Libor Hrubý byl generálním ředitelem táborské zoo.

Libor Hrubý byl generálním ředitelem táborské zoo. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Exšéf zoo Hrubý u soudu odmítl obvinění, důkazy považuje za neplatné

  • 3
Za nesplacené půjčky ve výši téměř deseti milionů korun hrozí táborskému podnikateli Liboru Hrubému desetileté vězení. Peníze si podle státního zástupce půjčoval jako předseda představenstva táborské zoo, ačkoli věděl, že zahrada nemůže na jejich vrácení vydělat.

Podle obžaloby si Hrubý v letech 2011 a 2012 půjčil od několika lidí a od firmy Centropen Dačice celkovou částku přesahující 10 milionů korun. Ve smluvených lhůtách zaplatil prý jen 200 tisíc korun z této sumy.

Libor Hrubý během prvního dne líčení odmítl vypovídat. Další den si to však rozmyslel. A ve své řeči veškerá obvinění odmítl. Naopak podle něj policie a státní zastupitelství jednaly nezákonně.

„Obžalobu považuji za absurdní a podanou v rozporu se zákonem,“ řekl na začátek svého vystoupení. Podle něj mu policie zadržela dokumenty, které podle povolení k prohlídce vůbec neměla zabavovat. Takovéto důkazy jsou podle něj neplatné. Do spisu státní zástupce údajně úmyslně nevkládal důkazy, které by byly ve prospěch Hrubého.

Soud minulou středu vyslýchal několik svědků, kteří půjčovali táborské zoo peníze. Některé pohledávky působí přinejmenším zvláštně. Vyslýchaní svědci půjčovali Hrubému statisíce až miliony korun, přitom si příliš nezjišťovali, v jaké je ekonomické situaci, a při neplacení dluhů ani je příliš nezajímalo, proč své peníze nedostali.

Bývalý generální ředitel dačické společnosti Centropen Hrubému poskytl celkem 2,5 milionu korun. „Pana Hrubého znám více než třicet let. Za tu doby mezi námi nebyly žádné konflikty. V roce 2011 jsem vyrozuměl, že má finanční problémy, snažil jsem se mu přispět. Nabídl mi slušný výnos,“ popsal situaci Ludvík Čurda.

Takto nejprve „investoval“ dva miliony korun. Výnos měl být pět až osm procent. Později mu půjčil dalších 500 tisíc. „Nezajímal jsem se, z čeho to zaplatí. Věřil jsem tomu, co řekl, a podepsal,“ uvedl Čurda.

Sám se ani nepřipojil k trestnímu oznámení. Dokonce svou pohledávku nepřihlásil do insolvenčního řízení, protože to nestihl. „Neměl jsem pocit, že by ze mě něco chtěl vylákat nebo mě uvést v omyl,“ řekl. Přesvědčil i svého kolegu z firmy, aby mu půjčil dalších 300 tisíc.

Hrubému půjčila i samotná společnost Centropen. A to pět milionů korun. Půjčka z roku 2011 byla krytá směnkou. Čurda se za Hrubého představenstvu zaručil. Podivné bylo, že půjčka byla k překlenutí zimního období. Splatná měla být 31. března 2012.

Tomu se podivoval i soudce Ondřej Vítů. Logičtější by totiž bylo, kdyby splatnost byla po letní sezoně, kdy se očekávaly zisky z návštěvnosti zoo.
Sám Hrubý tvrdí, že byl přesvědčen, že dluhy splatí. Odvolával se na posudky hodnoty staveb a pozemků zoo, hodnotu dosud neproplacené směnky či výnosů z prodeje projektu v Dubaji. Ovšem z toho dostal jen zlomek.

„Společnost očekávala příjmy 192 milionů korun. Imaginární škoda 10,5 milionu představuje 5,5 procenta z této částky,“ dodal Hrubý.

Hrubý byl majitelem táborské zoo od roku 2011 do loňského dubna. Vzhledem k dluhům a nedostatku financí musel v únoru 2015 provoz ukončit. Následně zoologickou zahradu odkoupil v insolvenčním řízení pražský podnikatel a největší chovatel koi kaprů v Česku Evžen Korec, který v červnu provoz obnovil. Hrubý ještě pak nějakou dobu byl jeho odborným poradcem.