Obyvatele Hrejkovic nedaleko Milevska tento zásah rozděluje. Některým se takový postup nelíbí, jiní věří, že kácení bylo potřeba kvůli bezpečnosti.
Společnost Orlík nad Vltavou rodiny Schwarzenbergů, které více než dvacetihektarový rybník s hrází patří, uřezala stromy před týdnem. Odpůrci kromě samotného kácení poukazují i na to, že firma porušila podmínky, které jí stanovily úřady.
Kácení u Hrejkovic |
Již před několika lety přišlo vedení společnosti s tím, že potřebuje duby kvůli rekonstrukci hráze odstranit. Obec na ni tlačila, aby s ní něco dělala kvůli povodním.
Rozhodnutí o kácení musel vydat sám obecní úřad. To už jednou udělal, ale krajští úředníci to zrušili. Definitivní rozhodnutí tak padlo až na začátku letošního března.
„Do rozhodnutí jsme přidali podmínky po jednáních s krajem. Kácet se mohlo od 15. března, a pokud bude v místě teplota alespoň 10 stupňů a více,“ vysvětluje starostka Hrejkovic Hana Kašparová.
Právě požadavek teploty platil kvůli tomu, že se u hráze objevily netopýří druhy. Vyšší teploty jim měly dát možnost odletět.
Více lidí pracovníky upozorňovalo na to, že v den zásahu u rybníka 10 stupňů nebylo. Na to však neslyšeli. A před úplným pokácením každý strom v kmeni nařízli ještě dříve, než na místo přijela policie, zaměstnanci milevského úřadu a Česká inspekce životního prostředí.
Hra o 10 stupňů na teploměru
MF DNES se chtěla ptát ředitele firmy Orlík nad Vltavou Ivana Bambuškara na to, při jaké teplotě jeho podřízení káceli. Vyjádřit se k čemukoli odmítl. Podle informací redakce od dvou různých zdrojů se však společnost odvolávala na to, že podle teploměrů v autě bylo kácení oprávněné.
O případ se zajímá i krajský zastupitel Dan Leština (Piráti). „Podle názoru několika místních a pracovníků v ochraně přírody navíc povolení a výjimka pro zásah do biotopu chráněných druhů nebyly vypracované správně. Místním jsme dali návod, jak podat podnět na přezkoumání rozhodnutí, kterým se nyní krajský úřad a ministerstvo životního prostředí zabývají,“ říká Leština.
Podle jeho slov v projektu chybělo i posouzení vlivu zásahu na krajinný ráz. Kvůli tomu se celé povolování rekonstrukce zastavilo.
„Krajinný ráz byl tímto nezákonným zásahem zničen. Takže to vypadá, že pokácení dubů bylo jen účelovým prostředkem, jak rekonstrukci prosadit,“ přidává zastupitel.
Případ kácení dubů vyvolal odlišné názory.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz