Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Finanční úřady tří jihočeských měst čeká omezení, nepomohly ani protesty

  14:51
Finanční správa se kvůli šetření rozhodla upravit provoz pracovišť finančního úřadu v Trhových Svinech, Kaplici a Dačicích. Jihočeští starostové s argumenty pro omezování služeb nesouhlasí a nelíbí se jim, že je postavili před hotovou věc.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Od roku 2016 fungují v kraji dvě pracoviště finančního úřadu v takzvaném formátu 2 + 2. Ve Vodňanech a v Blatné tehdy s nelibostí sledovali, jak ministerstvo financí redukuje místní pobočky.

S počátkem příštího roku se to bude týkat ještě trojice dalších jihočeských měst – Trhových Svinů, Kaplice a Dačic. A to i přes dlouhodobé protesty starostů z celého kraje.

Model 2 + 2 ve stručnosti zajišťuje službu dvou úředníků ve dvou dnech v týdnu. „Psali jsme několik dopisů ředitelce Finanční správy Tatjaně Richterové, ať už pod hlavičkou sdružení Růže, nebo jako Svaz měst a obcí. Snažili jsme se jí vysvětlit, že se tímto krokem jen vzdálí státní správa od občanů,“ říká starostka Trhových Svinů Věra Korčáková.

V případě podání opravného daňového přiznání budou muset místní jet do Českých Budějovic. „Jenže dopravní dostupnost krajského města je špatná, i když to máme jen něco přes dvacet kilometrů,“ vysvětluje Korčáková s tím, že se to v Trhových Svinech bude týkat velké části obyvatel.

„Vedení správy navíc vůbec nevzalo v úvahu rozsáhlé změny v místním katastru nemovitostí, kvůli čemuž si bude muset řada lidí nechat opravit daňové přiznání,“ dodává.

Zklamaná je i z přístupu finančního úřadu ke všem starostům, kterých se rozhodnutí týká. V srpnu jim vedení správy vysvětlovalo přibližnou podobu plánu, jenže prakticky okamžitě poté nabraly věci rychlý spád. 

Byla to jen hra na diskuzi

„Pouhý den po této schůzce už u nás byli úředníci z ministerstva s tím, že nás čekají změny. Celé to tedy bylo dopředu jasné, byla to jen taková hra na diskusi,“ upozorňuje rozhořčeně Korčáková.

Podobný dojem z plánovaných změn má i starosta Dačic Karel Macků, který navíc kritizuje neochotu finančního úřadu brát v potaz jakékoli připomínky.

„Pořád jsme vznášeli argumenty proti plánu a finanční úřad jen tvrdil, že to zváží. Pak jsme jen dostali dopis s tím, že se všemi důvody zabývali, ale žádný z nich nebyl dostatečným důvodem k zachování plnohodnotného pracoviště. Už nevím, co víc zdůraznit než dojezdovou vzdálenost do Jindřichova Hradce, která je v krajních případech až 60 kilometrů,“ podotýká Macků.

Na rozhodnutí generálního ředitelství Finanční správy mu vadí zejména to, že po omezení fungování katastrálního úřadu přicházejí Dačice o další služby, které může město místním i okolním obyvatelům nabízet. 

„Rozumím lidem z venkova, že si začínají připadat opuštěně. Navíc dačická podatelna katastrálního úřadu nyní funguje místo modelu 2 + 2 už jen jeden den v týdnu,“ upřesňuje starosta.

Stejně jako Korčáková vnímá i Macků důvody k omezení služeb jako neopodstatněné. „V dopise od správy jsme se nedozvěděli ani kritéria, podle kterých pracoviště vybírali. Hlavním důvodem je šetření peněz, což jsme s kolegy z dalších měst rozporovali. Údajně měl být hlavním kritériem počet klientů, v čemž Dačice pro Finanční správu asi nejsou moc důležité,“ pozastavuje se nad rozhodnutím správy.

Dopisy byly málo

Dačický starosta společně s kolegou z Kaplice Pavlem Talířem navíc stojí za několika dopisy poslanými vedení správy ze strany Svazu měst a obcí, v nichž upozorňovali na důvody, proč by pracoviště měla být zachována. Oba však potvrzují, že z finančního úřadu nedostali žádnou odpověď.

„Chtěli jsme v dopisech jen stručně, jasně a jednoduše shrnout, o co nám jde a proč se záměrem nesouhlasíme. Zatím jsem žádnou odpověď od ministryně financí Aleny Schillerové nebo ředitelky Finanční správy nedostal, ale očekávám, že ji od nich dostaneme,“ doufá Talíř, který se zároveň podivuje nad předešlým argumentem ministerstva, jež zdůrazňuje úsporu státních peněz.

„Vždyť to bývalé pracoviště bude jen převedeno pod jiný úřad toho samého ministerstva, které stejně bude muset budovu nějak udržovat. Úsporu v tomto případě nevidím vůbec žádnou,“ vysvětluje Talíř.

Společně se starosty Dačic a Trhových Svinů očekává, že systém začne fungovat od začátku roku. „Ale ani to zatím nikdo přesně neví,“ doplňuje.

  • Nejčtenější

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Po jedné rvačce měl Špinar život naruby. Bojovník MMA přišel o kariéru

Slušný člověk z učitelské rodiny, který měl dobře našlápnuto v práci i ve sportu. Matěj Špinar, šestadvacetiletý MMA...

Dětské gangy v Táboře kradou mobily a peníze, řeší to policie i radnice

Okolí Jordánu a Husova parku v Táboře obsadily skupinky nezletilých, které napadají kolemjdoucí. Policejní hlídky se na...

Mladík ukradl energetický nápoj v době nouzového stavu. Hrozí mu 2 až 8 let

Krást v době nouzového stavu se nemusí vyplatit dvacetiletému mladíkovi. Ve čtvrtek večer ukradl z obchodu v Českých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pepa z MasterChefa staví domy ze dřeva, ale touží po vlastní restauraci

Jako dítě ho na fotbal a podobné aktivity moc neužilo. Spíše tahal hrnce, a když maminka nebo babičky vařily, bedlivě...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Lázně na jihu Čech by mohly sloužit pacientům z nemocnic

Jihočeské lázně musely upravit svůj provoz podle vládních nařízení. Je to jeden z hlavních důvodů, proč někteří klienti...

Jihočeský kraj chystá pro pacienty s lehčím průběhem covidu péči v halách

Týmy zdravotníků v jihočeských nemocnicích pečovaly na začátku tohoto týdne o 443 pacientů s covidem, z toho více než...

Strakoničtí vojáci vyměnili uniformy za zdravotnické obleky a pomáhají

Více než tři desítky vojáků z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic pracují během pandemie koronaviru v...

Naším cílem je soběstačnost hendikepovaných, říká šéf firmy o úpravách aut

Miroslav Bartoš se svým týmem ve Slapech u Tábora upravuje auta pro tělesně postižené. Na trh uvedl třeba přelomový...

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHATRONIK SENIOR (OD 50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 50 000 Kč

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...