Porodné není kupování hlasů, říká František Talíř, lídr KDU-ČSL a TOP 09

  12:52
Historik František Talíř vede do voleb kandidátku TOP 09 a KDU-ČSL. Ve 27 letech je nejmladším adeptem na hejtmana v kraji. „Kandiduji proto, že dobrý politik se nepozná podle toho, kolik má funkcí, nebo jeho věku. Pozná se podle toho, s jakým úmyslem do politiky jde,“ říká.

František Talíř by se chtěl na krajské úrovni věnovat obnově krajiny. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Pět tisíc korun pro každé novorozeně a další dva tisíce pro prvňáčky slibuje jihočeským rodinám jednička společné kandidátky KDU-ČSL a TOP 09 František Talíř.

„Jsme koalice, které jde o prorodinnou politiku. Investovat do lidí aspoň tím, že budou mít částečně na kočárek nebo na aktovku, nám dává smysl,“ říká 27letý historik a moderátor Talíř.

Není to spíš kupování hlasů?
Není. Je to přesměrování toho, kam chceme investovat. Odmítáme lít další stamiliony třeba do letiště, stavět nějaké pomníky, přičemž lidé z toho nevidí vůbec nic. Podpořit rodiny porodným a pastelkovným zároveň není slibováním nemožného. Spočítali jsme si, zda to není příliš velký zásah do krajského rozpočtu.

K jaké částce jste se dobrali?
V jižních Čechách se ročně narodí přibližně sedm tisíc dětí, což obnáší na porodném celkem 35 milionů korun a na pastelkovném 12 milionů. Chceme tím vyjádřit rodinám, že jsme jim vděční, že se snaží myslet na naši budoucnost, protože děti jsou naše budoucnost. My si tu můžeme třeba zlatit kliky, ale když tu nebudeme mít další generaci, pro koho to děláme?

František Talíř (27 let)

Rodák ze Zubčic na Českokrumlovsku vystudoval operní zpěv a historii na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Absolvoval několik studijních a pracovních pobytů v Itálii, spolupodílel se na překladech historických pramenů pro osudy příhraničních oblastí Československa ve 20. století. Živí se jako historik a moderátor, je externistou operního sboru Jihočeského divadla. Hraje ve svatebním kvartetu na violoncello, řadu let prováděl v cisterciáckém klášteře ve Vyšším Brodě a v Budějovickém Budvaru. Do KDU-ČSL vstoupil ve 22 letech. Je svobodný. Jeho prastrýcem je bývalý ministr kultury Jaromír Talíř.

Seriál: Rozhovorem s Františkem Talířem pokračuje seriál předvolebních rozhovorů s vybranými kandidáty na jihočeského hejtmana.

V dopravní kapitole máte i obchvat věčně ucpaného Krumlova. Kdy bude a kudy povede?
Projekt obchvatu Českého Krumlova usnul. Nad ním byly živé diskuse, tunel ve skále ano, ne. Je to jednání nadlouho, týká se řady subjektů, je to finančně náročné a my problém musíme s komunálními politiky, ministerstvem dopravy a Ředitelstvím silnic a dálnic znovu otevřít. To znamená, že po volbách sedneme ke stolu a do dvou let budeme mít plán, co a jak. Já jsem pro variantu tunel, byť je finančně náročná.

Neměli jste při sestavování kandidátky KDU-ČSL s TOP 09 nouzi o výrazné osobnosti, když vás vybrali lídrem ještě před vašimi 27. narozeninami?
Kdyby si v Rakousku říkali, že se Sebastianem Kurzem, který se stal ve 33 letech spolkovým kancléřem, musí ještě 20 let počkat, nikdy by jim nedozrál. Naše společná kandidátka je vyvážená a záda mi kryjí zkušení politici, manažeři a lékaři, to je dohromady spolupráce zkušenosti i energie.

Kdy jste vstoupil do KDU-ČSL?
Po delším zvažování ve 22 letech.

Proč právě do této strany?
Protože jsem znal křesťanské demokraty, kteří podle mě dělali politiku správně, jsou mi blízké i hodnoty strany a zároveň její prozápadní směřování.

Pojí vás něco s exministrem kultury Jaromírem Talířem?
Je to bratranec mého otce, ale pro mě je podstatné, že jsme si lidsky mnohem blíž než prasynovec a prastrýc. Za to, že s ním mohu mluvit o politice i dalších těžkých věcech a zároveň on je ten zkušený, jsem velmi rád. Důležitá věc však je, že nejsem Jaromír mladší, doba je jiná. Nicméně je pro mě oporou a nastavil vysoko laťku, jak dobře se dá politika dělat, nechci to jméno zkazit.

Proč nejste zastupitelem v Zubčicích?
Volby v roce 2018 jsem nestihl kvůli pracovnímu pobytu v Itálii. A nechci k politice přistupovat tak, že je to trafika, i když tam fyzicky nejsem. Na zastupitelstva však chodím, jsem na nich velmi aktivní a příště už do toho půjdu.

Ale jak můžete kandidovat na hejtmana, když nemáte zkušenosti s komunální politikou?
Kandiduji proto, že dobrý politik se nepozná podle toho, kolik má funkcí, nebo jeho věku. Pozná se podle toho, s jakým úmyslem do politiky jde. Jestli na ni jde transparentně, dělá ji čistě a přichází lidem opravdu sloužit, nebo jestli tam jde hledat jen křeslo. Já bych se s jazyky (angličtina, němčina, italština – pozn. red.) uživil snáz jinde, ale tohle mi dává smysl. Tady můžu napnout síly.

