Finanční úřady tří jihočeských měst čeká omezení, nepomohly ani protesty

  14:51aktualizováno  14:51
Finanční správa se kvůli šetření rozhodla upravit provoz pracovišť finančního úřadu v Trhových Svinech, Kaplici a Dačicích. Jihočeští starostové s argumenty pro omezování služeb nesouhlasí a nelíbí se jim, že je postavili před hotovou věc.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Od roku 2016 fungují v kraji dvě pracoviště finančního úřadu v takzvaném formátu 2 + 2. Ve Vodňanech a v Blatné tehdy s nelibostí sledovali, jak ministerstvo financí redukuje místní pobočky.

S počátkem příštího roku se to bude týkat ještě trojice dalších jihočeských měst – Trhových Svinů, Kaplice a Dačic. A to i přes dlouhodobé protesty starostů z celého kraje.

Model 2 + 2 ve stručnosti zajišťuje službu dvou úředníků ve dvou dnech v týdnu. „Psali jsme několik dopisů ředitelce Finanční správy Tatjaně Richterové, ať už pod hlavičkou sdružení Růže, nebo jako Svaz měst a obcí. Snažili jsme se jí vysvětlit, že se tímto krokem jen vzdálí státní správa od občanů,“ říká starostka Trhových Svinů Věra Korčáková.

V případě podání opravného daňového přiznání budou muset místní jet do Českých Budějovic. „Jenže dopravní dostupnost krajského města je špatná, i když to máme jen něco přes dvacet kilometrů,“ vysvětluje Korčáková s tím, že se to v Trhových Svinech bude týkat velké části obyvatel.

„Vedení správy navíc vůbec nevzalo v úvahu rozsáhlé změny v místním katastru nemovitostí, kvůli čemuž si bude muset řada lidí nechat opravit daňové přiznání,“ dodává.

Zklamaná je i z přístupu finančního úřadu ke všem starostům, kterých se rozhodnutí týká. V srpnu jim vedení správy vysvětlovalo přibližnou podobu plánu, jenže prakticky okamžitě poté nabraly věci rychlý spád. 

Byla to jen hra na diskuzi

„Pouhý den po této schůzce už u nás byli úředníci z ministerstva s tím, že nás čekají změny. Celé to tedy bylo dopředu jasné, byla to jen taková hra na diskusi,“ upozorňuje rozhořčeně Korčáková.

Podobný dojem z plánovaných změn má i starosta Dačic Karel Macků, který navíc kritizuje neochotu finančního úřadu brát v potaz jakékoli připomínky.

„Pořád jsme vznášeli argumenty proti plánu a finanční úřad jen tvrdil, že to zváží. Pak jsme jen dostali dopis s tím, že se všemi důvody zabývali, ale žádný z nich nebyl dostatečným důvodem k zachování plnohodnotného pracoviště. Už nevím, co víc zdůraznit než dojezdovou vzdálenost do Jindřichova Hradce, která je v krajních případech až 60 kilometrů,“ podotýká Macků.

Na rozhodnutí generálního ředitelství Finanční správy mu vadí zejména to, že po omezení fungování katastrálního úřadu přicházejí Dačice o další služby, které může město místním i okolním obyvatelům nabízet. 

„Rozumím lidem z venkova, že si začínají připadat opuštěně. Navíc dačická podatelna katastrálního úřadu nyní funguje místo modelu 2 + 2 už jen jeden den v týdnu,“ upřesňuje starosta.

Stejně jako Korčáková vnímá i Macků důvody k omezení služeb jako neopodstatněné. „V dopise od správy jsme se nedozvěděli ani kritéria, podle kterých pracoviště vybírali. Hlavním důvodem je šetření peněz, což jsme s kolegy z dalších měst rozporovali. Údajně měl být hlavním kritériem počet klientů, v čemž Dačice pro Finanční správu asi nejsou moc důležité,“ pozastavuje se nad rozhodnutím správy.

Dopisy byly málo

Dačický starosta společně s kolegou z Kaplice Pavlem Talířem navíc stojí za několika dopisy poslanými vedení správy ze strany Svazu měst a obcí, v nichž upozorňovali na důvody, proč by pracoviště měla být zachována. Oba však potvrzují, že z finančního úřadu nedostali žádnou odpověď.

„Chtěli jsme v dopisech jen stručně, jasně a jednoduše shrnout, o co nám jde a proč se záměrem nesouhlasíme. Zatím jsem žádnou odpověď od ministryně financí Aleny Schillerové nebo ředitelky Finanční správy nedostal, ale očekávám, že ji od nich dostaneme,“ doufá Talíř, který se zároveň podivuje nad předešlým argumentem ministerstva, jež zdůrazňuje úsporu státních peněz.

„Vždyť to bývalé pracoviště bude jen převedeno pod jiný úřad toho samého ministerstva, které stejně bude muset budovu nějak udržovat. Úsporu v tomto případě nevidím vůbec žádnou,“ vysvětluje Talíř.

Společně se starosty Dačic a Trhových Svinů očekává, že systém začne fungovat od začátku roku. „Ale ani to zatím nikdo přesně neví,“ doplňuje.

  • Nejčtenější

V šumavském jezeře objevili nálevníka lahvenku, je to první nález v Česku

Potápěči původně v Prášilském jezeře hledali vzácnou rostlinu šídlatku. Místo toho našli spoustu jiných živočichů a...

Umím si představit, že bych opět létal v armádě s gripenem, říká Šonka

Pilotu Martinu Šonkovi skončila před pár týdny sezona v podniku Red Bull Air Race, který v loňském roce vyhrál. Příští...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Dálnici D4 konečně prodlouží také na trase směrem k Písku

Ze sedmi zájemců jsou nyní tři finalisté, kteří se ucházejí o stavbu dálnice D4 od jihočeských Mirotic do Středočeského...

První liga: Budějovice vyhrály v Havířově, Litoměřice uspěly v Porubě

Šlágr 13. kola první hokejové ligy se hrál na ledě Havířova. Lídr soutěže České Budějovice tam zvítězil 5:2 a vede o...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Budějovice bojují za zklidnění dopravy, Česká ulice však zůstala průjezdná

Řidiči v Českých Budějovicích přišli na to, jak si zkrátit cestu přes centrum města. Ve špičce se tím mohou vyhnout...

Motocyklista zemřel po nehodě na Strakonicku. Policisté našli svědka

Osmačtyřicetiletý motocyklista zemřel v sobotu odpoledne po nehodě na Strakonicku. Příčina nehody je zatím nejasná....

Řidič s autem bez technické nezvládl zatáčku a skončil na jiném voze

Řidič za volantem auta s propadlou technickou kontrolou je zřejmě viníkem nehody na Jindřichohradecku. Nepřizpůsobil...

V šumavském jezeře objevili nálevníka lahvenku, je to první nález v Česku

Potápěči původně v Prášilském jezeře hledali vzácnou rostlinu šídlatku. Místo toho našli spoustu jiných živočichů a...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.

Najdete na iDNES.cz