Táborští chtějí jižní obchvat a odmítají věznici na bývalém letišti

  13:46
Dva tisíce obyvatel Tábora se zapojily do ankety o největší priority města. Mezi finálovou pětici se dostala i nová sportovní hala nebo omezení jednorázových obalů. Radnice proto rozhodla, že bude na svých akcích používat vratné kelímky.

Vězeňská služba ČR by ráda postavila na bývalém letišti Všechov věznici pro 800 mužů. | foto: Václav Pancer, ČTK

Když se v Táboře zeptáte místních, co si ve druhém největším jihočeském městě nejvíce přejí, nejčastěji paradoxně odpoví, co nechtějí. Je to věznice ve Všechově, kterou by tam Vězeňská služba ČR ráda postavila.

I to vyplynulo z nedávného velkého průzkumu. Co už naopak chtějí, je nová silniční spojka mezi Teskem a Slapy nebo multifunkční sportovní hala.

Anketa byla součástí projektu Fórum Zdravého města, při kterém lidé mimo jiné vybírali největší priority pro rok 2019.

„Každá věc má přiděleného garanta z vedení radnice, který je za jejich plnění odpovědný,“ upozornila Jana Lorencová, koordinátorka Zdravého města.

1 Věznice ve Všechově

Důkazem, že Táborští věznici v areálu bývalého vojenského letiště Všechov ve velkém odmítají, je kromě výsledků ankety také petice, kterou podepsaly tisíce lidí. Ale i nedávný protest. Na letiště při něm v dubnu vyrazilo 130 lidí a spojili ho s akcí Ukliďme svět, ukliďme Česko.

O stavbě věznice zatím není vůbec rozhodnuto. „Mohu říct jen to, že máme zájem dále jednat, vysvětlovat a setkávat se nejen s politiky, ale i s veřejností,“ reagoval před časem náměstek generálního ředitele Vězeňské služby ČR Simon Michailidis.

Bez základní shody podle něj nemá cenu projekt prosazovat a tlačit silou. Z tohoto pohledu se zdá, že nakonec zůstane jen u záměru. Bývalé zastupitelstvo předběžně odmítlo schválit změnu územního plánu, která by umožnila stavbu areálu.

„Od vězeňské služby jsme si vyžádali mimo jiné analýzu toho, co by věznice regionu přinesla. Jaké mohou být zápory i případné klady. Jde o to, aby měli všichni co nejvíce informací a projekt nebyl zbytečně démonizovaný,“ vysvětlil starosta Štěpán Pavlík (Tábor 2020).

Zároveň doplnil, že ani pak to nemusí znamenat, že se bude v prostoru bývalého letiště stavět. Všechov patří mezi vytipované lokality, kde chce mít stát věznici pro 800 mužů s tresty v mírnějším režimu. Odpůrci by si na místě přáli raději odpočinkovou zónu vyžití.

2 Urychlení stavby obchvatu

Na druhém místě průzkumu skončila dopravní stavba. Obyvatelé požadují, aby vedení města pomohlo co nejvíce urychlit vybudování jižního obchvatu Tábora mezi Teskem a obcí Slapy.

„Kdyby už byl hotový, odlehčilo by to Budějovické a její rekonstrukce by nemusela být tak velkým zásahem do dopravy,“ zmínil jeden z obyvatel Miroslav Hanuš.

Místostarostka Michaela Petrová (Jinak!) upozornila, že tato akce je krajskou investicí, město tak může jen tlačit na hejtmanství a pomáhat s přípravou. „Kraj nechává zpracovat dokumentaci pro stavební povolení. Jen ta vyjde přibližně na devět milionů korun. Po silnici naši obyvatelé volají dlouhodobě,“ sdělila Petrová.

Přesnější termín pro zahájení prací zatím není, ještě předtím se chce kraj pustit do budování jiné silnice, která napojí průmyslovou zónu na východě Tábora na Vožickou ulici.

„Odhadované náklady jsou 180 milionů korun s předpokládaným datem prací v letech 2019 až 2020,“ uvedl náměstek hejtmanky Josef Knot (TOP 09). Proti vedení trasy se postavila část místních, takže ještě není jisté, zda se podaří začít podle předpokladu.

