Ačkoli se očekávalo, že s příchodem koronavirové pandemie budou všechny úřady práce plnit propuštění zaměstnanci, opak je pravdou. Firmy neustále hledají nové kvalifikované pracovníky a snaží se je nalákat, jak jen mohou.
Současný nedostatek pracovní síly potvrzují i nejnovější statistiky, podle nichž bylo v lednu nezaměstnaných 3,1 procenta všech práceschopných Jihočechů.
Nejmenší podíl lidí hledalo práci na Českobudějovicku, kde úřad práce evidoval 2,4 procenta nezaměstnaných. Naopak nejvíce jich bylo na Českokrumlovsku – 4,8 procenta. Dohromady se tak na jihu Čech ucházelo o práce 13 a půl tisíce lidí.
„Jenže oficiálně firmy sháněly okolo 20 tisíc pracovníků. Doopravdy jim ale chybí až 40 tisíc lidí, nemají totiž povinnost hlásit volná místa,“ vysvětluje ředitel Jihočeské hospodářské komory Luděk Keist.
Výrazný nedostatek volných pracovníků potvrzuje také Úřad práce ČR. Podle něj se sice loňský roční podíl nezaměstnaných ve srovnání s rokem 2019 navýšil o necelé procento, trend se ale zřejmě obrátil, a nezaměstnanost v lednu při meziročním srovnání opět poklesla, a to o půl procenta.
„S nástupem jarních měsíců navíc dojde k rozjezdu sezonních prací, především ve stavebnictví, lesnictví nebo zemědělství. Některá pracoviště úřadu práce už nyní zaznamenávají zvýšený zájem ze strany měst a obcí o pracovníky u veřejně prospěšných prací,“ pozoruje změny mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková a dodává, že míra nezaměstnanosti se bude odvíjet hlavně podle pandemické situace.
Problémy s počtem kvalifikovaných pracovníků hlásí například ve společnosti Efaflex, která nedaleko Opařan na Táborsku vyrábí garážová vrata.
„Situace je podobná poslední dva roky, kdy nám nábory trvají až třikrát déle. Lidí je zkrátka málo, což se nakonec odráží i na kvalitě přijímaných uchazečů. Zkušení lidé většinou zůstávají ve firmách, kde se o ně dobře starají,“ podotýká vedoucí personálního útvaru společnosti Milan Šmíd s tím, že kvalitní pracovníky shánějí nejčastěji na doporučení zaměstnanců.
„A pokud hledáme někoho zvenčí, zaměřujeme se hlavně na mladé absolventy škol, kteří se k nám čas od času hlásí. Ale jsou to také padesátníci, kteří skončili s podnikáním a hledají jistotu,“ přibližuje Šmíd.
Podle něj má společnost největší nouzi o skladníky nebo servisní techniky, jež shání po celém Česku. Problémy ale mají také s hledáním všech méně kvalifikovaných pozic.
Vyprázdněný pracovní trh trápí také společnost Hauser, která u Kaplice na Českokrumlovsku vyrábí chladicí systémy. Podle personalisty Michala Kropáčka chybí firmě hlavně montážní dělníci, řidiči vysokozdvižných vozíků nebo elektrikáři.
„Sháníme také odbornější profese, jako jsou konstruktéři nebo technologové výroby. Za této situace už ani nepožadujeme předchozí praxi, všechny zájemce zaučujeme,“ říká Kropáček.
Komplikace se nevyhnuly ani jednomu z největších zaměstnavatelů v kraji, společnosti Bosch, která produkuje automobilové díly. Nejvíce zde chybí operátoři výroby do směnného provozu. „Počet kandidátů z regionu je velmi malý, i když jim nabízíme různé benefity. Kromě toho se velmi obtížně hledají IT specialisté nebo programátoři,“ jmenuje personální ředitelka firmy Barbora Schelová.
Pracují tu Mongolové i Moldavané
Jedním z řešení může být nábor zahraničních pracovníků, ale ani to už není z pohledu firem nejvhodnější řešení.
„Firmy je musejí přijmout jako normální zaměstnance, zajistit jim ubytování, kvalifikovat je pro práci a připravit pracovní materiály v jejich jazyce, aby byli schopní se co nejrychleji začlenit. Nakonec vyjde zahraniční pracovník i dráž než tuzemský,“ říká Keist s tím, že nejčastěji sem míří pracovníci ze Slovenska, Ukrajiny, ale také z Moldavska nebo Mongolska.
Potvrzuje to například ředitel personálního oddělení společnosti Rohde & Schwarz ve Vimperku Milan Černý, který zmiňuje hlavně složitý administrativní proces přijímání a jazykovou bariéru.
„Pokud už hledáme zahraniční odborníky, zajímá nás hlavně jejich jazyková výbava. Obecně se ale na agenturní pracovníky nespoléháme,“ vysvětluje personalista firmy vyrábějící měřicí systémy.
Řada společností i kvůli tomu v minulosti zavedla benefity včetně možnosti ubytování, různých finančních příspěvků nebo více dnů dovolené. Snížily se ale také nároky na přijímané zájemce o práci.
„Situace se dostala až tak daleko, že firmám stačí najít člověka, který není závislý na drogách nebo alkoholu, přijde včas do práce a vydrží tam osm hodin. To je dnes ve zkratce kvalifikace dobrého pracovníka,“ popisuje ředitel hospodářské komory Keist.