Firmy chtějí změny ve školách. Kraj musí více podporovat technické obory

  17:10
Na trhu práce chybí absolventi s technickým vzděláním a ti se vzděláním všeobecným mají horší uplatnění. Jihočeský kraj se proto chystá na složitý úkol - optimalizaci středního školství. MF DNES oslovila zástupce škol i významných firem, jak by si změny představovali.

František Kamlach řídí Vyšší odbornou školu v Sezimově Ústí, která nabízí širokou škálu technických oborů. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Plán nové krajské radní pro školství Lucie Kozlové (ANO) je jasný - provést oborovou optimalizaci středních škol. Je to ožehavé téma, na které se chystala řada jejích předchůdců.

Cílem je jít naproti požadavkům trhu práce, kde se akutně nedostává technicky vzdělaných lidí, což brzdí další rozvoj firem.

„Nebudu rušit školy. Ale bude se muset přestavět skladba oborů,“ zdůraznila Kozlová. Podle ní je evidentní, že kraj musí více podporovat technické obory i klasická řemesla. „Na úkor různých ekonomických oborů, kde je přetlak absolventů na trhu práce,“ dodala.

MF DNES oslovila zástupce významných zaměstnavatelů v kraji a ti iniciativu radní podporují. Technicky vzdělané lidi není kde brát.

„Síť škol je strašně veliká. Pokud to někdo dokáže prořezat, tak to bude jedině dobře. Dřív byla koncepce školství daleko lepší. Stát řekl, kolik potřebuje jednotlivých profesí, a počty přijatých se redukovaly podle toho. Teď se otevírají obory podle zájmu uchazečů, a ne podle toho, jaké jsou požadavky trhu práce,“ upozornil Pavel Baloun, jednatel strojírenské společnosti Banes v Soběslavi. Ta zaměstnává 110 lidí, nedávno otevřela novou halu a chystá další dvě. A nábor nových lidí není jednoduchý.

Ředitel Kamlach dává za příklad Zlínský kraj

To, že rušení některých oborů na všeobecných či humanitních školách bude do budoucna nutnost, říkají i zástupci středních technických škol.

„Problém je, že v posledních letech je uchazečů o střední školy o 25 až 30 procent méně, gymnázia ovšem žádný pokles nezaznamenala. Navíc se otevřela nová lycea. Někdo by měl přijít a učinit to tvrdé politické rozhodnutí - omezíme třeba po jedné třídě na těch a těch gymnáziích, omezíme lycea. Některé kraje to udělaly, třeba Zlínský, a má to výsledky,“ podotkl ředitel Vyšší odborné školy, střední školy, Centra odborné přípravy v Sezimově Ústí František Kamlach.

Druhou věcí je, že by školy od kraje uvítaly větší finanční podporu například na propagaci a při přípravě nových perspektivních oborů na základě poptávky firem. „Do propagace technických oborů dáváme obrovské množství energie a peněz,“ potvrzuje Kamlach. Záběr škol je široký - od inzerátů přes docházení do základních škol či pořádání dnů otevřených dveří.

Problém je, že takto dobrá spolupráce mezi školou a zaměstnavateli není úplně standardem. A pro firmy to pak znamená, že absolventi jsou hůř uplatnitelní.

„Školy dnes často nemají motivaci ke spolupráci s firmami - nejsou podle toho hodnoceny. V regionu jsou střední školy a učiliště, které jsou v tomto směru akční, ale je to spíše snahou vedení škol a osobním nasazením ředitelů,“ uvedla personalistka budějovického Bosche Barbora Schelová.

Podle ní by na úrovni kraje měla fungovat regionální koordinační a poradenská centra a fondy pro spolupráci škol a firem. Kraj by také měl usilovat o užší spolupráci škol a firem.

„Možným řešením je rozšíření odborného výcviku a praxe ve firmě, které by usnadnilo přechod absolventů ze školy a učebního oboru do praxe zapojením do pracovního prostředí v průběhu studia. Měla by se také posílit informovanost studentů a jejich rodičů o možnostech a šancích konkrétního uplatnění po ukončení školy například vytvořením pozice koordinátora spolupráce školy a firem,“ dodala Schelová.

