozvoj vodního květu. Břehové porosty poskytují potravu a úkryt pro zooplankton, obojživelníky, ryby, vodní ptáky i savce. Jsou považovány za klíčové ukazatele pro hodnocení stojatých vod z pohledu ekologické stability.

A vy máte právě dojem, že jsou ohrožené stavebními zásahy?
Ano. Navíc další zástavbu břehů bude zjednodušovat připravovaná novela stavebního zákona a v červnu se dostává v platnost předpis nazvaný Územní studie ekologické stability Jihočeského kraje, ve kterém je vymezení biokoridorů na březích Lipna značně omezené. Dochází zde k politickému kompromisu se Svazem lipenských obcí, podle něhož se bude chránit jen pravý břeh. To v podstatě znamená, že levý břeh bude zcela obětován rozsáhlým developerským stavbám i přes to, že velká část levého břehu je v chráněné krajinné oblasti Šumava.

Co to bude znamenat?
Rapidně se sníží kvalita vody a paradoxně s tím bude postižený i turistický průmysl. Kdo by se chtěl koupat v zelené vodě plné toxinů? Dalším dopadem je porušení Rámcové směrnice o vodách, kterou jsme jako Česká republika podepsali s Evropskou unií, která nám ukládá zvyšovat ekologický potenciál tekoucích i stojatých vod.

Jak se podle vás staví k takové hrozbě lipenské obce?
Je potřeba si uvědomit na příkladu Lipna, že plánování zástavby vypadá jinak z perspektivy obce a kraje. Pro mnoho zastupitelů může být v tuto chvíli komerčně velmi lákavé přitáhnout co nejvíce turistů do své obce. Diametrální posun od malebné šumavské přehrady k nezajímavému sídlišti u kvetoucí vody je vidět až s větším odstupem a po delším čase. Jednou postavené apartmány už nebude možné plošně zbourat a nechat zarůst lesem.

Zástupci obcí argumentují, že chtějí turismem zlepšit ekonomiku. Ta upadla po zrušení některých pracovních příležitostí, třeba rozpadem státních statků či dřevovýroby.
Místní politici by si měli uvědomit, že kvalita životního prostředí je i kvalitou bydlení a cestovní ruch jde dělat jen v udržitelném směru. Rozsah developerských projektů zde už teď vytvořil zónu mrtvých měst, kde jsou pouze sezonní obyvatelé. Podobně skončilo mnoho obdobných nádrží v zahraničí, které jsou obestavěné a k vodě se prakticky nedá dostat. Příkladem může být i Český Krumlov, kde je centrum obětováno cestovnímu ruchu a starousedlíci žijí na periferii. V době pandemie je centrum zcela vylidněné.

Rapidně se sníží kvalita vody a paradoxně s tím bude postižený i turistický průmysl. Kdo by se chtěl koupat v zelené vodě plné toxinů?

Monika Krolováhydrobioložka

Přenesme se virtuálně do roku 2050. Jak vidíte Lipno?
Nechci předvídat katastrofy, pevně věřím, že se nepodaří postavit všechna ta developerská města bez duše. Jinak vidím riziko, že se z levého břehu vytratí příroda, kvůli které se sem jezdí, a kvalita vody se zhorší natolik, že koupání bude možné jen v bazénech jednotlivých apartmánů.

Mluvíme stále o levém břehu. Také se má upravovat územní plán Přední Výtoně, která leží na pravém břehu. Sledujete podobné aktivity?
Sleduji a bohužel vzhledem k rozsahu developerských plánů se se všemi projekty ani nestíhám detailně seznámit. Všechno je stejného ražení. Postavit apartmány a prodat. S plánovaným rozvojem kraje to podle mého názoru nemá nic společného. S každým takovým projektem ztrácíme v krajinné hodnotě, ale i v hodnotě turistické atraktivity.

Co by se tedy mělo stát alespoň pro stabilizaci tohoto regionu?
Podpořit udržitelný způsob turistiky a již nepovolovat další zastavování Lipenska. Zachovat ochranu obou břehů Lipna. A hlavně přemýšlet, jak udržet trvale žijící obyvatele a dát jim nabídku i jiné práce než v cestovním ruchu.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihočeském kraji se volí v obvodech Tábor a Český Krumlov.

Seznamy kandidátů: Č. Budějovice, Tábor, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Strakonice, Prachatice, Vimperk, Bechyně, ostatní

  • Nejčtenější

OBRAZEM: Orlík vypouští vodu, nabízí unikátní pohledy. A místo pláží kamení

Nízká hladina zůstane na vltavské přehradě až do března příštího roku. Vodohospodáři na hrázi staví doplňkový...

Střelec způsobil statisícovou škodu na vlaku ve Volarech. Policie hledá pachatele

Policisté pátrají po pachateli, který v sobotu večer střílel ze vzduchovky po vlaku. Ke střelbě mělo dojít nedaleko...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena dala policistovi facku, zákrok byl v pořádku, řekl šéf policie Vondrášek

Použití donucovacích prostředků ze strany policie na mítinku Andreje Babiše v České Krumlově bylo podle šéfa policie...

Zrušte nákup jízdenek ve vlacích bez přirážky, žádá kraj. Lidi už umí s mobilem

Nákup jízdenek ve vlaku bez přirážky navrhuje zrušit Jihomoravský kraj. Podle něj se totiž mobilní gramotnost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednavač tři hodiny odrazoval seniorku od skoku ze čtvrtého patra

Náročný den zažil policejní vyjednavač ve Strakonicích. Hned dva lidé tam chtěli ukončit život skokem z výšky. Nejdříve...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Na Červené Lhotě čekají zajímavé objevy, dělníci odhalí útroby hráze rybníka

Ani letos si návštěvníci Červené Lhoty na Jindřichohradecku neužijí romantickou plavbu na lodičce kolem známého zámku....

Vlak trefil z pistole opilý účastník grilovačky. Tvrdí, že střílel na stožár

Policistům se přiznal muž, který v sobotu ve Volarech na Prachaticku střelbou ze vzduchové pistole poničil skla vlaku....

Rekordní ceny nafty jízdenky zatím nezdražily, dopravci řeší budoucnost

Vysoké a ještě před pár týdny rekordní ceny nafty či plynu znamenají velké komplikace a rychle rostoucí náklady pro...

Na Šumavě zpívá a recituje Poesiomat, lidé ho pohánějí klikou

Vypadá jako výdech z lodi či metra. Tiše stojí u pozůstatků kostela v šumavských Prášilech. Stačí však jen zatočit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá čerstvého vzduchu a...

Eva shodila 45 kilo. Mám velikost S a muži se za mnou zase otáčejí, říká

Paní Eva nebyla se svou postavou dlouhodobě spokojená, navíc se neustále zadýchávala, což byl jeden z prvních impulzů k...

PRVNÍ DOJMY: Zlatej teletext! Případy 1. oddělení postihla nová doba

Z třinácti premiérových dílů třetí a poslední série krimiseriálu Případy 1. oddělení, která poběží od 5. září,...