Na opravené silnici pojedou auta rychleji a ohrozí losy, varují ekologové

  13:36aktualizováno  13:36
Ekologické Hnutí Duha dalo podnět k přezkumnému řízení ohledně zmodernizovaného úseku silnice na Šumavě u státní hranice, kterou využívají například lyžaři mířící do rakouských středisek Hochficht a Schöneben. Upozorňuje, že úsek je příliš široký a mohou tam hrozit kolize s rysy nebo losy.

Rakouský lyžařský areál Hochficht, kam každou zimu míří desítky tisíc Čechů. Nejčastěji využívají silnici od Nové Pece. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Podnětem se nyní zabývá Jihočeský kraj, který je vlastníkem silnice. Podle vyjádření kraje vydal Městský úřad v Českém Krumlově chybné stavební povolení, které nerespektovalo doporučení podle posudků vlivu na životní prostředí EIA.

Fotogalerie

Týká se zhruba tříkilometrového úseku od Přední Zvonkové k hranicím s Rakouskem, kde silnice prochází mezi I. zónou Národního parku Šumava a jeho chráněnou krajinnou oblastí (CHKO). Silnice zde přetíná mimo jiné migrační pásy pro obojživelníky, rysa ostrovida nebo losa evropského.

Znalci varovali, že upravená silnice významně zasáhne do biokoridorů. Větší komfort pro řidiče může mít podle ochránců přírody za následek rychlejší jízdu automobilů a střety se zvěří nebo kolize s cyklisty. Rychlost je zde snížena na padesátku. Odborníci proto navrhovali projekt modernizace silnice zpracovat ve více variantách a s doporučovanými úpravami.

„Úsek silnice k hranicím s Rakouskem je podle nás nepovoleně rozšířen. Navrhovali jsme zachovat původní rozměry a vytvořit na něm kyvadlový režim dopravy vždy v jednom pruhu, aby tu byl provoz klidnější,“ vysvětluje Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Problém nekomentuje Správa CHKO Šumava, která modernizaci silnic na pravé straně Lipenské nádrže sleduje. „Rozklad je věcí stavebního úřadu, my jsme se k němu nevyjadřovali,“ poznamenal Boris Hůlka ze Správy CHKO Šumava.

Jihočeský kraj chystá rekonstrukci celého úseku mezi Novou Pecí a státní hranicí. Zatím je hotová část tříkilometrová část od Přední Zvonkové do Rakouska.

Jihočeský kraj chystá rekonstrukci celého úseku mezi Novou Pecí a státní hranicí. Zatím je hotová část tříkilometrová část od Přední Zvonkové do Rakouska.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Naopak spokojení jsou s rekonstruovaným úsekem řidiči a turisté. Nejužší část silnice vedoucí k hranicím měla silně poničený povrch a v zimě bývala často na hranici sjízdnosti. I po opravě je úzká, míjení vozidel umožňují takzvané výhybny, rozšířená místa po krajích vozovky.

„Navíc jsou v tom úseku zatáčky, takže tam se rychle jezdit nedá ani po opravě. Vzhledem k tomu, že největší provoz je tam v zimě, kdy na vozovce leží sníh a každý jede skoro krokem, tak mi přijdou obavy Hnutí Duha přehnané. Přitom třeba silnice k německému lyžařskému areálu Velký Javor je mnohem širší a tam to nevadí,“ prohlásil Martin Řezáč, který po komunikaci často jezdí pracovně i za lyžováním.

Příprava trvala nejméně patnáct let

Projekt modernizace silnice III. třídy vedoucí z Nové Pece k hranicím se přitom tvoří nejméně 15 let. Řidiči tudy míří hlavně k rakouským lyžařským střediskům Schöneben a Hochficht. Zkapacitnění komunikace podporují dlouhodobě místní obce i Jihočeský kraj. V projektové studii argumentují zlepšením turistické atraktivity a ekonomickou výtěžností.

Podle dlouhodobého sledování tu projede jenom v zimě za den až 300 aut a autobusů. Rekonstrukce celé trasy z Nové Pece je rozdělená na pět etap. Dotýká se nejenom šumavského parku a jeho první zóny, ale i evropsky vyhlášené Ptačí oblasti nebo území spadajícího pod režim Natura 2000.

Mimochodem z důvodu spojení s rakouskými lyžařskými areály vznikaly v 90. letech v lokalitě projekty na sjezdovku na Smrčině (odvrácené straně Hochfichtu), nebo na stavbu lanovky. Oba projekty kraj odsunul za předpokladu, že Správa NP Šumava povolí modernizaci silnice.

Komunikace z Nové Pece k hranici přes Zvonkovou má tedy dokončený poslední tříkilometrový úsek. Na dalším mezi Novou Pecí a Bližší Lhotou se začne pracovat 15. července.

Tento úsek bude až do listopadu zavřený. Auta a cyklisté, kteří chtějí k hraničnímu přechodu Zadní Zvonková, se mohou této části vyhnout tím, že využijí přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty.

V roce 2017 se losi toulali i po Olomoucku a Opavsku:

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Další z rubriky

Nový ředitel gymnázia zaváděl radikální změny, po protestech končí

Otevření zrekonstruované budovy Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. (10. 3....

Loni v polovině prázdnin byl jmenován novým šéfem jindřichohradeckého gymnázia informatik David Hembera. Nyní přesně po...

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Naši předci investovali víc, aby byly domy krásné, říká fotograf Budějovic

Milan Binder

Milan Binder vydal za 16 let už 23 knížek fotografií, hlavně z Českých Budějovic. Když má čas, hraje na flašinet. Na...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pečovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 20-22 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz