Když se začne mluvit o rozšíření areálu poblíž Českého Krumlova a začátku spalování paliva vznikajícího z komunálního a průmyslového odpadu, vypadá to, že tento záměr nikdo moc podpořit nechce.
Společnost Carthamus, která má zájem o zvýšení výkonu svého zařízení na katastru Přísečné, ve čtvrtek večer svůj projekt oficiálně představila i na jednání zastupitelů Krumlova. Vedení města ale o to příliš zájem nemá.
„Můj postoj je takový, že spalovna tohoto typu sem nepatří,“ reagoval starosta Alexandr Nogrády. A odpůrců je více, vyplývá to i z dokumentace ministerstva životního prostředí (MŽP), které už se záměrem zabývalo.
Krumlov i další obce z okolí by na druhou stranu po rozšíření provozu mohly využívat vyrobenou elektřinu a teplo.
Vznikající energoblok v Přísečné už v minulosti čelil dlouhé roky kritice a pozornosti veřejnosti. Pak získal potřebná povolení a začal fungovat. Pět let od platné kolaudace přišel Carthamus s novinkou – chce trojnásobně zvýšit výkon a spálit tak ročně až 80 tisíc tun paliva pro výrobu elektřiny a produkovat tím i teplo a teplou vodu. Firma energoblok provozuje na místě bývalé uhelné výtopny od roku 2012.
K záměru zahájilo MŽP zjišťovací řízení, do kterého se už vyjádřily státní instituce, spolky i obec. Většina podnětů je kritických. Energoblok dnes používá biopalivo, to znamená dřevní odpad. Nově chce spalovat takzvané tuhé alternativní palivo (TAP) – vyrobené z plastů, kalů z čističek nebo barev a organických materiálů.
Podle mluvčího společnosti Zbyňka Škodáčka je celý projekt předmětem řízení. Jestli zařízení spustí novou technologii v roce 2026, jak je naplánované, se uvidí až po jejím celkovém schválení. „Záměr je v připomínkovém řízení, se všemi námitkami se postupně vypořádáme,“ uvedl Škodáček.
Chystá se i veřejné projednávání
Řízení nebude podle odborníků jednoduché, zvlášť když celý projekt kvůli množství námitek a kapacitě směřuje do takzvané velké EIA, což je podrobné nezávislé posouzení vlivu stavby na životní prostředí.
Částí procesu je i veřejné projednávání. A na to se připravuje i obec Přísečná. Přestože se záměr oficiálně jmenuje Rozšiřování technologie Energobloku Domoradice, stojí areál na sousedním katastru Přísečné.
„Připomínky máme podobné jako u původního projektu. Problémy s dopravou paliva, zápach, hluk, zhoršení životního prostředí a bydlení v krásné chráněné krajině u Blanského lesa,“ vypočetl tamní starosta Jiří Němeček.
Kromě samotného MŽP, které ve zjišťovacím řízení uvedlo množství podmínek pro tuto změnu technologie, se k projektu kriticky až negativně vyjádřil třeba odbor životního prostředí krajského úřadu, krajská hygienická stanice, inspekce životního prostředí, sousední firma Lira nebo spolek Arnika a další.
Z jejich posudků vyčnívají otázky, zda je tak velká spalovna vůbec v souladu se Zásadami územního rozvoje kraje a jeho plánem odpadového hospodářství, nebo potřeba detailně popsat druhy a složení spalovaných odpadů.
Obec Přísečná také upozorňuje na žalostnou dopravní obslužnost energobloku, který využívá přetíženou silnici I. třídy vedoucí na Krumlov a Tovární ulici v sousední městské části Domoradice, kde se plánují další stavby včetně bytových domů. Kolem Přísečné je sice plánovaný obchvat, ale projekt je v nedohlednu.
Samotná společnost Carthamus, jejíž název pochází z latinského pojmenování květiny podobné chryzantémě, argumentuje ekologickou výrobou energií. Teplem a teplou vodou zásobuje v Krumlově domácnosti se třemi tisíci obyvateli.
Podle výroční zprávy z roku 2021 získala společnost za rok v tržbách čtvrt miliardy korun. Ze spálených 80 tisíc tun biomasy ročně vyrobila a prodala 55 tisíc MWh elektrické energie.