Školy čím dál víc lákají uchazeče na dobré příklady - když rodič uvidí, že jeho dítě bude mít už na škole stipendium a jasnou budoucnost se zajímavým platem, je to silný argument. A pokud je škola orientovaná na praxi, mohou velmi rychle uspět.

Příkladem je 20letý Tomáš Paták ze Soběslavi. V roce 2015 v Sezimově Ústí dokončil čtyřletý obor mechanik - seřizovač. A dnes je ve společnosti Banes již mistr výroby a má pod sebou mnohem starší kolegy.

„Mě škola nebavila, zájem jsem začal mít až ve druháku na střední, kdy začalo být vyučování víc praktické. Na brigády jsem do Banesu chodil už od prváku a od třeťáku jsem měl stipendium,“ popsal mladý mistr.

Autor:
  • Nejčtenější

Náctiletý šofér vjel do protisměru, čelní střet nepřežila řidička ve druhém voze

Tragická dopravní nehoda se stala ve středu odpoledne na Českobudějovicku. Mladý řidič přejel do protisměru, kde se čelně střetl s autem, které řídila žena. Ta po srážce na místě zemřela.

2. října 2024  17:16

Muž zbil děti tyčí, při házení s míčem mu trefily sochu. Rodiče to nahlásili policii

Hra s míčem skončila pro dvě desetileté děti v Husinci na Prachaticku výpraskem. Poté, co při házení o strom trefily míčem dřevěnou sochou vodníka uvnitř kmene, na ně zaútočil starší muž. Chlapce a...

3. října 2024  17:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Orlický gigant ubrzdil záplavy. Včasná příprava zachránila Prahu i Mělník

Premium

Dostatek prostoru pro téměř 200 milionů kubíků vody a dokonalá souhra na celé vltavské kaskádě mezi jihem Čech a Prahou. To jsou hlavní důvody, proč velká voda v polovině září nenapáchala v kraji...

3. října 2024

Čelní střet s kamionem osobák slisoval, nehodu nepřežil dvacetiletý řidič

Dvacetiletý řidič ráno nepřežil střet s kamionem na Jindřichohradecku. Je to druhá tragická nehoda v kraji během 24 hodin. Ve středu odpoledne bourala dvě osobní auta u Týna nad Vltavou, tam čelní...

3. října 2024  10:57

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Značka „pozor labutě“ vykouzlí úsměv, tři přikázané směry nad sebou jen naštvou

Někdy pobaví, jindy působí nesmyslně. Na dalším místě je jich tolik, že to je jak malý les. Dopravní značky. Je jich tak moc, že už mnohdy působí spíš kontraproduktivně a člověk je nestíhá ani...

4. října 2024

Vedra i bouřky odradily turisty od cest na zámky. Návštěvnost klesla

Jen zámek v Dačicích přivítal letos o prázdninách víc lidí než vloni. Pomohla unikátní výstava Císařovi vojáci. Ostatní jihočeské státní památky hlásí v letní sezoně mírný pokles návštěvnosti. Češi...

7. října 2024  17:14

Tragický případ dělníků, které srazil vlak, policie odložila. Viník také zahynul

Před několika dny to byl přesně rok, kdy se nedaleko Bělčic na Strakonicku stala tragická nehoda, při které na železnici zemřeli dva dělníci a další dva byli těžce zranění. Dnes policie oznámila, že...

7. října 2024  13:02

Sport mi dal sebedůvěru, těší šampionku. Sní o galavečerech nebo olympiádě

„Je příjemné ji mít zase na krku,“ rozzáří se při pózování fotografce se zlatou medailí. Od zářijového triumfu sedmnáctileté Kateřiny Kohoutové na juniorském mistrovství světa v thajském boxu už...

7. října 2024  12:20

Za bronz z Paříže se odměnil svíčkovou se šesti. Petráček chce i na šesté hry

Byl už na své páté akci pod pěti kruhy. A vybojoval svůj třetí cenný kov. V Paříži na své trati 50 metrů znak v kategorii S4 byl třetí. Tím zkompletoval svou sbírku paralympijských medailí....

7. října 2024  11:33

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Legendární erotický film Emanuela se po 50 letech dočkal předělávky

Když se v roce 1974 objevil film Emanuela se Sylvií Kristelovou v hlavní roli, vzbudilo to pozdvižení. Explicitní...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...