Vzal jsem z traktoru lano a běžel k jezu, říká zachránce tří tonoucích

  18:41aktualizováno  18:41
Když se četař Tomáš Neškodný v neděli rozhodl, že bude sušit seno na louce u jezu U Karáska v Heřmani na Písecku, kde také bydlí, netušil, že zakrátko bude zachraňovat dvě tonoucí děti a jejich matku. „Už jsem byl v půlce louky, když přiběhl starší pán s tím, že se na jezu někdo topí,“ uvádí.

Tomáš Neškodný zachránil před utonutím dvě děti a jejich matku. | foto: 53. pluk průzkumu a EB, Armáda ČR

Čtyřicetiletý Tomáš Neškodný je příslušníkem 53. pluku průzkumu a elektronického boje, slouží v posádce Tábor a v neděli prokázal opravdu velkou sílu a odhodlání.

Nešťastná událost se stala 9. června po druhé hodině odpoledne. U jezu U Karáska v Heřmani v horkém dni odpočívala skupina dospělých s dětmi. Dvě děti skočily do vody pod jezem a začaly se topit. Zachránit je šli muž a žena, ale také oni měli v řece problémy.

Když se o tom Tomáš Neškodný dověděl, neváhal se pustit do záchranné akce. „Vzal jsem z traktoru lano a běžel jsem k jezu. Doběhl jsem akorát ve chvíli, kdy do vody skákala matka dětí. Křičel jsem na ni, aby to nedělala, ale už bylo pozdě. I matka se začala ihned topit, u jezu je voda celkem prudká,“ uvedl pro webové stránky 53. pluku četař Neškodný.

Skočil do vody, ale všechny tonoucí držel proud vody na jednom místě, bylo těžké se k nim dostat. Nakonec Neškodný s pomocí lana a jedné dívky na břehu vytáhl postupně matku a její dvě děti z vody.

„U každého zachráněného nejdříve zkontroloval, zda nepotřebuje první pomoc a pak se vrhl do vody pro dalšího,“ uvádí Michaela Brožová z 53. pluku průzkumu a elektronického boje.

I přes tři zachráněné životy ale měla událost tragický konec. Když chtěl voják skočit do vody pro posledního tonoucího, kterým byl otec rodiny, všiml si, že ho proud odnáší pryč.

„Běžel jsem a sledoval ho, ale proud byl moc rychlý. Naštěstí jsem potkal člověka s autem, se kterým jsme tělo předjeli. Když jsme muže vytáhli na břeh, začali jsme mu ještě s dalším kolemjdoucím poskytovat první pomoc až do příjezdu policie a lékařů, ale bohužel již bylo pozdě,“ dodává Neškodný.

U 53. pluku již téměř třináct let, má dvě děti. „Při záchraně tonoucích mu pomohlo hlavně pravidelné školení o poskytování první pomoci při nenadálých událostech, které vojáci každý rok absolvují,“ dodává Brožová.

Autor:

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Další z rubriky

VIDEO: V Budějovicích jezdí loď jako v Benátkách, je to pravidelná linka

V Českých Budějovicích začala jezdit vodní linka podobná těm v Benátkám. Lidé...

Obyvatele a návštěvníky Českých Budějovic nově sveze pravidelná lodní linka ze Sokolského ostrova směrem k Malému jezu....

Naši předci investovali víc, aby byly domy krásné, říká fotograf Budějovic

Milan Binder

Milan Binder vydal za 16 let už 23 knížek fotografií, hlavně z Českých Budějovic. Když má čas, hraje na flašinet. Na...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz