Ochotný a usměvavý. Farář z Trhových Svinů zemřel náhle v 41 letech

  11:23aktualizováno  11:23
Věčně usměvavý, pozitivně naladěný a ochotný všem kdykoliv pomoci. Tak si lidé nejen v Trhových Svinech na Českobudějovicku pamatují místního faráře Marcina Želazného, který zemřel náhle v noci na pátek 28. prosince ve znojemské nemocnici. Bylo mu pouhých jednačtyřicet let.

Starostka Trhových Svinů Věra Korčaková a místní farář Marcin Želazny představili 30. listopadu 2018 v Trhových Svinech poštovní známku s portrétem prezidenta druhé republiky a následně protektorátu Emila Háchy. | foto: ČTK

Bližší okolnosti úmrtí nechtěla komentovat policie ve Znojmě ani mluvčí Biskupství českobudějovického Miroslav Bína.

„Dostali jsme informace od znojemských policistů, že zemřel v tamní nemocnici. O příčině úmrtí nám nic neřekli. Pouze víme, že bylo náhlé,“ sdělil Bína.

Ten zároveň striktně odmítl spekulace některých médií informujících o policejním vyšetřování nedbalostního trestného činu s následkem smrti.

Marcin Dawid Želazny se narodil v roce 1977 v polských Mysłowicích a měl čtyři sourozence. V České republice sloužil na několika farnostech a kromě Trhových Svinů, pod které spadají i farnosti v Olešnici, Benešově nad Černou a Žumberku, působil také v Hosíně u Budějovic.

„U nás sloužil někdy před deseti lety, ale prakticky pořád jsme se potkávali při různých společenských i církevních akcích,“ říká o něm současný hosínský farář Tomas van Zavrel.

Právě v Hosíně na tehdy ještě poměrně mladého faráře dodnes velmi rádi vzpomínají. „Byl to opravdu radostný člověk, který měl obrovské charizma a dokázal oslovit celé generace věřících i lidí, kteří křesťané nebyli. Pořádal pro ně i různé zájezdy jak duchovní, tak za zábavou. Byl také akční, rád zpíval a velmi dobře promlouval k ostatním. Všichni také oceňovali, že dokázal pomoci seniorům i mladým,“ vzpomíná van Zavrel.

Posledních deset let sloužil Želazny na farnosti v Trhových Svinech, kde si ho lidé pamatují především díky jeho otevřenosti.

„Moc do kostela nechodím, i když jsem věřící katolík. Pan Želazny mi křtil dceru a nenechal jsem si ujít jeho půlnoční mše ani akce, kterých se zúčastnil. Zkrátka byl jedním z nás a to i přes to, že pocházel z Polska,“ říká o faráři Jiří Husar z Trhových Svinů.

„Je to pro mě a všechny okolo strašná událost. Znala jsem se s ním velmi dobře a pořád na něho myslím. Díky tomu, že byl neuvěřitelně aktivní, tak se mu podařilo do kostela přivést lidi, kteří nikdy nebyli věřící. Pod jeho vedením byla místní farnost velmi oblíbená. Vůbec si neumím představit, jak to tu teď bude fungovat,“ podotkla starostka Trhových Svinů Věra Korčaková.

Město má v plánu pro rodinu zesnulého faráře vytvořit kondolenční knihu, která bude umístěna na úřadě a při mších v kostele. „Kdo bude chtít připojit svou vzpomínku na pana faráře, bude ji moci napsat právě do této knihy, kterou bychom pak rádi předali jeho rodině v Polsku,“ dodává Korčaková.

S farářem se Trhovosvinenští rozloučí ve čtvrtek při zádušní mši od 14 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Poté bude zesnulý převezen do rodných Mysłowic, kde ho v sobotu uloží do rodinného hrobu.

Jeho administraci prozatím převezmou faráři z okolních obcí nebo z diecéze. „V Trhových Svinech však odchodem pana Želazného ztratili něco víc než jen úředníka v kostele. Přišli především o člověka, kterého měli rádi, a někoho, kdo je nosil v srdci,“ podotkl hosínský farář van Zavrel.

Témata: Jihočeský kraj

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Konec nepřesným mapám. Češi mají systém na mapování zaplavených prostor

Chýnovská jeskyně

Mapování špatně přístupných zatopených prostor pomocí provázků, uzlíků a měřidla byla ještě nedávno běžně používanou...

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Řidič sjel na louku, po půl kilometru narazil do stromu a zemřel

Řidič ujel po louce téměř půl kilometru, pak narazil do stromu. Na místě zemřel.

Na Českobudějovicku vyjel dopoledne jednašedesátiletý řidič s autem mimo silnici. Notný kus cesty ještě ujel po louce,...

Myslel jsem, že se mi posmívá, tvrdí muž obžalovaný ze zabití ranou pěstí

Ilustrační snímek

Až 16 let vězení hrozí třicetiletému Jakubu Formanovi, který je obžalovaný, že loni prosinci zabil ranou pěstí o rok...

Další z rubriky

Táborští chtějí jižní obchvat a odmítají věznici na bývalém letišti

Bývalé vojenské letiště Všechov vTáboře.

Dva tisíce obyvatel Tábora se zapojily do ankety o největší priority města. Mezi finálovou pětici se dostala i nová...

Opilý řidič v Budějovicích skončil v poutech, nadýchal 2,73 promile

Mladík nadýchal dvě promile, řidičák nedostane.

Jedenačtyřicetiletý muž usedl v sobotu ráno za volant svého vozu i přesto, že se před tím posílil nejednou sklenkou...

Pes pobíhal po českobudějovickém sídlišti, majitelka se zatím opíjela

Milý pohled kanaánského psa s leskem divočiny v jeho očích

K volně pobíhajícímu psu vyjížděli ve čtvrtek večer strážníci na sídliště Máj v Českých Budějovicích. Od kolemjdoucích...

Najdete na iDNES.cz