Holašovice doplácí na turisty. Ročně jich sem jezdí desítky tisíc

  8:35aktualizováno  8:35
Jihočeské Holašovice jsou dvě desítky let světovým kulturním dědictvím. Do obce se 150 obyvateli ročně zamíří přes 70 tisíc obyvatel. Peníze sem ale nepřináší, utrácí je totiž jinde.

O zapsání Holašovic do seznamu světového kulturního dědictví rozhodla organizace UNESCO v japonském Kjótu. | foto: Petr Lundák, MF DNES

K malému parkovišti u holašovického infocentra přijíždí autobus s maďarskou poznávací značkou. Vyskáčou z něj desítky turistů, protáhnou se a dojdou na prostornou náves. Vyfotí si zdobené štíty ve stylu selského baroka, chvíli se sluní na lavičce u kapličky a někteří si vypijí limonádu na zahrádce hospody. A pak honem zpátky do autobusu, jede se dál.

Jihočeská vesnice, která byla přesně před dvaceti lety zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, o turisty nemá nouzi. Nevydělá však na nich ani korunu.

„Musíme turismus dotovat. Například na prodeji předmětů v infocentru vyděláme 80 tisíc korun ročně, nicméně jen zaplacení jeho pracovníků vyjde na více než 200 tisíc. S údržbou, topením, vodou a dalšími nutnostmi se dostáváme na 350 tisíc. Nemáme tady žádnou kasičku, kde by nám příchozí nechávali milodary,“ vypočítává starosta Holašovic Jan Jílek.

„Jsme jen mezizastávkou. Obvykle tu turisté stráví půl hodiny až hodinu. Udělají si okruh po návsi, potom ale pokračují do Krumlova nebo na zámek v Hluboké,“ dodává Jílek.

Vesnička o 150 obyvatelích přitom ročně přiláká přes 70 tisíc lidí. Nejvíce jich přijíždí v letních měsících, v zimě v období Vánoc. Holašovice jsou i zastávkou pro cyklisty. „Dříve sem občas někdo zabloudil, dnes už je návštěvnost řízena cestovními agenturami. Jsme zachyceni na všech turistických mapách. Současná návštěvnost je mnohonásobně vyšší než kdysi,“ konstatuje pětačtyřicetiletý Jílek, který je starostou již 14 let.

Fotogalerie

Ostatní místní obyvatelé dávají Jílkovi za pravdu. „Obce se turisté po finanční stránce nijak zásadně nedotýkají. Lidé se tu najedí v restauraci, něco si koupí v koloniálu nebo v infocentru, ale to je asi tak všechno. Za to, že nám koukají do oken, nic nemáme. Tak to prostě je,“ tvrdí Jaroslava Moravcová, která s manželem provozuje koloniál na návsi.

„Několik obyvatel si našlo způsob, jak na turismu profitovat. Je tu obchod s keramikou, jedno návesní stavení je otevřené jako muzeum a funguje tu restaurace. Nebo včelaři, když napíšou na sklenici ‚holašovický med‘, hned se to lépe prodává. Škoda jen, že obec z toho nic nemá,“ dodává Václav Jílek, strýc současného starosty, který před deseti lety spoluzakládal Holašovické Stonehenge. Patří mu jedno z pamětihodných stavení a podle jeho slov mu atrakce na kraji obce částečně peníze vynáší.

Pomáhají dotace

„Holašovice jsou v UNESCO, což samo o sobě může být výhoda, ale není to samospásné. Pokud si má vesnice udržet turisty na delší dobu, je potřeba jim nabídnout i patřičný program a různé akce. Je potřeba prezentovat tuto oblast jako vhodnou i pro další aktivity,“ sděluje Soňa Machová z agentury CzechTourism. Obec každoročně láká třeba na Selské slavnosti.

Do turismu v Holašovicích se přitom ročně investují stovky tisíc korun. Obec v minulosti vybudovala veřejné toalety v koloniálu za milion korun nebo investovala do parkoviště. S pravidelným přísunem financí počítají Holašovice z krajského úřadu, který z rozpočtu ročně uvolní 700 tisíc jako neinvestiční příspěvek. Letošní rozpočet Holašovic činí 7,6 milionu korun.