Kampaň jste začal netradičně dvoutýdenní cestou na kole po kraji. Co jste při ní zjistil?
Poznat kraj ze sedla kola pro mě byla nejlepší zpětná vazba, vidět i díky tomu například, kde jsou jaké silnice, a zároveň se lidem stát přímou spojkou do politiky. Kraj je pro ně často něco bizarního, vzdáleného, a mým úkolem je jim krajskou politiku přibližovat.

A jaké mají zkušenosti s krajem?
Často říkali, že buď neví, co si pod tím představit, anebo že jim v konkrétním problému kraj nepomohl. Příkladem je bývalá starostka v Nedabyli na Českobudějovicku, paní Jana Zikmundová. Říkala mi o tamním železničním přejezdu, kde se staly dva smrtelné úrazy, a přišla za mnou, co s tím budeme dělat, protože když se obec pokusila komunikovat, byla odezva nulová.

A měl by se kraj starat o bezpečnost železničních přejezdů, nepatří to někomu jinému?
Patří, ale bezpečnost je priorita a kraj vždycky může vstupovat do jednání s kompetentními organizacemi jako jeden ze spoluhráčů.

Jaký výsledek voleb očekáváte?
Máme na to udělat patnáct procent. Pro nás je klíčové, že spojujeme síly, že odpovídáme na hroznou rozdrobenost politických subjektů, která tady je. Volby budou jeden velký guláš s výsledky kolem pěti procent. Dává nám smysl se domluvit, protože s TOP 09 jsme silnější, můžeme oslovit víc voličů a společně náš Marshallův plán dokážeme prosadit.

Proč se váš volební program vůbec jmenuje Marshallův plán?
Je v tom odkaz, že patříme na Západ. Plán znamená, že máme vizi pro oživení jihočeské ekonomiky, větší podporu rodin, venkova, zlepšení dopravy a ochrany krajiny. Po válce Československo bohužel Marshallův plán odmítlo, naopak obyvatelé jižních Čech ho teď mají šanci přijmout.

Kdyby si v Rakousku říkali, že se Sebastianem Kurzem, který se stal ve 33 letech spolkovým kancléřem, musí ještě 20 let počkat, nikdy by jim nedozrál.

František Talíř

S kým byste šli do nové koalice?
Jednodušší je říct, s kým bychom nešli. Vylučuji dva subjekty, které jsou z mého pohledu extremistické – KSČM a SPD. S ostatními se můžeme bavit o vytvoření krajské vlády podle toho, jak voliči rozdají karty.

Co se současné krajské koalici podle vás nejvíc povedlo?
Musím ji pochválit za to, že dobře zvládla koronavirus. A pokud jde o naši „parketu“ v koalici, školství, mám radost, že se podařilo relativně dost modernizovat krajské školy.

A co se hejtmanství nepovedlo?
Víc pohnout s dopravou. Podle mě je třeba víc tlačit na ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic kvůli urychlení dostavby dálnic D3 a D4. A také prosadit obchvaty Dačic, Trhových Svinů a Písku.

Čemu se chcete na kraji věnovat?
Životnímu prostředí, zemědělství, rozvoji venkova, školství a kultuře. Jako člověk pocházející z venkova vnímám na prvním místě důležitost ochrany přírody, půdy a obnovy krajiny s mokřady, mezemi, remízky a malými rybníčky. Tam je obrovská fůra práce, kterou je potřeba udělat, a o to se hlásím. Stejně potřebné je dotovat služby na venkově, aby mladí neutíkali z vesnic do města. A také podpora lokálních zemědělců, farmářů a vlastníků lesů. Těch, kteří hospodaří zodpovědně a šetrně vůči přírodě.

  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

Trhal květiny v centru, dával je ženám. Jsem šerif v Coloradu, řekl strážníkům

Strážníci v Českých Budějovicích přistihli v centru muže, který z veřejné zeleně trhal květiny a rozdával je ženám. Pak jim tvrdil, že je šerif v Coloradu, hraje NHL a vlastní raketoplán. Vandalovi...

24. července 2024  15:44

K vaření mají i konvektomat. Úroveň táborů se zlepšuje, všímá si hygiena

Jihočeští hygienici mají letos prozatím nahlášených celkem 335 táborů, na kterých bude přes 36 tisíc dětí. V plánu mají provést celkem 125 kontrol a jsou zhruba v polovině. Zatím udělili jednu pokutu...

24. července 2024  14:54

Ze třetí ligy na olympiádu. Třeba se pak odrazí výš, přejí Jungbauerovi v Dynamu

Třetiligový zápas, závěr prvního poločasu a bum! Rána do nosu, plno krve a silná bolest. Kromě lékaře a maséra ke svému spoluhráči přispěchal i Colin Andrew, který byl po nemoci, a tak zůstal mimo...

24. července 2024  13:58

Dálniční obchvat Budějovic nebude zpoplatněný, dostal na rok výjimku

Obchvat Českých Budějovic, který se stane součástí dálnice D3, nebude zpoplatněný. Ministerstvo dopravy udělilo na úsek výjimku, která zatím potrvá rok. Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS),...

24. července 2024  12:38

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...