Stromy v parku zůstanou. Proměna Husových sadů v Hradci se zatím nekoná

  11:44aktualizováno  11:44
Vysoké kaštany nepřestanou vrhat stín na lidi v Husových sadech v Jindřichově Hradci. Zastupitelé zrušili osm let staré usnesení o úpravách parku, které počítaly s jejich kácením. Proti tomu dlouhodobě protestuje část obyvatel města, jiným se nové plány líbí.

Část obyvatel Jindřichova Hradce si stěžuje, že po první etapě úprav Husových sadů ubylo stromů. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

První část Husových sadů u Masarykova náměstí město upravilo před dvěma lety. Dvě desítky starých stromů, z nichž třetinu narušili škůdci a nemoci, vystřídaly odolnější druhy. Starou kašnu nahradila nová otevřená fontána s tryskami a prostor z větší části zaplnila dlažba.

Změny obyvatele města rozdělily na dva názorové tábory. „Přejmenujte Husovy sady na Husovu planinu,“ zaznívaly hlasy obyvatel.

„Mně se to líbí. Prostor je upravený. Starý bazén kašny byl pořád špinavý, plný napadaného listí. Nová fontána je v létě rájem pro děti,“ vyzdvihla jedna z obyvatelek Jindřichova Hradce, která má tři děti.

Fotogalerie

Na další úpravy podle dávno schváleného projektu už nedojde. Zastupitel Jan Pokorný (Hradec srdcem a rozumem a Svobodní) totiž podal návrh na zrušení starého usnesení, který podpořila většina zastupitelů.

Revitalizace byla naplánovaná do tří etap. Během nich se mělo pokácet celkem 24 stromů, které byly silně poškozené a staticky narušené. Dalších 42 mělo padnout k zemi kvůli novému rozvržení parku.

Město zatím stihlo proměnit první část sadů od Masarykova náměstí po Kostelní ulici, kde nechalo porazil 19 stromů a nahradilo je 18 novými.

Pokorný je přední český klimatolog a hydrolog a dlouhodobě se zaměřuje na rovnováhu mezi vegetací a sluneční energií.

„Změny klimatu souvisí právě s tím, že kácíme velké zalesněné plochy a rozšiřujeme přehřáté plochy. Malé stromy nikdy nedokážou prostor tak ochladit jako vysoké. Ty zvládnou vytvořit až 25 metrů vysokou vrstvu, která se chladí. Když budeme pracovat se stromy, které tam jsou, bude nás to stát mnohem méně. Takhle údržba vyjde na deset milionů korun ročně, protože se prostor bude muset neustále zalévat,“ zdůraznil Pokorný.

Doplnil, že v nově předělaném prostoru je věčný boj o lavičky ve stínu, který je tam doslova nedostatkovým zbožím.

Ekologům jde hlavně o zrušení povolení ke kácení, říká starosta

Zastupitelé v roce 2011 pouze rozhodovali o celkovém projektu. Další revitalizaci, tedy druhou a třetí etapu, zatím zastupitelstvo neprojednávalo.

„Nebyl k tomu ani schválený rozpočet. A když na něco nemáte peníze, tak se to nedá realizovat. Ekologickým aktivistům jde hlavně o zrušení povolení ke kácení, které vydal náš odbor životního prostředí a potvrdil krajský úřad. V podstatě se tímto rozhodnutím nic nemění, ale musíme zjistit, co z toho pro nás vyplývá, musíme hledat cestu, jak dál,“ komentoval zrušení usnesení starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka (ČSSD).

Úředníkům zadal zpracovat novou koncepci péče o dřeviny a zeleň v Husových a Mertových sadech.

Celkové náklady měly podle projektu dosáhnout 20 milionů korun, z toho první etapa si vyžádala necelých osm milionů. Na další obnovu sadů zatím nejsou v rozpočtu schválené peníze.

„Hlasoval jsem pro revitalizaci. Nejde tam prioritně o kácení, ale o úpravu prostoru. Ale i při první etapě jsem si představoval, že ty nové stromy budou větší, mluvilo se o stromech s pětimetrovou korunou,“ uvedl zastupitel Vladislav Burian (SNK ED).

„V současnosti nejsou v Husových sadech stromy, které by bylo nutné kácet z bezpečnostních důvodů. Stávající stromy jsou v dobrém zdravotním stavu s perspektivou další existence,“ uvedl Petr Kolář z kanceláře starosty.

Autor:

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Další z rubriky

Parkovací zóny v Českých Budějovicích rozšíří na začátku listopadu

Parkovací místa označená modrou barvou budou moci od 1. listopadu využívat jen...

Obyvatelé Pražského předměstí v Českých Budějovicích se dočkají rozšíření parkovacích zón až k řece Vltavě v listopadu...

Unikátní část Šumavy znali jen vojáci, chystaná stezka ji přiblíží turistům

V rekreačním středisku Olšina má vzniknout nová stezka a informační centrum.

Sedmdesát let nepřístupnou přírodu kolem rybníka Olšina na Šumavě budou moci návštěvníci obdivovat z nové zážitkové...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz