Elektromobilů přibývá, v Budějovicích už ale třicítka nabíjecích míst nestačí

  9:15
Řidiči odebrali u stojanů firmy E. ON dvakrát více elektřiny než loni. V centru Českých Budějovic je však trápí nedostatek nabíječek. Vedení města plánuje koncepci k elektromobilitě. Další nabíjecí body chystají i v dalších jihočeských městech.

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pokud bydlíte v centru nebo na jednom z budějovických sídlišť a vlastníte elektromobil, dost možná přemýšlíte nad tím, zda jste přechod na jiný druh pohonu příliš neuspěchali. Podmínky pro jeho dobíjení na veřejných místech se sice za poslední roky napříč krajem významně zlepšily, nicméně podle některých řidičů je současná infrastruktura naprosto nedostatečná.

Každý den se o tom přesvědčuje i Zdeněk Řezáč, který pravidelně v budějovickém centru řeší problémy s dobíjením vozu. „Je tam jediná nabíječka, a to v parku Háječek. Dalších několik je dál ve městě, jenže každá má jiného provozovatele, u kterého si musím vyřizovat speciální kartu. A to nemluvím o turistech ze zahraničí, ti si v centru jen stěží dobijí své auto,“ popisuje Řezáč.

Vytipovaná místa budějovickým magistrátem

Mariánské, Senovážné a Palackého náměstí, Zátkovo nábřeží, parkoviště Dlouhá louka, Nádražní, Juvel, trolejbusové depo, Otýlie, Géčko, Otavská–Jizerská, Alzheimer centrum, Rybniční, V. Talicha, Netolická, Dr. Bureše, M. Chlajna, J. Bendy, parkovací dům u sportovní haly, parkoviště u fotbalového stadionu SK Dynamo a Jírovcova.

Podle něj by situaci pomohlo vyřešit, pokud by jeden provozovatel, ať už magistrát, nebo soukromá firma, nechal na jednom z parkovišť v centru vybudovat několik stojanů na pomalé nabíjení. „Když nyní dva lidé s elektromobilem musí v centru nabíjet, jeden má smůlu,“ dodává.

S tím ale nesouhlasí náměstek primátorky pro dopravu Lubomír Bureš, jemuž se zdá, že současných více než třicet stojanů rozesetých po celém městě stačí. „Měli jsme nedávno jedinou žádost o povolení soukromé dobíjecí stanice v centru města, kterou jsme ale zamítli. Nicméně to pro nás byl impulz, abychom o problému začali přemýšlet komplexněji,“ vysvětluje Bureš a doplňuje, že magistrát nyní připravuje koncepci k elektromobilitě.

Co se týká počtu dobíjecích stanic pro vozidla na území krajského města, magistrát má vytipovaných přibližně dvacet míst, kde by je chtěl instalovat. „Momentálně jednáme se společností E. GD o připojení do sítě, což je jedna z hlavních podmínek. Počítáme s tím, že by nové stojany mohly být na Mariánském, Senovážném či Palackého náměstí, na parkovišti Dlouhá louka nebo v parkovacím domu u sportovní haly,“ jmenuje některé Bureš.

Výrazného zlepšení se lidé v Budějovicích dočkají s otevřením nového nabíjecího centra nedaleko Plané, kde bude příští rok stát 14 nabíjecích bodů. O jeho vybudování se postará sdružení čtyř společností a energii mu bude dodávat vodní elektrárna z blízké řeky Vltavy.

Při úpravě sídliště přidají stojany

Otázkou elektromobility se začínají zabývat také v Písku, kde radnice zatím rozsáhlejší osazování města nabíjecími stanicemi odmítá. „Nicméně připravujeme revitalizaci sídliště Dr. M. Horákové, kde s nabíjecími body počítáme. Rozhodně ale nebudeme osazovat všechna místa,“ říká písecký místostarosta Josef Soumar. V Písku nyní mají 16 nabíječek, z nichž 12 je přístupných bez omezení.

Zajímavým směrem se chtějí ubírat v Jindřichově Hradci, kde uvažují nad pořízením autobusů na elektrický pohon. „Zatím ale ještě nevíme, jestli to bude plyn, vodík, nebo elektřina. Pokud bychom měli nějaké elektrobusy, umím si představit, že by na konečných zastávkách byly dobíječky. Myslím si, že by to pro budoucího provozovatele MHD byla nejlepší varianta,“ podotýká místostarosta Bohumil Komínek.

