Agresoři tehdy napadenému zasadili několik úderů do obličeje. Informace o útoku se objevila v jednom z příspěvků na facebookovém účtu organizace BUDQueer, která se věnuje tématům LGBT a menšinám.
Podle informací ze skupiny trojice útočníků nejprve dotyčného zasypala sprostými nadávkami. „V tu chvíli byl sám, bohužel došlo i na rány. Skončil se zjizveným a zašitým obličejem,“ stálo v příspěvku na Facebooku.
Dva z útočníků byli mladiství, proto bylo čtvrteční jednání soudu neveřejné a obhájkyně napadeného muže Petra Naskosová nemohla jejich rozsudek zveřejnit.
„Hlavní pachatel se k soudu nedostavil. Sice se u výslechu v přípravném řízení na policii přiznal k homofobní pohnutce, ale v dnešním rozsudku nebyla zmíněna jako přitěžující okolnost,“ uvedla obhájkyně.
Soud uložil útočníkovi trest na 14 měsíců se zkušebním odkladem na 36 měsíců. Podle Naskosové trest není dostačující. „Jednalo se o recidivistu, který se k činu ani nepřiznal,“ řekla.
Muž u výslechu na policii konflikt nepopíral, ale uvedl, že on na napadeného nezaútočil. Přiznal, že pokud by napadený neměl duhovou vlajku, zřejmě by se nic nestalo.
Za napadení mladíka s duhovou šálou stíhá policie tři lidi, dva jsou mladiství |
Útok loni odsoudili i politici. „Lidi se bohužel vzájemně napadají z různých příčin, pokud je ale důvodem jiná sexuální orientace, rasa, barva pleti, politické vyznání, věk, pohlaví nebo jazyk, považuju to za zvlášť odsouzeníhodné,“ uvedl tehdy ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Podobně se v prosinci 2023 vyjádřil také tehdejší vicepremiér a šéf Pirátů Ivan Bartoš. Podle něj byl útok nepřijatelný a neomluvitelný.
„V české společnosti podobné útoky nemají co dělat. Každý – bez výjimky – má právo na to, aby se u nás cítil v bezpečí. Proto prosazujeme, aby se v novele trestního zákoníku zpřísnily tresty za homofobní a transfobní útoky,“ uvedl.