Socha legionáře Josefa Jiřího Švece stojí před vysokoškolskými kolejemi v...

Socha legionáře Josefa Jiřího Švece stojí před vysokoškolskými kolejemi v Jindřichově Hradci. | foto: MÚ Jindřichův HradecMAFRA

Sochu legionáře Švece vyrobili na 3D tiskárně. Stojí na nádvoří v Hradci

  • 2
Socha plukovníka Josefa Jiřího Švece, který vedl osmou rotu 1. dělostřeleckého pluku, zdobí nádvoří vysokoškolských kolejí v Jindřichově Hradci. Vyrobili ji na 3D tiskárně jako kopii sochy, která v minulosti stávala před vjezdem na nádvoří.

Areál kolejí býval kasárnami, které nesly jméno právě po veteránovi z první světové války.

„I proto jsme se rozhodli pomník umístit právě před budovu. Už delší dobu jsme zde měli vybudovaný kruh jako podstavec s tím, že jsme v době rekonstrukce nad tímto nápadem uvažovali,“ vysvětlil radní pro rozvoj a dopravu Bohumil Komínek.

Autorem původní sochy, jež byla za protektorátu stržena, byl Otto Birma, který pod Švecem ve válce sloužil. „Výroba sochy včetně úprav plochy okolo ní stála zhruba 300 tisíc korun,“ dodal Komínek.

Nové dílo bylo vytvořeno díky dochovaným sádrových návrhům, podle kterých město nechalo vytvořit kopii na 3D tiskárně. Na výrobě sochy se největší měrou podílela společnost Tredi z Plané nad Lužnicí, která se zabývá technologií 3D tisku. Samotné díly byly tištěny v Praze, finální podoba sochy pak vznikala v Plané.

Josef Jiří Švec se narodil ve vesnici Čenkov u Třeště, ale v mládí strávil část života v Soběslavi, kde vystudoval učitelský ústav. Před válkou působil v Rusku, kde šířil sokolské ideje. Nejvíce se proslavil v první světové válce. Právě zde se tehdy ještě jako velitel roty zahraničních legií nejvýrazněji zapsal do historie v bitvě u Zborova, po níž mohly československé legie díky úspěchu konečně oficiálně existovat.

Ke konci války se nejprve stal plukovníkem, poté byl dokonce krátce velitelem celé divize. Kvůli vlivu komunistů na jeho podřízené však nemohl efektivně vést jednotky u Buzuluku, a proto 25. října 1918 spáchal v Aksakovu sebevraždu.

Pohřben byl o tři dny později v ruském Čeljabinsku a ve 30. letech byly jeho ostatky převezeny zpět do vlasti. Posledního rozloučení v jeho domovině se účastnilo okolo 20 tisíc lidí. Odhalení pomníku tak připomíná nejen Švece, ale i vyhlášení Československé republiky, které nastalo v den jeho pohřbu v Rusku.