Jiná dotace pomohla k vybudování kovárny. Do pracovny starých řemeslníků zájemci nahlížejí přes mříž, při slavnostních příležitostech uvidí kováře při své práci. Kovárna stála 2,5 milionu korun. V následujících týdnech turisté v infocentru zhlédnou další novinku, 3D model Holašovic. Ten vyšel na 300 tisíc.
Rozvoj cestovního ruchu má podle Machové pozitivní vliv na infrastrukturu a doprovodné služby, z nichž čerpají turisté i místní. „Jakákoliv snaha o rozšíření turismu se však dotkne právě místních obyvatel a změny je s nimi potřeba dostatečně a včas probírat,“ upozorňuje.

Holašovice tak působí jako lákadlo na turisty, z nichž profitují podnikatelé v jiných vesnicích a městech. „Vedle dalších krásných míst v kraji jsou Krumlov a Holašovice největším tahákem na jihu Čech. Důležité je sem turisty na něco nalákat a oni si další aktivity, za které tu budou nechávat peníze, najdou,“ myslí si starosta Jílek.

Na druhou stranu si však obyvatelé díky tomuto typu turismu stále udržují běžný vesnický život. Obec se nestala skanzenem bez života.
„Jak jsme jen mezizastávkou s minimem ubytovacích kapacit a turisté po chvíli odjíždějí, vpodvečer už je tu klid. Jisté omezení to je. Už člověk třeba přemýšlí, jestli se nepřevléci z domáckého oblečení, byť jde jen na chvíli před dům na náves,“ popisuje Václav Jílek.

Proti turismu se už nebouří

„Proti řízenému turismu se tu nikdo nebouří, přestože občas býval předmětem kritiky. Problémy s narušováním soukromí jsme mívali dříve, když se především asijští turisté snažili dobývat za vrata našich domů. To však prakticky skončilo otevřením jednoho dvora jako muzea,“ pokračuje Jílek.

Většina z místních za prací dojíždí jinam a pár kroků za návsí už na turisty vůbec nenarazí. „My tady na kraji to skoro nevnímáme a nijak nás to neomezuje. Občas sem někdo dojde, podívá se na rybník a jde zpátky na náves,“ říká obyvatelka moderního rodinného domu u břehu rybníka Nekysel, která si nepřála být jmenována.

O zapsání Holašovic, které jsou součástí nedalekého Jankova, do seznamu světového kulturního dědictví rozhodla organizace UNESCO v japonském Kjótu.

„Tenkrát spolupracovaly všechny zainteresované strany, kromě obce okresní úřad, památkový ústav, stát a další instituce. Podklady se musí připravit tak, aby to klaplo napoprvé. Pokud se stane, že se se zapsáním vyčkává nebo se dokumentace komitétu nezdá, už prakticky není šance, že se někdy památka na seznam dostane,“ vysvětlil starosta.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Myslel jsem, že se mi posmívá, tvrdí muž obžalovaný ze zabití ranou pěstí

Ilustrační snímek

Až 16 let vězení hrozí třicetiletému Jakubu Formanovi, který je obžalovaný, že loni prosinci zabil ranou pěstí o rok...

Čelní střet aut na Českobudějovicku nepřežil řidič, přejel do protisměru

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Čelní střet dvou osobních aut na Českobudějovicku nepřežil ve středu v noci devětadvacetiletý řidič. Další tři lidé...

Další z rubriky

Nejvyšší žalobce neuspěl s dovoláním v případu exprimátora Thomy

Exprimátor Českých Budějovic Juraj Thoma bude lídrem HOPB.

Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma je nevinen v případu smlouvy na počítačové vybavení. Nejvyšší státní...

Ve firmě v Plané jsou cizinci z osmnácti zemí, Češi na trhu chybějí

Společnost Yanfeng Automotive Interiors chce v Plané nad Lužnicí do roku 2021...

V dubnu opět ubylo Jihočechů bez práce. Míra nezaměstnanosti klesla na dvě procenta. Volných míst je ale stále více,...

Cyklobusy na jihu Čech letos nevyjedou. Dopravce na ně nezískal peníze

(ilustrační foto)

Jízdní řády cyklobusů pro letošní sezonu budou jejich příznivci hledat na jihu Čech marně. Dopravní systém Cyklotrans,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz