Vítejte v lázeňském městečku Frymburk. Možná to nebude trvat dlouho a podobným nápisem bude městys u lipenské nádrže vítat návštěvníky. Jeho vedení hodlá do budoucna klást důraz na více klidu. Zásadní proto bylo i schválení nového územního plánu, který začal platit 15. března.
Sjezdovky, o kterých se mnoho let uvažovalo a měly být součástí rozšířeného Skiareálu Lipno v lokalitě Kaliště v katastru Frymburka, nevzniknou.
Nehrozí tak kácení a další zásahy do krajiny, které mohly podle odborníků vážně ohrozit zdroje pitné vody. V plánech se uvažovalo o vykácení téměř 37 hektarů lesa. Ve Frymburku se dál bude lyžovat jen na Martě.
„Po mnoha letech jednání můžeme nyní konečně říci, že územní plán zaručuje dlouhodobou ochranu zdrojů pitné vody pro městys na severních svazích Kaliště,“ potvrdila hydrobioložka Monika Krolová ze spolku Šumava Ne Na Prodej, který dlouhodobě o ochranu Kaliště usiloval.
Spor se táhl šest let, úvahy o rozšíření lyžařského areálu byly ještě starší. Nakonec vznikly i dvě petice, ve kterých pak spolek podpořila velká část obyvatel Frymburka a k ochraně se přiklonilo i zastupitelstvo.
Formulace v novém územním plánu je podle Krolové a jejích kolegů taková, že výstavbu lanovek a sjezdovek výslovně zakazuje. Potvrdil to i starosta Frymburka Oto Řezáč.
„Proces, který vedl ke schválení územního plánu, trval pět let. Přistoupili jsme k variantě, kdy jsme nechtěli další velké rozvojové plochy pro golf, lyžování či velkou komerci. Naopak chceme Frymburk budovat více na klidu a kvalitě. Chceme být lázeňským městečkem, které bude dobře doplňovat aktivity, jež se odehrávají nedaleko v Lipně nad Vltavou,“ sdělil Řezáč.
O statusu lázeňského městečka už jedná i s ministerstvem zdravotnictví a chce ho stavět na tamní léčivé rašelině.
Starosta rovněž potvrdil, že si chce městys zachovat životně důležité zdroje pitné vody, v dnešní době, kdy se hodně mluví o suchu, o to vzácnější.
Frymburk je totiž známý i tím, že do okolních míst svou vodu prodává a jsou to tisíce kubíků ročně. Jen v lesích v oblasti mezi vrcholy Kaliště a Bezejmenný jsou potvrzené tři desítky zdrojů. Monitoroval je tam i spolek Šumava Ne Na Prodej. Tři městys aktivně využívá a další jsou vytipované.
Není ovšem úplně vyloučené, že by se v oblasti Kaliště vůbec nemohlo lyžovat, pak by se ovšem podle starosty jednalo spíše o běžkaře a turistiku, která nebude tolik zatěžovat okolní přírodu.
S rozvojem areálu počítají dál
Skiareál Lipno se ale bude i přes změny ve Frymburku rozvíjet dál. Spíš ale směrem k Loučovicím.
„O lyžování v lokalitě Kaliště usiloval především Frymburk, Skiareál Lipno a obec Lipno proto investovaly v podstatě z podnětu městyse nemalé prostředky do záměru propojení areálů. Dnes jsou touto změnou územního plánu naše investice zmařené. O dalším postupu, jak reagovat, nyní uvažujeme,“ uvedl za společnost Lipno Servis Vojen Smíšek.
Skiareál Lipno podle jeho slov připravuje další novinky bez ohledu na změny územního plánu Frymburka. „Rozvoj se chystá v souladu s územním plánem a zásadami územního rozvoje Jihočeského kraje. O konkrétním harmonogramu dalšího postupu budeme včas informovat po zajištění financování a dodavatelských smluv,“ doplnil Smíšek.
Svým vyjádřením narazil na důležitou věc. Zásady územního rozvoje kraje jsou dokumentem, který je nadřazený územním plánům a v něm se stále s rozšířením lyžařského areálu počítá.
Píše se v něm mimo jiné o oblasti označené jako SR22 Lipno - Kramolín a je u ní uvedeno: rozšíření stávajícího areálu spolu s doplněním dalších celosezonních sportovně-rekreačních aktivit. Dotčená katastrální území jsou Frymburk, Lipno nad Vltavou, Bolechy, Dvorečná, Loučovice.
Podle starosty Řezáče to ale nutně nemusí znamenat budoucí zásah právě do Kaliště, protože oblast s označením SR22 je rozsáhlá a může se týkat jiných katastrů.