Na výstavě v budějovické hvězdárně a planetáriu je k vidění i unikátní 300let

Na výstavě v budějovické hvězdárně a planetáriu je k vidění i unikátní 300let starý model sluneční soustavy zvaný armilární sféra s teluriem. Je to vlastně hodně zjednodušený hvězdný glóbus. Zobrazuje základní souřadní systémy na obloze, tedy nebeský rovník, ekliptiku, obratníky a hlavní poledníky. Tento přístroj měl za války ve sbírce i Adolf Hitler. Na snímku si model prohlíží ředitelka hvězdárny Jana Tichá. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Hvězdárna vystavuje unikátní model sluneční soustavy ze sbírky Hitlera

  • 3
Přes 300 let starý model sluneční soustavy, který měl za války ve sbírce i Adolf Hitler, mohou nyní vidět návštěvníci výstavy v českobudějovické hvězdárně a planetáriu. Unikátní pomůcka se používala k výuce astronomie a nyní patří klášteru ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku.

"Přístroj má název armilární sféra s teluriem a používal se jako názorná pomůcka k výuce astronomie na gymnáziích a vyšších školách. Je to v podstatě takový hodně zjednodušený hvězdný glóbus. Zobrazuje základní souřadní systémy na obloze - nebeský rovník, ekliptiku, obratníky a hlavní poledníky. Telurium znamená, že navíc znázorňuje vzájemnou polohu Slunce, Země a Měsíce. Na tyto funkce se většinou používaly přístroje dva, je proto unikátní, že tento kombinuje obojí," vysvětluje ředitelka hvězdárny Jana Tichá.

Cínové horizontální sluneční hodiny z 19. století.
Atlas nese hvězdnou oblohu ze zlaceného dřeva. Dílo pochází z konce 18. století.
Polyedrické sluneční hodiny ze dřeva s tištěnými kolorovanými polepy. Autor...

Exponáty výstavy věnované historii astronomie v 17. století.

To, že přístroj zobrazuje planety od Merkuru jen po Saturn, svědčí podle ní o tom, že pochází ještě z doby před objevením Uranu.

Telurium bylo vyrobeno ve Vídni po roce 1700. Pro výuku jej používali členové vyšebrodského cisterciáckého řádu, v rámci konfiskací za druhé světové války bylo zabaveno nacisty pro budoucí muzeum Adolfa Hitlera.

Poté zařízení několik desetiletí putovalo po rakouských muzeích a do vyšebrodského kláštera se vrátilo zpět až v roce 2009. Nyní jej poprvé zkoumají odborníci.

Klášter zapůjčil hvězdárně v Českých Budějovicích i další historické hvězdářské pomůcky, které nyní zkoumají experti. Armilární sféra s teluriem je vystavena jako mimořádný exponát v rámci výstavy Hvězdy a růže, která se vztahuje k historii astronomie v éře posledních Rožmberků, tedy k době 17. století.

Pro srovnání je na několika panelech doplněn zobrazením armilárních sfér ve spisech Tycha de Braha či Johanna Keplera.

"Je to unikátní přístroj, stejné funkce dnes zobrazujeme projekčním planetáriem a digitální projekcí. Jsme rádi, že nám jej cisterciácké opatství zapůjčilo, aby jej po dlouhé době mohla spatřit veřejnost," uvádí Tichá.

Výstava je k vidění zdarma a potrvá do poloviny března. V době turistické sezóny bude telurium vystaveno přímo ve vyšebrodském klášteře.