3 Stavba domova pro seniory

Také stavba domova pro seniory je dlouhodobou prioritou. Letos už by se mělo stavět, město má připravené finance na zahájení, ale bude si muset hodně půjčit. A politici se o projektu dohadují.

Opoziční zastupitel František Dědič (ODS) na dubnovém jednání prosadil, že dokud zastupitelstvo nedá souhlas, tak by rada neměla vyhlásit výběrové řízení na akci, která má poskytnout zázemí pro osoby například s Parkinsonovou chorobou a další desítky klientů.

Odhadovaná cena stavby je 243 milionů korun. Další přidružené akce a třeba nákup movitého majetku cenu šroubují ke 300 milionům.

4 Méně jednorázových obalů

Další dvě priority mají jednu věc společnou. Je to omezení plýtvání. V prvním případě má město podporovat bezobalové obchody, ve druhém se má snažit snižovat energetickou i materiálovou náročnost. Také proto už vedení Tábora rozhodlo, že bude na svých akcích používat vratné kelímky.

„Schválili jsme nákup 10 tisíc kusů, měly by být s táborskou tematikou. Dalších 30 tisíc by pak mělo být v záloze,“ upřesnil místostarosta Václav Klecanda (Piráti).

Pro příští rok by rád zrušil i jednorázové příbory a talíře. Ohledně snížení čerpání energií město zažádá o dotaci na zpracování analýzy. Ta má ukázat, kde se dá šetřit.

5 Stadion a multifunkční hala

Poslední prioritou je dostavba fotbalového stadionu v Kvapilově ulici a výstavba multifunkční sportovní haly.

Město v minulosti na rekonstrukci fotbalového areálu přispělo 15 milionů korun a je připravené s vlastníky FK Tábor, z.s. jednat i o další spolupráci při modernizaci.

Starou halu Mír z roku 1929 má pak nahradit nová, která nabídne zázemí pro atletický oddíl a další sálové sporty. Kvůli problému se zpracováním projektové dokumentace je akce ve skluzu.

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřel herec Martin Hruška, známý ze seriálů Modrava či Sedm schodů k moci

9. června 2024  12:23

Ve věku 56 let nečekaně zemřel herec Martin Hruška. O jeho úmrtí informovalo například Jihočeské...

Uznávaný astronom se mění v šíleného vědce. Lidi teď z hvězdárny vyhazujeme, směje se

14. června 2024

Premium Miloš Tichý z českobudějovické hvězdárny natáčí zábavná krátká videa na sociální sítě, která mají...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vandalové v Táboře shodili žulové desky z hradeb na cestu, strážníci ji zavřeli

10. června 2024  11:58

Žulové desky kryjící městské hradby v Táboře někdo shodil dolů na cestu, která prochází bývalou...

Druhá sezona budějovického letiště je v plném proudu, nejvíc láká Turecko

13. června 2024  9:16

Přílety na Letiště České Budějovice stále lákají, stovky lidí vyhlížejí stroje blížící se od...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dva tisíce školáků vytvořily na náměstí v Budějovicích olympijské kruhy

14. června 2024  13:13

Žlutá, červená, zelená, modrá a černá barva se v pátek dopoledne mísily na českobudějovickém...

V Hradci usilují o Řád bílého lva pro radistu Peltána, pomáhal Třem králům

16. června 2024  10:57

Čtvrtý ze Tří králů. Tak bývá často označovaný jindřichohradecký rodák František Peltán, který za...

Linka P byla pomalá, linka L také langsam, to byly začátky MHD, slaví 115 let

15. června 2024  11:15

Poprvé vydržel provoz českobudějovických trolejbusů jen pět let do roku 1914. Když se ho podařilo...

Uznávaný astronom se mění v šíleného vědce. Lidi teď z hvězdárny vyhazujeme, směje se

14. června 2024

Premium Miloš Tichý z českobudějovické hvězdárny natáčí zábavná krátká videa na sociální sítě, která mají...

Přes 50 sportů u jezera Most. Start Olympijského festivalu předstihne hry o den

14. června 2024  16:09

Slavnostní zahájení Olympijského festivalu proběhne u jezera Most na Mostecku 25. července, tedy...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...