V sále se setmí a ocitnete se pod nočním nebem na Kleti. Za zvuků písně Space Oddity od Davida Bowieho vás animace přesune k Hubbleovu dalekohledu na oběžnou dráhu Země. Následuje přelet o několik milionů světelných let dále do cizích galaxií.
Podobné zážitky nyní čekají na návštěvníky hvězdárny v centru Českých Budějovic, která otevřela digitální planetárium.
„Jsme na palubě digitálního stroje na zázraky, který nás vezme do vesmíru. Kruh sálu evokuje Zemi, historické symboly kolem dokola představují sluneční soustavu a dvanáct znamení zvěrokruhu. Digitální planetárium je projekce na kopulovou plochu pomocí dvou projektorů. Díky novince už jen neukazujeme puntíky hvězd, ale můžeme je pospojovat do jednotlivých souhvězdí, obalit je barevnými obrázky a působivými filmy,“ líčí ředitelka hvězdárny Jana Tichá.
Upozorňuje, že díky této technologii se budějovické planetárium dostalo na světovou úroveň.
„Celý únor jsme jeli v testovacím režimu. Ověřili jsme si, že nyní dokážeme zaujmout všechny návštěvníky, což je v dnešní době internetu zvlášť u mladých dost těžké,“ podotýká Tichá.
Náklady na pořízení moderního systému činily jedenáct milionů korun. Další tři miliony stály stavební práce. Vše platil zřizovatel, kterým je Jihočeský kraj.
„Hvězdárna a planetárium je sice nejmenší z našich dvanácti organizací, ale co se týče přesahu za hranice, tak má světový význam. Nové digitální planetárium bude sloužit i pro vědeckou činnost,“ upozorňuje krajský radní Pavel Hroch.
Modernizace začala minulý rok. „Nejprve jsme až na cihly vybourali vnitřek původního sálu. Následovala akusticko-zateplovací izolace. Nová projekční plocha je kopulová, což zajistí kvalitní obraz i zvuk. Původní přístroj Zeiss ZKP 1 z roku 1961 jsme zachovali. Je stále funkční a bude sloužit například během retrovečerů,“ popisuje Tichá.
Hvězdárna a planetáriumBudějovická Hvězdárna a planetárium je jediná profesionální instituce na jihu Čech zabývající se astronomickým výzkumem a didaktickými programy pro děti i dospělé. Na soutoku Vltavy a Malše stojí od roku 1937. Dosud objevila přes 1 000 planet a planetek. Pobočka na Kleti patří ke světové špičce ve výzkumu planetek a komet. Je nejvýše položenou českou observatoří ve výšce 1070 metrů nad mořem a má nejvíc jasných nocí. |
Dva nové projektory Sony se složitými objektivy obsluhuje několik počítačů. Součástí systému jsou i programy, v nichž mohou zaměstnanci planetária tvořit úplně nové pořady. Mohou v nich představovat nejen základy astronomie, ale i nejnovější objevy.
„Nechceme promítat jen kupované zahraniční programy, ale vytvářet si vlastní. Jsme také jedním z posledních planetárií, kde projekce osobně komentujeme a odpovídáme na dotazy návštěvníků. Ve světě je často běžné, že už se promítají jen filmy,“ dodává Tichá.
Digitální planetárium je první technologií tohoto druhu v Jihočeském kraji a pátou v Česku. Další jsou v Praze, Brně, Plzni a Hradci Králové.
Do konce února je budějovická hvězdárna přístupná v omezeném režimu. Od března se opět naplno otevře veřejnosti. Na pořady v novém planetáriu mohou dospělí zájemci vyrazit tento pátek 1. března od 18 hodin a potom každé úterý od 20 hodin.
Pro rodiny s dětmi od pěti let začínají projekce dříve. Pro nejmenší návštěvníky uvádí hvězdárna v kinosále program s názvem Vesmír pro mrňata. Podrobnosti jsou na www.hvezdarnacb.cz.
Díky digitálnímu planetáriu uvidí zájemci hvězdy a souhvězdí, která běžně už skoro nemohou spatřit. Kvůli světelnému smogu je dnes téměř nemožné pozorovat noční oblohu ve městech a v okolí. Nejlepší podmínky jsou v kraji na Šumavě.