Podle vedení obce, která spalovnu uhlí a biomasy kritizovala, se i díky jejím aktivitám snížilo znečišťování okolí tímto zařízením.
Carthamus se snaží o trvalé povolení provozu jednoho z největších soukromých energobloků v Česku už sedm let. Kvůli námitkám okolí investoval miliony korun do změn technologie.
Souhlasné stanovisko k vlivu na ovzduší je podmíněné několika podmínkami. Například vysázením řady stromů kolem zařízení a příjezdové cesty. Krajský úřad naopak netrvá na původním záměru dopravovat palivo do kotelny po železnici, vozit ho budou výhradně kamiony.
„Krajský úřad neshledal důvod k omezení dopravy. Nebyly předloženy žádné důkazy o nadměrném zatěžování v souvislosti s dopravou pro zdroj,“ stojí ve vyjádření odboru životního prostředí podepsaném vedoucím Zdeňkem Klimešem.
Odbor životního prostředí kraje přitom zároveň konstatuje, že energoblok leží v oblasti s výjimečným výskytem smogových situací, ale regulace jeho provozu je problematická, protože zásobuje teplem a teplou vodou část Krumlova. Zhoršení kvality ovzduší je proto menší zlo než přerušení dodávek tepla.
K zařízení na výrobu elektrické energie spalováním štěpků a uhlí měla největší výhrady obec Přísečná. Podle jejího právního zástupce Michala Bernarda z táborské advokátní kanceláře rozhodne o dalším postupu vedení obce.
Odvolat se může ještě k ministerstvu životního prostředí. Vedení obce Přísečná je zatím částečně spokojené.
„Na zápach si už naši obyvatelé nestěžují. Doufáme, že v budoucnosti vyřeší problém dopravy plánovaný obchvat obce,“ míní starostka Přísečné Růžena Podskalská.
Podle mluvčího společnosti Carthamus Zbyňka Škodáčka se týká nové povolení i součástí provozu, jako je třídička, drtička a sušička dřevní štěpky.
„Povolení obsahují spousty podmínek, které budeme beze zbytku plnit. Jen v loňském roce jsme investovali do ekologizace energobloku 11 milionů korun a pokračujeme s investicemi i letos,“ poznamenal Škodáček.
Energoblok stojí na místě kotelny na hnědé uhlí z 80. let minulého století. V roce 2005 ji koupila a začala rekonstruovat společnost Carthamus. Má dva kotle o celkovém výkonu 40 megawattů a zásobuje odpadním teplem na 800 krumlovských domácností.