Slyšely jsme obrovskou ránu a hned utíkaly pomáhat, líčí Gentlemanky silnic

  11:50aktualizováno  11:50
Pracovnice Domova pro seniory Máj získaly ocenění Gentleman silnic za pomoc při červnové nehodě trolejbusu v Českých Budějovicích. K záchraně se přidala ještě matka s dcerou, které jely kolem. Všichni hned začali s první pomocí, zastavováním krvácení a uklidněním cestujících v šoku. Podle policie i záchranářů odvedli profesionální práci.

V Domově pro seniory Máj na stejnojmenném českobudějovickém sídlišti právě končila ranní porada, když se ozvala obrovská rána.

„V tu chvíli jsme tušili, že se stala nehoda, protože už jich tu bylo více. Vyběhli jsme ven a tam viděli to strašné neštěstí. Všichni jsme se okamžitě snažili začít pomáhat,“ popisuje červnovou nehodu trolejbusu s autem Andrea Papanová, která v domově pro seniory pracuje.

Ona a dalších 13 kolegyní a kolegů začali okamžitě s první pomocí. K záchraně se přidala ještě Petra Mrzenová s dcerou Kateřinou, které právě jely kolem nehody.

„Viděla jsem, jak jedna slečna vyskakuje rozbitým oknem z trolejbusu a nikdo u ní nebyl, tak jsem se k ní rozběhla. Nejdříve jsem si všimla tržné rány na hlavě, kterou jsem jí překryla. Začala si ale stěžovat na bolest zad. Najednou se jí tam objevila krvavá skvrna a pod tričkem měla velkou ránu, visely jí tam kusy kůže. Zavolala jsem na mamku, ať mi hodí potřebné věci a rychle jsem jí to obvázala,“ líčí Kateřina Mrzenová. Je skautka, takže měla průpravu první pomoci skvěle zvládnutou, navíc chce být jednou lékařka.

Fotogalerie

Všech 16 zachránců pracovalo na výbornou. „Byla to neskutečná souhra. Vlastně jsme na sebe ani nemuseli nijak křičet, spolupracovali jsme úplně automaticky,“ hodnotí spokojeně Alena Douchová, rovněž zaměstnankyně centra pro seniory.

Ve čtvrtek se jim za jejich počin dostalo poděkování i uznání. Získali ocenění Gentleman silnic, které se za podobné činy uděluje 15 let a dodnes ho obdrželo 186 lidí. Kromě ceny to byl třeba i dárkový balíček či květina.

Všichni prokázali velkou duchapřítomnost a také odvahu a obětavost. „Tato nehoda byla vedena jako velmi krizová s velkým počtem zraněných. Počínání všech, kteří pomáhali, bylo naprosto neuvěřitelné,“ komentuje událost jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. Právě on na statečnost všech upozornil organizátory Gentlemana silnic.

Co ještě se při nehodě odehrávalo? Na ulici byl slyšet nářek a sténání. Silnice byla plná střepů a osobních věcí, které z trolejbusu vypadly při nárazu. Ze všeho nejdřív bylo potřeba vysvobodit cestující z vozu.

„Po chvíli se nám podařilo uvolnit část dveří a lidé tak mohli ven,“ upřesňuje Papanová. Hodně pasažérů bylo naštěstí jen v šoku, bez vážnějších zranění. Třeba v prostoru pro kočárky ale ležela vážně zraněná dívka, další cestující vyšli ven, tam pak ale zůstali také ležet. Zaměstnanci z Máje si pacienty bleskově rozdělili.

„Někdo mezitím samozřejmě přivolal i záchranáře, hasiče i policisty. Všichni pak na místě byli skvělí, opravdoví profesionálové,“ chválí Alena Douchová s Andreou Papanovou.

Ony i ostatní zůstali na místě až do úplného konce. Mluvili s cestujícími, uklidňovali příbuzné. „Šlo o naprosto mimořádnou událost, jak rozsahem, tak tím, že se zapojil prakticky celý personál domova Máj. Za 15 let, co Gentleman silnic existuje, bych těžko hledala podobnou nehodu,“ dodává ředitelka projektu Ivana Buriánková.

Autor:

Nejčtenější

Ještě den a bylo pozdě, přiznává Poborský o své nemoci

Karel Poborský na oslavách výročí fotbalové Příbrami

„Nechal jsem svůj život dojít na samotný práh a zjistil, že takhle to nejde. Možná stačil den a teď už spolu...

V opilosti zabil muže jednou ranou pěstí, soud mu o třetinu snížil trest

Obžalovaný Jakub Forman u Vrchního soudu v Praze

Jakub Forman, který loni v Jindřichově Hradci ranou pěstí zabil návštěvníka baru, uspěl s odvoláním a čeká ho nižší...

Teenager fotil selfie na sloupu u tratě ve Voticích, nyní bojuje o život

15letého chlapce na nádraží ve Voticích zasáhl proud (13. září 2019)

O život bojuje patnáctiletý chlapec, který včera večer na votickém nádraží vylezl na sloup trakčního vedení. Zasáhl ho...

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Ty žlutej vietnamčíku, zalez, křičel podle napadeného inspektor ČOI

Šon Chung, kterého měl napadnout inspektor České obchodní inspekce v...

Jindřichohradecký okresní soud řeší dubnové napadení vietnamského obchodníka. Inspektor České obchodní inspekce (ČOI)...

Další z rubriky

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Žena odešla z domova k lékaři, tělo našel chodec v lese u Písku

Poblíž místa nálezu stojí přístřešek.

Jihočeští kriminalisté prověřují úmrtí ženy, jejíž tělo se našlo 7. září v lese u Písku. Mohla zemřít nešťastnou...

Táborská setkání nabídnou průvody, Quennie i ponožkovou bitvu

Jan Žižka nesmí na táborských slavnostech chybět.

Mezinárodní festival Táborská setkání obsadí od pátečního večera do neděle historické centrum města. Jeho součástí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz