Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. března 2020 Soňa

Teplo z Temelína může ohřát České Budějovice, chybí jen podpisy

  14:23aktualizováno  14:23
Pouze formality scházejí k tomu, aby začala dlouho plánovaná stavba horkovodu z Temelína do Českých Budějovic. Teplem z jaderné elektrárny se desetitisíce obyvatel krajského města podle plánů poprvé ohřejí už v roce 2020.

Letecký pohled na Jadernou elektrárnu Temelín. | foto: archiv JE Temelín

Uhlí bude stále dražší. Cena povolenek, které umožňují spalováním vypouštět do ovzduší oxid uhličitý, také rychle roste. A tak v Českých Budějovicích hledají cesty, jak získat další zdroj tepla pro tisíce domácností, aby nemuseli obyvatelé za pár let platit výrazně více než nyní.

Pomoci tomu má roky plánovaný horkovod z Jaderné elektrárny Temelín. Krajské město by měl zásobovat minimálně 22 let, poprvé v roce 2020. Teplo má sloužit k vytápění sídlišť Máj, Vltava, Šumava, Pražského předměstí s možností dodávek i pro Suché Vrbné a Havlíčkovu kolonii.

Zahájení stavby už je velmi blízko. Do konce roku má být podepsaná smlouva, která vše naplno odstartuje. Potvrdil to předseda představenstva českobudějovické teplárny Václav Král.

„Dokončujeme jednání se společností ČEZ. Ve chvíli, kdy zasedne nová dozorčí rada teplárny, spustíme schvalovací proces. Domnívám se, že týden před Vánocemi bychom mohli podepisovat,“ informoval Král.

ČEZ už podle dostupných informací ve výběrovém řízení vybral zhotovitele a výkupy pozemků jsou v plném proudu. „Horkovod bude měřit 26 kilometrů, povede zvětší části podél hlavní silnice z Týna do Budějovic a vybraná firma potrubí o průměru půl metru schová vždy alespoň metr pod zem,“ uvedl mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.

Pro odběratele by mělo být zásadní, že se v nadcházejícím čtvrt století skokově nezvedne cena tepla, protože bude mít teplárna více zdrojů pro jeho výrobu nebo získávání.

Zastupitelé Budějovic už vloni projednali a přijali dokument s názvem Strategie 2040, který společnost připravila. Jeho součástí je i přivedení horkovodu z Temelína. Stát má odhadem 1,3 miliardy korun.

Ani nové vedení města v tomto ohledu nebude nijak měnit svůj postoj. „Projekt podporuji. Je důležité, abychom nebyli závislí jen na uhlí. Jeho cena bude dál stoupat a je potřeba, abychom zajistili nějakou stabilitu,“ řekl primátor Jiří Svoboda, který je členem dozorčí rady Teplárny České Budějovice. Jejím stoprocentním vlastníkem je právě město.

To má po podzimních volbách nové vedení, a tak se bude měnit i složení dozorčí rady. Z devíti členů by měli po pondělním jednání radních zůstat čtyři a pět se jich vymění. Ani to by však nijak nemělo měnit pohled města na horkovod.

Ale zpátky k zásadní stavbě. Jejím investorem bude ČEZ, vlastník elektrárny. Kvůli převýšení se na trase budou muset postavit tři horkovodní čerpací stanice, jedna v elektrárně, druhá u obory v Hluboké nad Vltavou a třetí na sídlišti Vltava v Budějovicích.

Plán je takový, že horkovod poslouží 22 let do roku 2042. V obsáhlém dokumentu strategie se však předpokládá, že jeho životnost bude minimálně do roku 2050.

Nová koncepce teplárny je nastavená tak, že se sníží její závislost na hnědém uhlí. Jeho spotřeba by po spuštění horkovodu klesla o třetinu.

„Předložili jsme několik variant rozvoje, které řeší stabilitu ceny a dopady na životní prostředí ve městě. Doporučili jsme přijmout nabídku na dodávky energie z Jaderné elektrárny Temelín,“ sdělil před časem Král.

Teplárna v Budějovicích ohřívá přes 28 tisíc bytů a přes dvě stovky firem a institucí. Pokud se projekt promění ve skutečnost, klesne ve městě i produkce emisí, popílku a dalších vedlejších produktů, sníží se tím také platby za jejich skládkování i za nákup emisních povolenek.

Společnost má k dispozici také kotle na zemní plyn, ty hodlá do budoucna provozovat pouze jako rezervu pro případ výpadku dodávek z elektrárny Temelín či na pokrytí mimořádné potřeby tepla.

Dokument Strategie 2040 se zabývá ještě další možností získávání energie, a to formou spalování takzvaného TAP (tuhé alternativní palivo). To se vyrábí z části odpadu, který končí na skládce.

Protože však kolem budoucnosti skládkování panují stále nejasnosti, tak není definitivně rozhodnuto ani o této variantě. Evropská unie však časem pravděpodobně zakáže ukládat odpad tak, jako je tomu dnes, nebo to bude možné jen za velmi vysoké ceny. Právě proto je jedním za záměrů začít vyrábět tuhé alternativní palivo.

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Žena šla tajně do Rakouska za přítelem, následnou karanténu brzy porušila

Zákaz cest do zahraničí nerespektovala čtyřiadvacetiletá žena z jihu Čech, která se vydala do Rakouska na schůzku se...

Člen ostrahy strakonické Billy je nakažený. Čtyři zaměstnanci v karanténě

V jedné z prodejen obchodního řetězce Billa ve Strakonicích pracoval nakažený koronavirem. Šlo o zaměstnance najaté...

Dopadenému vrahovi z Jindřichohradecka hrozí až výjimečný trest

Kriminalisté z jižních Čech obvinili třiačtyřicetiletého muže, který v sobotu brzy ráno zavraždil o rok mladší ženu v...

Lékař z krumlovské nemocnice má pozitivní test, do karantény jdou kolegové

V českokrumlovské nemocnici o víkendu ordinoval lékař, který měl později pozitivní test na koronavirus. Do karantény...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Českém Krumlově se u sedmi klientů sociální služby potvrdil COVID-19

Nemoc COVID-19 se potvrdila u sedmi klientů odlehčovací sociální služby v Českém Krumlově a tří členů jejího personálu....

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

V podmínkách pro práci v cizině je chaos, kritizuje vládu poradkyně pendlerů

Dostali na výběr ze dvou možností, mnozí to vnímají jako ultimátum. Pendleři teď buď mohou tři týdny pracovat za...

Nouzový stav připravil lidi o zaměstnání. Snad nás vezmou zpět, věří

Úřad práce potvrdil, že kvůli pandemii koronaviru už eviduje více nezaměstnaných z pohostinství, služeb i cestovního...

Lidé vykoupili roušky, ale nenosí je, diví se Jihočeška studující v Paříži

Jihočeská rodačka Veronika Pochopová už několik dní pracuje z domova na předměstí Paříže. Občas si zajde nakoupit,...

V Českém Krumlově se u sedmi klientů sociální služby potvrdil COVID-19

Nemoc COVID-19 se potvrdila u sedmi klientů odlehčovací sociální služby v Českém Krumlově a tří členů jejího personálu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...