Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 15. srpna 2022 Hana

Závody běháme se závažím o hmotnosti 18 kilogramů, líčí hasič

  9:24
Michal Brousil má tituly mistra světa, Evropy a Česka v hasičském sportu TFA. Před časem uspěl na evropském mistrovství ve firefitu. „Běží se také v hasičském oblečení, ale dýchací přístroj je aktivní a je to jen jeden úsek. Závod trvá přibližně minutu a půl a je to spíš takový silový sprint,“ vypráví.

Písecký hasič Michal Brousil slouží 24hodinové směny. Pak má dva dny volna. V nich se věnuje rodině, tréninku, stará se o dům a snaží se stíhat oblíbený motocykl. | foto: David Peltán, MAFRA

Na první pohled budí s výškou 189 centimetrů respekt. Když promluví, má klidný příjemný hlas. Právě kombinace fyzické zdatnosti a vyrovnané povahy je tím, co přináší Michalu Brousilovi z Písku úspěch ve sportu. Člen písecké jednotky profesionálních hasičů je držitelem titulů mistr světa, mistr Evropy a mistr České republiky v hasičském sportu TFA, jehož zkratka ve volném překladu znamená nejtvrdší hasič přežívá.

Kouzlu závodu, který prověřuje fyzickou zdatnost i psychickou odolnost účastníků a patří k nejtěžším sportům světa, propadl před šesti lety. „Když závodím, snažím se ze sebe dostat to nejlepší, což je můj cíl, a pak jsem spokojený. Dobré umístění je bonus navíc,“ říká.

Většina kluků chce být v dětství popelářem, policistou, hasičem nebo kosmonautem. Splnil jste si svým povoláním dětský sen?
Úplně dětský asi ne, k hasičům mě přivedl přítel mojí maminky. Když jsem byl na základní škole, byl profesionálním hasičem. Ukázal mi svoji práci a mně se moc líbila, takže jsem věděl, že jím chci být jednou i já. Šel jsem studovat střední školu, obor požární techniky. Po škole jsem půl roku pracoval v továrně, protože u hasičů nebylo místo, pak jsem nastoupil k píseckému sboru. Dnes už jsem v jednotce jedenáct let.

Hasiči teď pomáhali v obcích postižených tornádem. Zasahujete u nehod, vidíte lidské tragédie. To musí být psychicky hodně náročné. Napadlo vás někdy, že jste se měl vydat jiným směrem?
Nikdy. Jsem ve svém povolání moc spokojený. Baví mě, že každý den je jiný. Snažím se negativní věci prožité ve službě nechávat v práci a nemyslet na ně doma. Navíc se při mém zaměstnání dá sportovat, což mě naplňuje nejvíc. Právě při sportu se nejvíce odreaguji i po náročné službě. Mou další největší zálibou jsou motocykly. Od dětství na nich s bratrem jezdíme, táta je bývalý závodník v trialu, tak nás učil.

Teď jste se vrátil z dovolené. Jakou motorku máte?
Mám dvě značky Harley. Vlastně na harleyích jezdí celá rodina. Já, táta, bratr a strýc. Letos jsme vyrazili jen po Čechách, ale už jsme byli v Bosně, Rumunsku, Chorvatsku a na Slovensku. Plánovali jsme cestu do Černé Hory, ale kvůli covidu z ní sešlo.

Jaký sport jste dělal jako první?
Jako malí jsme s bratrem hráli fotbal a hokej, ale to bylo jen rekreačně s kamarády. V 15 letech jsem začal chodit do píseckého klubu Mystic na bojové sporty, těm jsem se věnoval dlouho. Pak jsem jezdil trénovat box do Strakonic. Bojové sporty mají skvělý základ pro všechny další. Od běhu přes silové tréninky, techniku, disciplínu. Baví mě to pořád.

Kdy jste se začal věnovat TFA a jak jste se k němu dostal?
Před zhruba šesti lety mě přivedl na první závody kolega David Kubiš, který je členem reprezentace, stejně jako dnes já. Byl to velmi těžký, náročný závod. Nechal jsem na něm úplně všechno a právě to jsem si zamiloval. Mám takové výzvy rád.

Michal Brousil

(31 let)

Pochází z Písku. Vystudoval střední školu, obor požární techniky, v Příbrami. Nyní pracuje u píseckého sboru profesionálních hasičů na pozici strojníka, řídí vozidla a ovládá jejich techniku. Je mistrem světa, Evropy a ČR v TFA. Ve svém volném čase se věnuje svým nejbližším, trénuje, jezdí na motorce. Rád čte knihy různých žánrů, jeho oblíbeným seriálem jsou Vikingové.

Pro mnohé je tento závod neznámý, můžete ho přiblížit?
Je to simulace práce hasičů u zásahů. Celý závod se běží v kompletním zásahovém oblečení, takže těžké boty, kalhoty, kabát a na zádech dýchací přístroj. Dohromady je to asi 18 kilogramů. Závod je rozdělený do čtyř úseků. První je motání a roztahování hadic, následuje bouchání palicí, přenesení závaží tunelem, tahání figuríny, překonání třímetrové bariéry. Třetí úsek je víc technický. O lešení se opírají dva do sebe spojené nastavovací žebříky, musíme vystoupit nahoru, vytáhnout závaží a sestoupit. Čtvrtý, pro mě absolutně nejtěžší úsek, je výběh do výškové budovy. Časy ze všech úseků se pak sečtou a nejkratší vyhrává.

Jak se cítíte, když dozávodíte?
Jsem dlouho úplně mrtvý. Snažím se vydat maximum, jdu vždy do toho s tím, že vydám všechno, co v sobě mám, a pak jsem spokojený. Po závodech ležím vyčerpaný třeba deset patnáct minut, než se zase seberu.

