Okolo jezů prochází skupinka dětí na školním výletě, která sice míří na zříceninu hradu, ale k potoku se jdou děti i s učitelkou podívat. „Je to tu moc hezké, takové zvláštní,“ zhodnotila sedmačka Kateřina.
Provozovatelka Dívčího kamene Zdeňka Tučková říká, že jezy k místu u ústí potoka do Vltavy patří. „Jezy sem zkrátka zapadají, řada lidí na ně má dlouholeté vzpomínky, fotí se u nich,“ zdůrazňuje Tučková. Sama tam bydlí už řadu let a zvuk přepadávající vody je pro ni neodmyslitelnou kulisou života v podhradí.
Přestože jde o historické vodní dílo, nejsou zdejší jezy nijak památkově chráněné. I proto se v posledních měsících ocitly v ohrožení. Agentura na ochranu přírody a krajiny České republiky (AOPK) totiž přišla s tím, že jezy brání v migraci rybám i ostatním vodním živočichům žijícím v potoce.
Na základě jejich podnětů pak nechalo vedení Povodí Vltavy zpracovat studii, která navrhuje několik variant poměrně radikálních úprav. S dokumentem se v půlce června seznámili také místní obyvatelé, ale ti změny jednohlasně odmítají.
„Na té schůzi jsem byla a nikdo z lidí tam nebyl pro úpravy, bylo by to nešťastné řešení,“ podotýká Tučková.
Jak ale připomíná generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala, zatím nebylo vůbec nic rozhodnuto. „Nyní je na stole jen studie proveditelnosti, která vzešla z podnětů AOPK. Chtěli jsme také znát názory lidí a vědět, jaké jsou možnosti. Když vidíme poměrně jednotný nesouhlas a není ani zaručená efektivita úprav, tak nevidím důvod, proč věc posouvat dál,“ uvádí Kubala a dodává, že kdyby Povodí Vltavy nemuselo reagovat na návrh AOPK, tak by věc teď vůbec neřešilo.
„Na základě toho, s čím jsem se zde seznámil, bych do jezů nezasahoval,“ doplnil Kubala a udělal tím velkou radost Zdeňce Tučkové.
„Z jednání, které se uskutečnilo před necelými dvěma týdny, jsem pochopila, že už je rozhodnuto a jezy tak, jak je známe, zaniknou. Je to pro mě skvělá zpráva a jsem příjemně překvapená,“ těší Tučkovou.
Podle ní by bylo mnohem lepší, kdyby se nyní podnik zaměřil spíše na vyčištění koryta potoka. Problémem je i kvalita vody, která podle Tučkové zejména v posledních letech upadá. „Dříve jsem se tu koupala, ale dnes už do potoka nechodím,“ připomíná správkyně zříceniny.
Problém s kvalitou vody potvrzuje také starosta Křemže na Českokrumlovsku Josef Troup. „Strávil jsem tady celé dětství, potok znám padesát let. Pamatuji si doby, kdy jsme tu pozorovali raky. Ale to už je dávno pryč,“ vzpomíná Troup.
Z vývoje situace má také radost. „To rozhodnutí Povodí Vltavy mě moc potěšilo, mám radost, že nám tu jezy zůstanou a třeba se i opraví, aby se zlepšila jejich průchodnost,“ dodává Troup.
Křemžský potok ústí do Vltavy pod zříceninou Dívčí kámen.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz