Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Hotel u Lipna ve tvaru lodě je jen na papíře, brzdí ho covid i čistička

  12:23
Výstavba pětihvězdičkového hotelu na břehu Lipna nabírá proti plánům investora skluz a pozemek v Hůrce patřící k Horní Plané je stále prázdný. Ještě před dvěma lety na něm stála vojenská zotavovna, kterou současný majitel zboural. Práce brzdí pandemie koronaviru a problémy s čistírnou odpadních vod.

Hotelový komplex Hůrka u Lipna nabízel v hlavní budově 93 lůžek. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Nechápu proč zotavovnu zbourali. Mohla klidně sloužit turistům dál,“ říká jedna z bývalých pracovnic areálu, která si nepřála zveřejnit jméno.

Investor, jímž je společnost Alps se zahraničním kapitálem, tvrdí, že důvodem zpoždění je pandemie koronaviru a úpravy projektu. „Stavební povolení už máme,“ uvádí prokurista firmy Jaromír Král.

MF DNES ale zjistila i další příčiny. Starostové Horní Plané a vedlejší Černé v Pošumaví naznačují, že problémem je čistírna odpadních vod (ČOV) a kanalizace. Stále není jasné, kam budou splašky z hotelu směřovat třeba i během její odstávky. Ačkoliv má pozemek na břehu jezera vlastní ČOV, je zařízení zastaralé a má malou kapacitu. Původně sloužilo pro celou osadu Hůrka.

Vojenský hotel měl vlastní ČOV i vlastní pitnou vodu. Od armády ji podle starostů okolních obcí koupil nový majitel s podmínkou, že ji bude provozovat nejen pro svůj hotel, ale i okolní zástavbu, která se stále zvětšuje. Nabídl ji nejdříve městu Horní Planá za symbolickou korunu, to ale dar nepřijalo. Do její rekonstrukce by muselo vložit miliony.

I tak musí město vyřešit odkanalizování Hůrky a s tím otázku, kam potom nasměruje z této lokality odpadní vody. Jednou z variant je vypustit odpad do ČOV v Černé v Pošumaví vzdálené od Hůrky více než kilometr. Naproti tomu z Hůrky do Horní Plané je to pět a půl kilometru. Město k tomu před dvěma lety schválilo smlouvu se společností Čevak, která provozuje vodovody a kanalizace, a zadalo vypracování projektové dokumentace na takzvaný kanalizační výtlak.

K odpovědi, proč není projekt trasy kanalizace stále dokončen, odkázal starosta Horní Plané Jiří Hůlka na obecní úřad v Černé v Pošumaví. Tvrdí, že investor hotelu nemá dosud ke stavbě všechna povolení. Některá stanoviska institucí k projektu už přitom ztratila platnost.

„Chtěli by odpad dovést až k nám, ale žádné peníze na rekonstrukci naší čističky nám nenabídli. Jak budeme vysvětlovat našim obyvatelům, že pomáháme hotelu, ale sami nemáme dost kapacity na čištění našich odpadů? Připravujeme stavby rodinných domů,“ upozorňuje starostka Černé v Pošumaví Irena Pekárková.

Nejen Hůrka se rozrůstá

Černou v Pošumaví i Horní Planou přitom spojuje nejen levý břeh Lipna, ale i starosti se stále rostoucími náklady na likvidaci odpadů. Mají spousty řídce zalidněných osad, kde není kanalizace, zato roste zájem o stavební parcely. Pozemky proto nejsou zvlášť drahé, protože likvidaci odpadních vod si musí každý majitel vyřešit na vlastní náklady.

Ukázkou, jak zájem o takové pozemky na levé straně Lipna roste, je samotná osada Hůrka. Původně měla jen hrstku stálých obyvatel, jednu hospodu a chatovou kolonii. Dnes jsou zde desítky restaurací a penzionů. Novostavby se začínají objevovat na původně zemědělské půdě.

Dominantou má být plánovaný hotel se 140 lůžky, přístavištěm, wellness, hřištěm a parkovištěm. Ve vybavení nemá chybět kino a kongresový sál.
Jeho jižní křídlo bude připomínat loď s kýlem namířeným na jezero.

Před čtyřmi lety odhadoval majitel investici na 150 milionů korun. V té době uvažoval, že stávající vojenskou zotavovnu jen částečně zrekonstruuje. Po čase ji celou zboural. Autoři projektu, architekti ateliéru Brůha & Krampera, uvedli, že ho znovu upravují, ale kapacitně zůstane hotel stejný.

Za společností Alps stojí podle obchodního rejstříku podnikatel ázerbájdžánského původu trvale žijící v Londýně a vlastnící hotely v různých zemích. Jeho krajané už na Českokrumlovsku a Lipensku delší čas podnikají v turistickém ruchu.

Vojenskou zotavovnu postavenou na konci 80. let a zrekonstruovanou v roce 1991 koupila před šesti lety soukromá společnost od armády za 22,5 milionu, ta původně žádala v první aukci jednou tolik.

  • Nejčtenější

V roce 2004 odešel z bálu. Letos našli jeho ostatky v Orlické přehradě

Premium Byl to případ, který se léta řadil k jihočeským policejním pomníčkům. V prosinci 2004 se konal v Kostelci nad Vltavou...

Pátrání po sebevrahovi přineslo tři jiná těla, teď konečně našli i jeho

V březnu pátrali policejní potápěči v Orlické přehradě po sebevrahovi, který údajně skočil ze Žďákovského mostu. Pod...

Policista čelí obvinění ze zabití. V rozrušení střílel, i když nemusel

Až desetileté vězení hrozí jihočeskému policistovi, který zastřelil muže při loňském zásahu v chatové oblasti na...

Prvoka z betonu usadili mezi výběhy zvířat. Noc tam stojí pět tisíc

Do Safari Resortu v Hluboké u Borovan opatrně vjíždí bezmála jednačtyřicetitunový kolos. Za sebou má náročnou cestu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po někdejší majitelce velké množírny zbylo 12 psů, zablešení žili ve výkalech

Dvanáct psů živořících v otřesných podmínkách zachránili zástupci Ligy na ochranu zvířat z Písku. Jejich majitelkou...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Policista čelí obvinění ze zabití. V rozrušení střílel, i když nemusel

Až desetileté vězení hrozí jihočeskému policistovi, který zastřelil muže při loňském zásahu v chatové oblasti na...

Cestující v Jihočeském kraji budou deset let vozit ČSAD, GW Bus a BusLine

Už je jasné, kdo bude nadcházejících deset let vozit cestující na jihu Čech v linkových autobusech. Kraj schválil...

Jihočeské firmy sledují, jak napětí mezi ČR a Ruskem ovlivní jejich obchody

Část jihočeských firem napjatě očekává, jaký dopad bude mít na jejich podnikání napjatá situace mezi Českou republikou...

Pátrání po sebevrahovi přineslo tři jiná těla, teď konečně našli i jeho

V březnu pátrali policejní potápěči v Orlické přehradě po sebevrahovi, který údajně skočil ze Žďákovského mostu. Pod...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...