Musíte mít skvělou kondičku. Jak trénujete?
Přes zimu mám silovou přípravu, kdy se snažím zvedat těžší váhy, i když se silou v závodě úplně problém nemám. Jsem silový sprinterský typ, pak mi ale zase chybí vytrvalost, takže se musím připravovat i běžecky. Běhám větší vzdálenosti, po schodech, s desetikilovou vestou. Jak se blíží závody, piluji víc jednotlivé disciplíny. Tréninky zkracuji, zrychluji, a když to dobře dopadne, mám akorát dost síly i vytrvalosti.

Tento sport je určitě velice zatěžující i pro tělo jako takové. Dá se dělat dlouho?
Je to obrovská zátěž. Dva tři dny po závodě jsem hodně rozbitý. Čím víc je závodů za sebou, tím víc si tělo zvyká. Výhodou tohoto sportu je, že je rozdělený do věkových kategorií. Ale to neznamená, že by klesala náročnost. Trať závodu musí absolvovat všichni stejně. A tedy dokud mi zdraví dovolí a bude mě to bavit, chci se TFA věnovat.

Máte osobního trenéra?
S tréninkem mi hodně pomáhá můj o rok mladší bratr, nejlepší trenér, jakého znám. Je voják z povolání a zároveň člen dobrovolných hasičů v Lomu u Mirotic, kde jsme vyrůstali. Celkově mě má rodina hodně podporuje, rodiče i sestra.

Že to děláte dobře, dokazují vaše úspěchy. V Číně jste v roce 2019 v závodech TFA vyhrál světové hry, domů jste si přivezl zlato a titul Nejtvrdší hasič světa.
Jsem už třetím rokem úřadující mistr republiky, Evropy i světa. Není to ale moje zásluha, kvůli pandemii covidu se od té doby žádné závody nekonaly. Až se tak stane, budu se samozřejmě snažit titul obhájit.

Nedávno jste byli na mistrovství Evropy ve firefitu v Německu a také jste byli úspěšní.
Firefit je jiný závod než TFA. Běží se také v hasičském oblečení, ale dýchací přístroj je aktivní a je to jen jeden úsek. Závod trvá přibližně minutu a půl a je to spíš takový silový sprint. To mě baví, vyhovuje mi, akorát ho nemám vůbec naběhaný. Teď jsem ho běžel poprvé a bylo to hodně znát. Jeli jsme tam ale hlavně jako tým, kluci mě požádali, jestli bych jim nepomohl ve štafetě. Skončili jsme třetí, což je super, a jako tým, kdy se sčítaly tři nejlepší časy jednotlivců z každé země, jsme vyhráli. Já jako jednotlivec skončil čtvrtý.

Vaše směny jsou 24hodinové, pak máte dva dny volna. Jak stíháte skloubit práci, trénink a osobní život?
Po směně jsem unavený a za dva dny volna musím stihnout všechno. Na prvním místě je moje rodina, denně v osobním volnu trénuji, do toho se musím starat o domácnost, domek, snažím se stíhat motocykl. Je toho hodně, ale aspoň se nenudím. Snažím se žít každý den naplno a myslím, že se mi to i daří.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihočeském kraji se volí v obvodech Tábor a Český Krumlov.

Tomáš Jirsa, Jaroslav Větrovský, Jiří Svoboda

  • Nejčtenější

Střelec způsobil statisícovou škodu na vlaku ve Volarech. Policie hledá pachatele

Policisté pátrají po pachateli, který v sobotu večer střílel ze vzduchovky po vlaku. Ke střelbě mělo dojít nedaleko...

Žena dala policistovi facku, zákrok byl v pořádku, řekl šéf policie Vondrášek

Použití donucovacích prostředků ze strany policie na mítinku Andreje Babiše v České Krumlově bylo podle šéfa policie...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice - Sparta 0:2, hosté si pomohli rychlými góly, dál hru kontrolovali

Sparťanští fotbalisté mají první vítězství v novém ročníku, v druhém kole Fortuna ligy uspěli 2:0 v Českých...

Zrušte nákup jízdenek ve vlacích bez přirážky, žádá kraj. Lidi už umí s mobilem

Nákup jízdenek ve vlaku bez přirážky navrhuje zrušit Jihomoravský kraj. Podle něj se totiž mobilní gramotnost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec v Budějovicích? Nedostal jsem ani kompot, vzpomíná brankář Kučera

Už je to dvanáct let, co Budějovice naposledy doma porazily ve fotbalové lize pražskou Spartu. K velkému triumfu 1:0...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Jihočeský kraj schválil příspěvky dětem a seniorům, rozdělí čtvrt miliardy

Zastupitelé Jihočeského kraje dopoledne schválili dva dotační programy na pomoc rodinám s dětmi a seniorům s nízkými...

Opilý závozník vypadl ze dveří kamionu, nadýchal přes tři promile

Kuriózní nehoda se dopoledne stala u Nové Včelnice na Jindřichohradecku. Z kabiny zastavujícího kamionu tam vypadl...

Náměstíčko Juvel stále chátrá, oprava by mohla začít na konci roku 2023

O proměně náměstíčka před Juvelem na Pražském předměstí v Českých Budějovicích se začalo mluvit už v roce 2020, ale...

Oprava poutního místa v Římově měla být hotová letos, ale skončí za rok

Rekonstrukce kostela s ambity a známé křížové cesty v Římově na Budějovicku se kvůli covidu zpozdila. Hotová má být...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...