Lipenská přehrada a část Horní Plané. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Místo chatek plánují v Horní Plané u lipenské přehrady bazény a byty

  • 8
Sedm domů a v nich 162 bytů, parkoviště, vnitřní i venkovní bazény. Takový areál má na konci letošního roku začít růst u Lipna v Horní Plané. Dokončení plánují v roce 2023.

Soukromému investorovi prodala radnice pozemek na stavbu špičkového letoviska. Bude stát u stanice přívozu, na poloostrově při levém břehu vodní nádrže.

„Byty v domech budeme nabízet k prodeji. V areálu chceme vybudovat solární park, aby byl soběstačný,“ doplnil Martin Čejka, majitel firmy Vanellus ANV, jenž projekt připravuje.

Dokument, který se v těchto dnech objevil na úřední desce krajského úřadu, má poetický název: Tam, kde je srdce Vltavy.

Nové městečko

Letovisko s názvem Tam, kde je srdce Vltavy bude mít rozlohu 2,3 hektaru. Třípodlažní domy ve tvaru L budou mít 162 bytů o velikostech 1+kk až 4+kk. Klimatizované budou pomocí tepelných čerpadel, počítá se s fotovoltaickými panely na střechách. Fasádu vytvoří dřevěný obklad. Objekty budou vysoké 11,5 metru. Součástí sídliště bude jachtový klub. Lokalita je napojena na cyklistické stezky ve směru na centrum Horní Plané a na Jenišov. Možnost stání aut rozšíří podzemní parkoviště pod jedním z domů.

„Název se odvíjí od původního meandru řeky ve tvaru lidského srdce, který v těchto místech zatopila přehrada. Věřím, že přinese prospěch i našim obyvatelům. Možnost koupání ve wellness a pracovní příležitosti. Také očekáváme větší návštěvnost turistů mimo letní období,“ míní starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Ačkoliv je letovisko se sedmi bytovými domy, 162 byty, parkovišti a bazény zatím ve stadiu oznámení a krajský úřad bude posuzovat, zda ho nepodrobí složitému řízení o vlivu na životní prostředí EIA, některé instituce ho už podpořily.

Kromě Správy CHKO Šumava se k němu kladně vyjádřilo i Povodí Vltavy nebo odbor územního plánování města Český Krumlov. Lokalita spadá do IV. zóny ochrany šumavské krajiny.

Podle vedoucího hornoplánské správy CHKO Michala Huszára umožňuje tato zóna stavby pro smíšené bydlení, a projekt proto je přijatelný. „Není v rozporu s ochranou přírody a krajiny,“ poznamenal Huszár.

Záměr má podporu i od českokrumlovské radnice. Podle jejího odboru je v souladu s platným územním plánem města Horní Planá. Poloostrov vybíhající do jezera v Horní Plané je přitom jednou z turisticky nejzajímavějších místních lokalit. Má spojení přívozem na pravý lipenský břeh, kde pokračují cyklotrasy a je tu potenciál pro koupání a jachting s přístavišti. Další podobnou destinací je kemp v nedalekém Jenišově.

Kemp v Horní Plané, kdy ještě fungoval. Na jeho místě mají vyrůst bytové domy.

Starosta Hůlka si od stavby slibuje, že klienti ubytovaní v apartmánech využijí i nabídky zimní rekreace. Severně od města na Houbovém vrchu má totiž stát menší městská lyžařská sjezdovka.

Turistům už stany nestačí

Plánovaný areál v Horní Plané má podle odborníků reagovat na současnou poptávku domácích turistů i návštěvníků Jihočeského kraje. Kromě ubytování v kempech narůstá zájem o špičkové hotely. Takové je i konstatování v rámci obsáhlého dokumentu krajského úřadu, který se zabývá koncepcí turistického ruchu na roky 2015 až 2020.

„Turistům už nestačí kotlík a stan. Jejich požadavky se odvíjejí od tržní síly. To ale neznamená, že třeba Lipensko nenabízí i levné ubytování,“ míní manažer Jihočeské centrály cestovního ruchu Ondřej Flemr.

Podrobný přehled o nárocích turistů má před dvěma lety založený Turistický spolek Lipenska, který sdružuje místní obce. Jeho předsedou je bývalý ředitel Správy Národního parku Šumava Jiří Mánek.

„Lipensko potřebuje nejvíc ze všeho pětihvězdičkový hotel. Kdo s ním přijde jako první, uspěje,“ tvrdí Mánek.

Kromě bohatší turistické klientely jsou podle něj v kurzu stále kempy s rodinnými chatkami, ovšem v jiném standardu než před dvaceti lety. Jejich majitelé proto investují do vybavení a služeb. Jen od Stožce až po Rožmberk nad Vltavou je při řece včetně Lipenského jezera takových kempů dvacet.