Jedním z největších provozovatelů dobíjecích stanic v kraji je společnost ČEZ, která má na jihu 28 stojanů. „Dlouhodobě nejvytíženější jsou ty v Českých Budějovicích. Celkově letos od ledna do června řidiči v kraji dobíjeli baterii více než 4 700krát. Zvyšuje se i odběr na jedno nabití, letos to je 19,4 namísto loňských 16,3 kWh,“ přibližuje mluvčí skupiny ČEZ Martin Schreier.

Obrovského nárůstu počtu dobití si všímají ve společnosti E. ON, která má v Jihočeském kraji nejvíce dobíjecích bodů, a to 87. I v jejich případě jsou nejvytíženější stanice v Českých Budějovicích – u hypermarketu Globus, v parku Háječek nebo u supermarketu Terno.

„V meziročním srovnání nám letos vzrostl počet dobití za první pololetí z necelých čtyř tisíc na 6 326, přičemž nárůst odběru elektřiny byl téměř dvojnásobný. Obecně se dá ale říci, že na jihu Čech zatím chybějí takzvané ultrarychlé dobíječky. Momentálně se zaměřujeme na budování stanic na místech, kde nemusí zákazník u vozu čekat. Příkladem jsou obchodní domy Globus a nově spolupracujeme také s obchodním řetězcem Kaufland,“ připomíná jednatel společnosti E. ON Drive Infrastructure Martin Klíma.

12. července 2023

  • Nejčtenější

Na Strakonicku řidička najela do cyklistů, mezi zraněnými jsou tři děti

Dopravní policisté a kriminalisté momentálně vyšetřují vážnou dopravní nehodu na Strakonicku. Řidička osobáku tam najela do větší skupiny cyklistů jedoucích před ní. „Zraněny jsou tři děti a jeden...

8. července 2024  17:19

Princezna ze mlejna se točila před 30 lety, takhle vypadají místa z pohádky dnes

Oblíbená česká pohádka Princezna ze mlejna letos slaví 30 let. Režisér Zdeněk Troška ji zasadil do jihočeského venkova, kdy se natáčelo převážně v okolí Bavorova a Volyně na Strakonicku. Autor...

9. července 2024  12:56

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bouřlivá noc hasičů. Vyjížděli k tisícovce případů, řešili stromy i zatopené domy

Hasiči v Česku ve středu odpoledne a v noci zasahovali u 946 případů souvisejících s bouřkami. Spadlé stromy v noci na šesti tratích zastavily vlaky. Nejvíce výjezdů měli ve Středočeském, Jihočeském...

11. července 2024  6:56,  aktualizováno  22:23

U Protivína při čelním střetu s kamionem zemřel řidič, z auta zbyl jen šrot

Tragická nehoda ráno uzavřela na několik hodin hlavní tah z Českých Budějovic na Písek. Před Protivínem se srazil kamion s osobním autem, jehož řidič na místě zemřel.

8. července 2024  9:16,  aktualizováno  18:15

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

Deště přibrzdily žně, na jihu místy úrodu poničily kroupy. Špatně na tom je řepka

Sklizeň na jihu začala o dva týdny dříve, v posledních týdnech ji však komplikuje deštivé počasí. Zemědělci hlásí také škody kvůli letním bouřkám. Podle prvních žňových výsledků se navíc zdá, že...

16. července 2024  9:06

Vážná nehoda omezila tah na Třeboň, u Veselí nedal kamion přednost motorkáři

Vážná nehoda se zraněním na několik hodin omezila provoz mezi Veselím nad Lužnicí a Třeboní. U Horusického rybníka se totiž střetl kamion s motorkářem.

15. července 2024  15:39,  aktualizováno  17:47

Moje inspirace? Mazák Yamal. Talent Sosna vypráví o Itálii i hecování při Euru

Doma o něm skoro nevíte. Povětšinou je tichý, nejčastěji něco prohodí s mladším bratrem Jakubem. Na hřišti poznáte jiného mladíka. Výrazného, který nešetří gesty a neustále si žádá míč. „Až si...

15. července 2024  13:35

V Týně nad Vltavou řidiči jezdí po opraveném mostě, rekonstrukce trvala rok

V Týně po roční kompletní rekonstrukci otevřeli most přes Vltavu, který leží na tahu z Českých Budějovic na Tábor. Po dobu prací řidiči využívali provizorní přemostění, které nyní dělníci odstraní....

15. července 2024  13:02

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...