Digitální stroj přenese návštěvníky planetária do cizích galaxií

  11:35aktualizováno  11:35
Českobudějovická hvězdárna otevřela digitální planetárium. Technologie díky obrovskému rozlišení 11 milionů pixelů promítá záběry z vesmíru, obrázky souhvězdí, různé animace i atraktivní celooblohová videa. Modernizace stála 14 milionů korun.

V sále se setmí a ocitnete se pod nočním nebem na Kleti. Za zvuků písně Space Oddity od Davida Bowieho vás animace přesune k Hubbleovu dalekohledu na oběžnou dráhu Země. Následuje přelet o několik milionů světelných let dále do cizích galaxií.

Podobné zážitky nyní čekají na návštěvníky hvězdárny v centru Českých Budějovic, která otevřela digitální planetárium.

„Jsme na palubě digitálního stroje na zázraky, který nás vezme do vesmíru. Kruh sálu evokuje Zemi, historické symboly kolem dokola představují sluneční soustavu a dvanáct znamení zvěrokruhu. Digitální planetárium je projekce na kopulovou plochu pomocí dvou projektorů. Díky novince už jen neukazujeme puntíky hvězd, ale můžeme je pospojovat do jednotlivých souhvězdí, obalit je barevnými obrázky a působivými filmy,“ líčí ředitelka hvězdárny Jana Tichá.

Fotogalerie

Upozorňuje, že díky této technologii se budějovické planetárium dostalo na světovou úroveň.

„Celý únor jsme jeli v testovacím režimu. Ověřili jsme si, že nyní dokážeme zaujmout všechny návštěvníky, což je v dnešní době internetu zvlášť u mladých dost těžké,“ podotýká Tichá.

Náklady na pořízení moderního systému činily jedenáct milionů korun. Další tři miliony stály stavební práce. Vše platil zřizovatel, kterým je Jihočeský kraj.

„Hvězdárna a planetárium je sice nejmenší z našich dvanácti organizací, ale co se týče přesahu za hranice, tak má světový význam. Nové digitální planetárium bude sloužit i pro vědeckou činnost,“ upozorňuje krajský radní Pavel Hroch.

Modernizace začala minulý rok. „Nejprve jsme až na cihly vybourali vnitřek původního sálu. Následovala akusticko-zateplovací izolace. Nová projekční plocha je kopulová, což zajistí kvalitní obraz i zvuk. Původní přístroj Zeiss ZKP 1 z roku 1961 jsme zachovali. Je stále funkční a bude sloužit například během retrovečerů,“ popisuje Tichá.

Hvězdárna a planetárium

Budějovická Hvězdárna a planetárium je jediná profesionální instituce na jihu Čech zabývající se astronomickým výzkumem a didaktickými programy pro děti i dospělé. Na soutoku Vltavy a Malše stojí od roku 1937. Dosud objevila přes 1 000 planet a planetek. Pobočka na Kleti patří ke světové špičce ve výzkumu planetek a komet. Je nejvýše položenou českou observatoří ve výšce 1070 metrů nad mořem a má nejvíc jasných nocí.

Dva nové projektory Sony se složitými objektivy obsluhuje několik počítačů. Součástí systému jsou i programy, v nichž mohou zaměstnanci planetária tvořit úplně nové pořady. Mohou v nich představovat nejen základy astronomie, ale i nejnovější objevy.

„Nechceme promítat jen kupované zahraniční programy, ale vytvářet si vlastní. Jsme také jedním z posledních planetárií, kde projekce osobně komentujeme a odpovídáme na dotazy návštěvníků. Ve světě je často běžné, že už se promítají jen filmy,“ dodává Tichá.

Digitální planetárium je první technologií tohoto druhu v Jihočeském kraji a pátou v Česku. Další jsou v Praze, Brně, Plzni a Hradci Králové.

Do konce února je budějovická hvězdárna přístupná v omezeném režimu. Od března se opět naplno otevře veřejnosti. Na pořady v novém planetáriu mohou dospělí zájemci vyrazit tento pátek 1. března od 18 hodin a potom každé úterý od 20 hodin.

Pro rodiny s dětmi od pěti let začínají projekce dříve. Pro nejmenší návštěvníky uvádí hvězdárna v kinosále program s názvem Vesmír pro mrňata. Podrobnosti jsou na www.hvezdarnacb.cz.

Díky digitálnímu planetáriu uvidí zájemci hvězdy a souhvězdí, která běžně už skoro nemohou spatřit. Kvůli světelnému smogu je dnes téměř nemožné pozorovat noční oblohu ve městech a v okolí. Nejlepší podmínky jsou v kraji na Šumavě.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Ukradli luxusní auta i s miliony korun uvnitř, viní žalobce sedm cizinců

Cizinec uháněl Českem s kradeným BMW (10. dubna 2019).

Před Krajským soudem v Českých Budějovicích stojí sedm Poláků obžalovaných z krádeží luxusních aut značek BMW a...

Nejvyšší žalobce neuspěl s dovoláním v případu exprimátora Thomy

Exprimátor Českých Budějovic Juraj Thoma bude lídrem HOPB.

Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma je nevinen v případu smlouvy na počítačové vybavení. Nejvyšší státní...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Najdete na iDNES.cz